اینترانت اینترنت نیست

از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت انتظار دقت نظر می‌رود و ضمنا روابط عمومی وزارت ارتباطات باید با تذکر به موقع و تصحیح خبر، از ایجاد انحراف در افکار عمومی جلوگیری کند.

دانش روز  – خسرو یعقوبی: خبری در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات نقل شده مبنی بر اینکه «قرار است سرعت اینترنت به مرور زمان افزایش یاید.»
طبیعی است که خواندن تیتر این خبر پس از سال ها سرو کله زدن با اینترنت ناقص‌الخلقه ای که به نام پهن باند به قیمتی بالاتر از اینترنت پرسرعت بین المللی به خوردمان می‌دهند، قند در دل خواننده آب کند.

اما کافی است یک خط پایین تر این گزاره را هم بخوانید که:
«به طور مثال شبکه‌های مدارس … را به شبکه ملی اطلاعات منتقل کنیم که به همین نسبت پهنای باند آنها زیاد خواهد شد.» تا دوباره قند آب شده در دلتان به کله قندی پشت ویترین قنادی‌های آن سوی آب بدل شود.

حالا یا وزیر محترم به عمد مفاهیم اینترنت و اینترانت و شبکه ملی و جهانی را به هم می آمیزد که مدتی کاربران را دلخوش کنند–که بعید می‌دانیم چنین باشد- یا اینکه نگارنده خبر به هر دلیلی این دو مفهوم را خلط کرده است.

در مورد احتمال دوم از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت انتظار دقت نظر می‌رود و ضمنا روابط عمومی وزارت ارتباطات باید با تذکر به موقع و تصحیح خبر، از ایجاد انحراف در افکار عمومی جلوگیری کند.

اینترانت ملی، طرح بسیار مهمی که چند سال است این همه بودجه و برنامه و خبر و نظر را به خود اختصاص داده، هنوز که هنوز است برای افکار عمومی مفهومی شبهه‌ناک و غیرشفاف است.
این نبود شفافیت حتی در سخنان مسئولان دولت هم(به گواه همین خبر پایگاه اطلاع‌رسانی دولت و موارد متعدد مشابه) موج می‌زند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.