ارز چند نرخی این بار در سرزمین وحی!

بازار صرافی‌ها در مکه سکه شد
بازار صرافی‌های مکه مکرمه در آستانه آغاز ایام تشریق ( جمعه تا سه شنبه ) بسیار داغ و سکه شده است و ارزهای مختلف این بار در سرزمین وحی چند نرخی شده‌اند.

به گزارش دانش روز به نقل از مهر به مکه مکرمه، صرافی‌ها در مکه مکرمه که در اطراف بیت الله حرام واقع شده‌اند، در چند روز اخیر بازار بسیار داغی را سپری کرده‌اند و از این آشفته بازار، سکه‌ها به جیب زده‌اند.

حضور و استقرار بیش از ۲٫۵ میلیون زائر در مکه مکرمه، بازار متفاوتی برای صرافان این شهر رقم زده است، به طوری که این روزها کمتر صرافی را پیدا می‌کنید که تا اذان صبح باز نباشد.

برخی صرافی‌ها در اینجا – مکه مکرمه – همچون صرافی‌های میدان فردوسی – مرکز ارزفروشان تهران – تابلوهایی دارند که نرخ تبدیل ارز را نوشته‌اند، اما صرافی‌هایی هم وجود دارد که تابلو قیمت ندارند و با پرسش می‌توان از وضعیت نرخ ارزها مطلع شد.
در زمان حاضر صرافی‌های مکه مکرمه پول رایج ایران را که به طور عمده شامل اسکناس‌های ۱۰۰ هزار ریالی، ۵۰ هزار ریالی، ۲۰ هزار ریالی ، ۱۰ هزار ریالی و پنج هزار ریالی است، به ریال عربستان تبدیل می‌کنند، ضمن اینکه ایران چک‌های ۵۰ هزار تومانی را نیز برای تبدیل به ریال عربستان به راحتی می‌پذیرند.

در روزهای اخیر ارزش برابری ریال ایران برابر ریال عربستان در مکه مکرمه کاهش نشان می‌دهد. برهمین اساس، در حالی که اگر ۱۰۰ هزار تومان پول رایج ایران را دو هفته قبل به ریال عربستان تبدیل می‌کردیم، ۲۷۵ تا ۲۷۸ ریال می‌گرفتیم اما در روزهای اخیر این نرخ به ۲۶۵ تا ۲۷۲ ریال کاهش یافته است. البته نرخ‌ها در صرافی‌های مختلف در آستانه آغاز ایام تشریق متفاوت است.

ارزش برابری ۱۰۰ دلار آمریکا به ریال عربستان از ۳۷۳ تا ۳۷۷ ریال در دو هفته قبل به ۳۶۵ تا ۳۷۰ ریال در حال حاضر که در آستانه ایام تشریق قرار داریم، کاهش یافته است.

به هر حال، اگرچه نرخ دلار آمریکا در بازار که در روزهای اخیر در ایران رکورد ۱۳۴۰ را تجربه کرده است، در مکه مکرمه روند نزولی را نشان می‌هد. در همین حال، در بازار تهران هر ریال عربستان ۳۴۵ تومان خریداری و ۳۵۵ تومان فروخته می‌شود و نرخ دولتی آن را نیز بانک مرکزی ۲۸۹ تومان اعلام کرده است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه