بازار ارز در حال عقب‌نشینی است

بازگشت دلار به ۱۲۰۵ تومان

در حالی که ارزش دلار در بازارهای جهانی در برابر دیگر ارزها در حال افزایش است در بازار داخلی قیمت دلار کماکان روند کاهشی دارد. روز گذشته ۳۵ تومان دیگر از قیمت دلار کاسته شد تا نرخ این ارز جهانی در برابر ریال ایران به ۱۲۰۵ تومان برسد. کاهش قیمت دلار به دلیل مداخله تمام قد بانک مرکزی در بازار ارز است. اتخاذ سیاست جدید ارزی از سوی بانک مرکزی بهای دلار را از ۱۳۰۰ تومان در آخرین روز هفته قبل به سطح ۱۲۰۰ تومان بازگرداند.

تداوم افت قیمت‌ها در بازار ارز
دلار به سطح ۱۲۰۵تومان بازگشت
گروه بازار پول- مسعودرضا طاهری: روند کاهش قیمت‌ها در بازار ارز همچنان ادامه دارد و گفته می‌شود احتمال تداوم این روند تا پایان هفته وجود دارد. دیروز قیمت دلار آمریکا با ۳۵ تومان کاهش تا ۱۲۰۵ تومان رسید. بانک مرکزی نیز قیمت دلار مرجع را با ۱۰ ریال کاهش ۱۰۷۲ تومان تعیین کرد. با افت قیمت دلار به به ۱۲۰۵ تومان، شکاف قیمت دلار رسمی و غیررسمی که زمانی تا ۲۳۰ تومان نیز رسیده بود، در روز گذشته تا ۱۱۳ تومان کاهش یافت.
افت قیمت ارز و سکه از ابتدای این هفته به دنبال تاکید رییس کل بانک مرکزی برای مداخله بانک مرکزی در پایین آوردن قیمت‌ها وارد فاز جدیدی شده است. در دو روز گذشته قیمت دلار ۸۰ تومان و قیمت سکه بهار آزادی در بازار آزاد ۴۰ هزار تومان کاهش داشته است. بانک مرکزی قیمت سکه بانکی را طی دو روز ۲۶ هزار تومان کاهش داده است. دیروز به دنبال افزایش قیمت طلا در بازار‌های جهانی قیمت سکه ۵ هزار تومان بالا رفت و به ۵۵۵ هزار تومان رسید.
بهای طلا در بازار‌های جهانی بعد از ظهر دیروز در اولین روز کاری هفته با ۲۷ دلار افزایش تا ۱۶۵۱ دلار بالا رفت.
بازار ارز
قیمت‌ها در بازار ارز با کاهش زیاد روبه‌رو هستند. دیروز با وجود افزایش ارزش دلار در مقابل یورو قیمت دلار در بازار داخلی باز هم کاهش داشت و تا ۱۲۰۵ تومان فرو افتاد. قیمت خرید دلار آمریکا دیروز ۱۱۹۰ تومان تعیین شد. فاصله قیمت خرید و فروش نشان‌دهنده انتظار افت بیشتر قیمت به سمت قیمت خرید است. قیمت یورو نیز با ۶۰ تومان کاهش، افت شدیدی را در یک روز ثبت کرده و تا ۱۶۵۰ تومان پایین آمد. قیمت خرید یورو نیز ۱۶۲۵ تومان اعلام شد. همچنین قیمت فروش پوند انگلیس با ۳۰ تومان کاهش به ۱۹۷۰ تومان رسید. صرافان پوند انگلیس را از مردم به نرخ ۱۹۲۰ تومان خریدند. فاصله قیمت خرید و فروش ۵۰ تومانی این ارز نیز قابل توجه است. قیمت صد ین ژاپن تا ۱۶۲۰ تومان افت کرد که نشان از کاهش ۳۰ تومانی قیمت فروش آن دارد. در بازار ارز سایر ارزها نیز از افت شدید قیمت بی‌نصیب نماندند. ریال عربستان و درهم امارات هر یک ۱۰تومان کاهش یافته و به ترتیب ۳۲۵ تومان و۳۳۵ تومان فروخته شدند. دلار کانادا و دلار استرالیا نیز با کاهش روزانه بی‌سابقه‌ای روبه‌رو بودند. این ارز‌ها با ۵۵ تومان و ۷۰ تومان افت قیمت به ترتیب ۱۱۹۵ تومان و ۱۲۲۰ تومان فروخته شدند.
سکه در بازار آزاد
قیمت خرید و فروش سکه بهار آزادی در بازار دیروز به ترتیب ۵۴۰ هزار تومان و ۵۵۵ هزارتومان اعلام شد.
قیمت سکه طرح قدیم نیز دیروز ۲۰ هزار تومان دیگر افت کرد و تا ۵۶۰ هزار تومان پایین آمد. قیمت خرید سکه طرح قدیم ۵۵۰ هزار تومان اعلام شد. در بازار دیروز قیمت نیم سکه تغییری نداشت و به نرخ ۲۶۵ هزار تومان فروخته شد. در عین حال ربع سکه با ۲۰۰۰ تومان کاهش قیمت تا ۱۴۱ هزار تومان پایین آمد. در بازار دیروز قیمت خرید نیم سکه و ربع سکه به ترتیب ۲۵۵ هزار تومان و ۱۳۴ هزار تومان اعلام شد.
در این بازار همچنین قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار روند کاهشی خود را حفظ کرده است. دیروز قیمت آن با ۱۲۰۰تومان افت تا ۲۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان کاهش داشت. در این راستا قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار بدون احتساب اجرت ساخت تا محدوده ۴۸ هزار و ۶۰۰ تومان پایین آمد.
سکه بانکی باز هم ارزان شد
قیمت سکه دولتی روز گذشته با ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش تا ۵۴۰ هزار و ۸۰۰ تومان پایین آورده شد. قیمت نیم سکه نیز ۱۲ هزار و ۴۸۰ تومان ارزان شده و در سطح ۲۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان تعیین شد. ربع سکه دولتی نیز ۴۱۶۰ تومان پایین‌تر تعیین شده و به ۱۳۳ هزار و ۱۲۰ تومان رسید. نرخ سکه گرمی هم در این شرایط با ۵۲۰ تومان افت قیمت به ۷۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.
قیمت طلا در بازار‌های جهانی
بهای جهانی طلا روز گذشته با ۲۷ دلار افزایش نسبت به نرخ بسته شده پایان معاملات هفته قبل تا ۱۶۵۱ دلار بالا رفت. نگرانی از خروج یونان از حوزه یورو و افت شاخص‌ها در بازارهای بورس جهان قیمت طلا را بالا برد. در عین حال افزایش ارزش دلار آمریکا در مقابل یورو تا حدودی از صعود بیشتر ارزش دلار جلوگیری کرد.
در تازه‌ترین اخبار انتشار یافته بازرسان صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی اروپا پیش‌نویس طرح دریافت کمک‌های یونان را که دولت این کشور به مجلس ارائه کرده بررسی کرده و به شواهد کافی دال بر رعایت موارد توافق شده با کشورهای اروپایی برای اجرای ریاضت‌های اقتصادی در این کشور دست نیافته‌اند. گفته می‌شود که اعطای بخش دوم وام به یونان در گرو انجام اصلاحات اقتصادی و طرح‌های ریاضتی است. خروج یونان از چرخه پولی یورو موج عظیمی از نگرانی را در بین مقامات اروپایی ایجاد کرده است. این شرایط همچنین موجب افت ارزش یورو و کاهش ارزش طلا شده است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه