انگشت نگاری از بانوان ایرانی در عربستان متوقف شد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عربستان از توقف انگشت نگاری از بانوان ایرانی در فرودگاه‌های این کشور پس از انجام مکاتباتی با وزارت امور خارجه عربستان خبرداد.
به گزارش دانش روز به نقل از خبرنگار اعزامی مهر به سرزمین وحی، سید محمد جواد رسولی سفیر جمهوری اسلامی در عربستان در جمع خبرنگاران اعلام کرد: شورای عالی حج هر سال قبل از موسم حج خدمت مقام معظم رهبری و سپس رئیس جمهور می رسند و سیاستها و برنامه اجرایی کلی این سفر تعیین و ابلاغ می شود.

سفیر جمهوری اسلامی در عربستان یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع حج، سفیر ایران در عربستان به عنوان تنها سفیر هم به محضر مقام معظم رهبری رفته و ارائه گزارش و دریافت سیاستهای اصلی تعیین می شود.

رسولی گفت: بعد از اتمام مناسک حج کار سفارت شروع می شود، هر سال حدود ۲۰۰ زائر فوت می کنند که بخشی از آنها به علت سوانح رانندگی و عبور از خیابان فوت می شوند، بنابر این کار دیات و دادگاهها و انتقال جنازه به کشور صورت می گیرد یا برخی فوت شده ها در مدینه و یا مکه دفن می شوند. وی افزود: گزارش نهایی حج به وزارت امور خارجه ارائه می شود.

سفیر جمهوری اسلامی در عربستان در مورد گلایه زائران ایرانی به ویژه بانوان از انگشت نگاری در فرودگاه ها اظهارداشت: در مورد برخی مشکلات برای حجاج ایرانی دو ملاقات با امیر محمد بن نایف وزیر کشور عربستان و رئیس شورای عالی حج عربستان داشتیم، در این دیدار گلایه های زائران ایرانی به طرف مقابل منتقل شد.

رسولی در مورد معطلی زائران ایرانی در فرودگاه جده تصریح کرد: در این باره نیز صحبت شد که طرف عربستانی یکی از دلایل معطلی زائران را به خاطر طرح توسعه فرودگاه جده عنوان کرد.

وی با اشاره به مدت زمان انتظار ایرانیها برای تشرف به حج تمتع گفت: فضای حرمین مکه و مدینه محدود است و واقعا پاسخگوی سیل مشتاقان حج در سراسر جهان اسلام نیست ، برخی کشورها حاجی تا ۲۲ در نوبت انتظار تشرف به حج قرار دارد.

رسولی ادامه داد: یکی از مشکلات عمومی اجرای طرح توسعه مکه و مدینه است، امسال برای نخستین بار در تاریخ در عمره ماه مبارک رمضان ۵ میلیون زائر از سراسر جهان اسلام حضور داشتند که سیستم عربستان را به هم ریخته بود و معطلی های ۶ روزه هم در فرودگاه ها به چشم خورد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه