بازار طلا در مسیر سقوط؟

قیمت طلا در بازارهای جهانی به دلیل فروش‌های عمده از سطح ۱۷۶۰ دلار تا محدوده ۱۷۲۰ دلار کاهش یافته است. فروش طلا برای دستیابی به نقدینگی و جبران زیان سهام موجود در ترکیب پرتفوی سرمایه‌گذاران و موسسات مالی از یک سو و افت ارزش یورو در مقابل دلار بازار طلا در مسیر سقوط؟ - دانش روز - خسرو یعقوبیآمریکا، بازار طلا را در مسیر سقوط قرار داده است. سکه در بازار تهران نیز به دنبال نزولی شدن بازار جهانی روز پنج‌شنبه با ۲۰۰۰ تومان کاهش، ۶۱۶ هزار تومان فروخته شد.

کاهش بیش از ۴۰ دلاری قیمت طلا در بازار‌های جهانی
گروه بازار پول_ مسعود رضا طاهری: افت ارزش یورو و فروش عمده موجب کاهش بیش از ۴۰ دلاری قیمت طلا در بازار‌های جهانی شد.
قیمت طلا در بازار‌های جهانی در پایان معاملات روز پنجشنبه با۴۳ دلار کاهش در سطح ۱۷۲۰ دلار بسته شد. روز گذشته هم قیمت طلا پس از نوسان بین دوسطح ۱۷۱۵ تا ۱۷۳۸ دلار تا غروب به محدوده ۱۷۲۰ دلار رسید.
گسترش ابعاد بحران بدهی در اروپا موجب افت نرخ برابری یورو در مقابل دلار آمریکا شده است. در همین حال افت شاخص بازار‌های بورس در اروپا موجب فروش طلا توسط سرمایه‌گذاران برای جبران زیان سهام در بورس شده که بر افت قیمت طلا موثر واقع شده است. در همین حال انتشار خبری مبنی بر افزایش نرخ استقراض در اسپانیا و فرانسه موجب عمیق تر شدن نگرانی‌ها در خصوص آینده پول واحد اروپا شده که تضعیف بیشتر آن در مقابل ارزهای رقیب مانند دلار آمریکا قیمت طلا و سایر کالاهای استراتژیک قابل معامله با دلار شده است. این در حالی است که برخی از تحلیل‌گران از تقویت دلار آمریکا در سال ۲۰۱۲ سخن گفته‌اند.
نوسان قیمت طلا در بازارهای جهانی در حالی است که برخی اخبار از افزایش تعداد شرکت‌های سرمایه‌گذاری در طلا در آسیا حکایت دارد. موسسه رتبه‌سنجی استاندارد اند پورز در گزارشی اعلام کرده است که تا ۷ سال آینده تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزی با پشتوانه کالاهای استراتژیک همچون طلا در آسیا ۳برابر خواهد شد.
بدتر شدن بحران بدهی اروپا موجب شده تا برخی از سرمایه‌گذاران بازار‌های سهام را رها کرده و در گزینه‌های کم ریسک تر سرمایه‌گذاری کنند. ریسک‌گریزی در چنین شرایطی موجب می‌شود تا طلا نیز تحت فشار قرار گرفته و برای جبران افت ارزش سهام با حراج مواجه شود. این در حالی است که عموما افت شاخص بازار‌های بورس موجب پناه بردن سرمایه‌ها به طلا می‌شود. در همین راستا یک کارشناس شورای جهانی طلا گفته است: در شرایط بحرانی مردم از خرید دارایی‌های پر ریسک مانند سهام خودداری کرده و به سمت اوراق قرضه با سررسید کوتاه مدت متوجه می‌شوند. توجه به نقدینگی با تشدید شرایط بحرانی موجب می‌شود که سرمایه‌گذاران حتی از خرید طلا طفره بروند و برای دستیابی به نقدینگی و جبران زیان در پرتفوی دارایی‌های خود طلا می‌فروشند.
در گزارش جدید موسسه رتبه‌سنجی فیچ بانک‌های آمریکایی مورد هشدار قرار گرفته‌اند. این موسسه اعلام کرده است که با افزایش ابعاد بحران بدهی‌ها در اروپا بانک‌های آمریکایی با خطرات جدی روبه‌رو خواهند شد و چشم‌انداز اعتباری صنعت بانکداری در این کشور در صورت حل و فصل نشدن قریب‌الوقوع بحران در اروپا هر روز تیره‌تر خواهد شد.
بازار سکه
با افت قیمت جهانی طلا نرخ سکه در بازار روز پنج‌شنبه شاهد کاهش ۲۰۰۰ تومانی بود و هر سکه بهار آزادی ۶۱۶ هزار تومان فروخته شد. سکه طرح قدیم در این میان بدون تغییر ۶۳۰ هزار تومان باقی ماند. قیمت فروش ربع سکه هم بدون تغییر ۱۵۱ هزار تومان اعلام شد. اما نیم سکه با ۱۰۰۰ تومان افت قیمت ۲۹۸ هزار تومان به مردم فروخته شد. در بازار طلا قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار بدون اجرت ساخت با ۷۰۰ تومان کاهش قیمت به ۲۴۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.
سکه دولتی
بانک مرکزی با وجودافت ارزش طلا در بازار‌های جهانی قیمت سکه دولتی را در روز پنج‌شنبه ۳۱۲۰ تومان گران کرد و نرخ آن را ۶۰۹ هزار و ۴۴۰ تومان تعیین کرد. قیمت نیم سکه هم ۱۰۴۰ تومان گران شده و ۲۹۴ هزار و ۳۲۰ تومان فروخته شد. ربع سکه بدون تغییر ۱۴۹ هزار و ۷۶۰ تومان اعلام شد. در حالی که قیمت سکه گرمی با ۵۲۰ تومان افزایش ۷۷ هزار و ۴۸۰ تومان تعیین شد.
بازار ارز
قیمت‌ها در بازار ارز با نوسان چندانی همراه نبود. دلار آمریکا در بازار آزاد با ۲ تومان افزایش به ۱۳۴۰ تومان رسید. این در حالی است که قیمت دلار مرجع با یک ریال کاهش ۱۰۸۹۵ریال تعیین شد. قیمت دلار مسافری نیز با ۱۷ ریال کاهش به ۱۱ هزار و ۹۷۹ ریال رسید. قیمت دلار چهارم نیز همچنان ۱۳۱۹ تومان است. حاشیه سود صرافان از فروش دلار مداخله ای (چهارم) تنها ۵ تومان تعیین شده است.
قیمت یورو در بازار آزاد با ۴ تومان کاهش به ۱۸۳۴ تومان رسید. پوندانگلیس، صد ین ژاپن و ریال عربستان بدون تغییر به ترتیب ۲۱۶۵ تومان، ۱۷۳۰ تومان و ۳۵۵ تومان فروخته شدند. در همین حال قیمت درهم امارات با ۱ تومان افزایش، ۳۶۷ تومان اعلام شد. از این رو احتمال افزایش قیمت دلار تا ۱۳۴۵ تومان هم وجود دارد. شکاف قیمت رسمی و غیررسمی دلار در روز پنج‌شنبه ۲۵۱ تومان شد.
قیمت ارزها در بازار فرعی
دلار در بازار فرعی با ۱۷ ریال کاهش قیمت به نرخ ۱۱ هزار و ۹۷۹ ریال رسید. قیمت درهم امارات هم با ۵ ریال کاهش تا ۳۲۶۲ ریال افت کرد. پوندانگلیس نیز در این بازار با ۵۴ ریال کاهش قیمت ۱۸ هزار و ۸۵۸ ریال تعیین شد. در حالی که بانک مرکزی قیمت یورو را با ۲۶ ریال افزایش تا ۱۶ هزار و ۱۵۴ ریال بالا برد. در حالی که ارزش یورو در بازار‌های جهانی طی هفته‌های اخیر افت داشته بانک مرکزی توجه ویژه‌ای به گران کردن قیمت آن نسبت به سایر ارزها داشته است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه