انصراف آمریکا از تحریم بانک مرکزی ایران

روزنامه لس‌آنجلس تایمز در روزهایی که نمایندگان مجلس آمریکا تحرکات خود را برای اعمال تحریم‌های بیشترعلیه تهران افزایش داده‌اند، از انصراف آمریکا از تحریم بانک مرکزی ایران «به دلیل تاثیرات و پیامدهای احتمالی منفی آن بر بازارهای جهانی» خبر داده است. 
به گزارش دانش روز به نقل از مهر، روزنامه لس‌آنجلس تایمز گزارش داده با وجود تهدیدها
ی هفته‌های اخیر درمورد تحریم بانک مرکزی ایران، ایالات متحده به این نتیجه رسیده‌ است که اعمال چنین تحریم‌هایی بازار نفت را بی‌ثبات ‌می‌کند. 

در هفته گذشته کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طرح تحریم بانک مرکزی ایران و تحریم‌های نفتی جمهوری اسلامی را تصویب کرد، اما مجلس نمایندگان با این طرح موافقت نکرده است.
لس‌‌آنجلس تایمز همچنین نوشته است: پس از چند هفته تهدید به تحریم بانک مرکزی ایران به نظر می‌رسد که به علت پیامدهای منفی این اقدام در بازار نفت و تاثیرش بر اقتصاد جهانی، آمریکا آن را کنار گذاشته و این تغییر موضع نشان می‌دهد که در چنین شرایطی آنها باید اقدامات خود را با عنایت به پیامدهای اقتصادی آن تنظیم کنند.
این روزنامه‌ افزوده است: علاوه بر این به نظر می‌رسد که مقاومت و مخالفت سایر دولت‌ها با تحریم بانک مرکزی ایران عامل مهمی در تغییر موضع آمریکا بوده است. همچنین عقب‌نشینی آمریکا در این زمینه باعث شده که سایر کشور‌ها نیز از اتخاذ مجازات‌های شدید علیه ایران پرهیز کنند.
یک دیپلمات غیر آمریکایی در این باره گفته است: در شرایطی که خود آمریکا حاضر نیست اقدامات سختگیرانه‌‌تری را به اجرا بگذارد چرا ما باید با ایران سرشاخ شویم؟ بر پایه این گزارش، آمریکایی‌ها می‌گویند اکنون به جای تمرکز روی تحریم بانک مرکزی ایران سعی خواهند کرد کشورهایی را که با ایران روابط تجاری گسترده‌ای دارند، تشویق کنند که تحریم‌های آمریکا در مورد ایران را پذیرفته و به اجرا بگذارند.روزنامه لس‌آنجلس تایمز نوشته است: در شرایطی که قرار است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته آینده گزارش جدید خود درباره برنامه‌ هسته‌ای ایران را منتشر کند، تحریم بانک مرکزی ایران ممکن است به فضای نگرانی‌های موجود بیشتر دامن بزند. در همین حال، آن‌گونه که سایت خبری الف به نقل از لس‌آنجلس تایمز گزارش داده است، سومين دليل کوتاه آمدن دولت آمريکا از تصميمش عليه بانک مرکزي ايران، واکنش شديد ايران به اين تصميم بوده است. لس‌آنجلس تایمز در این باره افزوده است: اعلام رسمي ايران مبني بر اينکه هر اقدامي عليه بانک مرکزي را اقدام جنگي محسوب خواهد کرد، نقش قابل توجهي در کوتاه آمدن دولت اوباما داشته است. مقامات آمریکا در آستانه انتشار تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، طی روزهای گذشته برای همراه کردن کشورهای اروپایی در تحریم بانک مرکزی کشورمان تلاش‌های گسترده‌ای کرده‌اند. در همین چارچوب، ديويد کوهن معاون ضد تروريسم و اطلاعات مالي وزارت خزانه‌داري آمریکا برای رایزنی با مقامات اروپایی به برخی از کشورهای قاره سبز سفر کرد. پیش از آن و در اواخر مهرماه، دیوید کوهن در کمیته بانکی مجلس سنا در واشنگتن گفته بود: بانک‌ها و موسسات مالی آمریکا اجازه ارتباط با بانک مرکزی ایران را ندارند.وی افزوده بود: اگر این بانک تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار بگیرد تاثیرش می‌تواند قوی باشد. او با تکرار موضع تیموتی گایتنر وزیر خزانه‌داری آمریکا به اعضای کمیته بانکی سنا اطمینان داده بود که تمام گزینه‌ها از جمله تحریم بانک مرکزی ایران مد نظر دولت باراک اوباما است.تمایل آمریکایی‌ها به تحریم بانک مرکزی ایران البته پیشینه‌ای طولانی‌تر دارد. پیش از این، در روزهای آخر تیرماه سال 1388 نیز جان کایل و جان مک کین، سناتورهای جمهوری‌خواه، جوزف لیبرمن، سناتور مستقل و اوان بی، سناتور دموکرات، باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا را ترغیب کرده بودند تا تحریم‌هایی را برای هدف گرفتن بانک مرکزی ایران در صورت به بن‌بست رسيدن تلاش‌های دیپلماتیک، آماده کند.
بر اساس این طرح قرار بود، در صورتی که ایران پیشنهاد اوباما برای گفت‌و‌گوی مستقیم در مورد برنامه هسته‌اي را تا زمان اجلاس گروه 20 در اواخر ماه سپتامبر(شهریورماه 1388) نپذیرد یا از توقف برنامه غنی‌سازی اورانیوم خودداری نکند، علیه اين کشور وارد عمل شود.
این طرح اما، هیچ گاه تصویب و اجرا نشد. همان طور که نه گفت‌و‌گوی مستقیمی میان تهران و واشنگتن انجام شد و نه آرزوی توقف غنی‌سازی اورانیوم در ایران به بار نشست.

