اپراتور چهارم آمد

اپراتور چهارم به منظور فعالیت در لایه دسترسی دیتا، قرار است ارتباطات دیتا را بر بستر فیبر نوری تا در منازل افراد اجرا کند.

دانش روز – خسرویعقوبی : رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران تاکید کرد: اپراتور چهارم در واقع همان مجری پروژه FTTX است که فیبر نوری را تا منازل، ساختمان‌ها یا ادارات می‌برد که خدمات و سرویس‌های زیادی برروی این شبکه پیاده و ارائه خواهد شد.

به گزارش دانش روز علی حکیم‌جوادی رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اپراتور چهارم در واقع همان مجری پروژه FTTX است که بستر مناسب برای در اختیار گذاشتن پهنای باند مناسب برای توسعه کسب و کارها از طریق فناوری اطلاعات است.

وی گفت: فیبر نوری تا در منازل به‌زودی راه‌اندازی می‌شود و اپراتور مربوطه می‌تواند دسترسی به پهنای باند بالا را برای خانواده‌ها و کسب و کار و ادارات ایجاد کند.

حکیم‌جوادی ابراز کرد: اپراتور چهارم به منظور فعالیت در لایه دسترسی دیتا، قرار است ارتباطات دیتا را بر بستر فیبر نوری تا در منازل افراد اجرا کند که حداکثر پهنای باند اپراتور چهارم که برخی آن را اپراتور فناوری اطلاعات نیز می‌نامند، متناسب با کاربرد متفاوت خواهد بود.

وی افزود: به عبارت دیگر این اپراتور شبکه‌ای است که خدمات دیتا را ارائه می‌کند و پهنای باند مورد نیاز آن بستگی به کاربردها و سرویس‌های ارائه شده از طریق این شبکه دارد.

به گزارش ایسنا حکیم‌جوادی پیش از این نیز گفته بود:‌ موضوعاتی از قبیل تلویزیون‌های کابلی تا انواع و اقسام موضوعات مختلف می‌توانند در راستای این پروژه تعریف شوند، بنابراین اپراتور چهارم برای ایجاد این شبکه و ایجاد چنین سرویس‌هایی می‌آید، زیرا بسیاری از آن سرویس‌ها با توجه به شبکه حال حاضر یا قابل استفاده نیست و یا با محدودیت مواجه است.

به گفته او در دورکاری با یک سیستم ویدئو کنفرانس با تکنولوژی HD، می‌شود یک کنفرانس کاملا زنده و حتی بین استانی داشت و اپراتور چهارم می‌آید تا این شبکه را ایجاد کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.