معاون ارزی بانک مرکزی: نمی‌توانند تحریم کنند
معاون ارزی بانک مرکزی ایران می‌گوید: ما معتقديم تحريم بانك مركزي از طريق سازمان ملل اصلا امكان ندارد؛ چون آمريكا يا برخي دولت‌هاي اروپايي نمي‌توانند جامعه بين‌الملل را در خصوص اين نوع تحريم اقناع كنند، اما ممكن است آمريكا با همكاري چند كشور اروپايي دست به چنين اقدامي بزنند كه در مقابل آن بايد هزينه‌هاي بالاي آن را بپردازند اما اين اقدام احتمالي هم نمي‌تواند آسيبي به كشور وارد كند.کمال سید علی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌افزاید: در نظر داشته باشيد كه هم‌اكنون نيز ما محدوديت بسيار بالايي در معاملات دلاري داريم و تقريبا با دلار كار نمي‌كنيم؛ بنابراين با تحريم آمريكا شرايط چندان با امروز تفاوت نمي‌كند، اما ما هر مساله كوچكي را جدي گرفته‌ايم و براي آن راه مقابله اتخاذ مي‌كنيم. نگاهي به وضعيت تجارت كشور نشان مي‌دهد در اين مدت نيز كه تحريم به‌خصوص پس از قطعنامه چهارم تشديد شده، واردات و صادرات به كشور به راحتي انجام شده است. حتي بسياري از كالاهاي لوكس نيز كه غير ضرور بوده مانند خودرو، لوازم خانگي و…به كشور وارد شده است. اين نشان مي‌دهد سياست‌گذاران ارزي به راحتي توانسته‌اند تحريم‌ها را دور بزنند.معاون بانک مرکزی افزود: تحريم بانك مركزي فقط يك بازي رواني است و از اساس امكان ندارد؛ ولی ما در برابر هر اقدام احتمالي آمادگي كامل را داريم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *