به آمریکا و ناتو اعتماد نکنید

مقام معظم رهبری در نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی، با انتقاد شدید از سهم‌خواهی قدرت‌های خارجی در انقلاب‌های منطقه‌ای تصریح کردند: سلطه‌طلبانی که تمام توانایی خود را برای حفظ حکام مستبد و فاسد و وابسته به‌کار گرفتند اکنون حق ندارند خود را در پیروزی انقلاب‌ها سهیم بدانند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علما و اندیشمندان جهان اسلام را به داشتن حساسیت بالا و پایبندی کامل و دائم به اصول دعوت کردند و افزودند: هرگز به آمریکا و ناتو و لبخندها و وعده‌های ظاهر فریب رژیم‌های جنایتکاری همچون انگلیس، فرانسه و ایتالیا اعتماد نکنید و با رد نسخه‌های بیگانه، راه‌حل‌های مورد نیاز را از سرچشمه‌های فیاض اسلام به‌دست آورید.
 

رهبر معظم انقلاب به ملت‌های انقلابی منطقه توصیه کردند:
به آمریکا و ناتو اعتماد نکنید
صدها عالم، دانشمند، روشنفکر، صاحب نظر، جامعه شناس و مورخ از کشورهای مختلف جهان به ویژه جهان اسلام، از صبح دیروز با سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، بررسی ابعاد مختلف بیداری اسلامی را در نخستین اجلاس بین‌المللی تهران آغاز کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، ولی امر مسلمین در سخنان خود در مراسم گشایش اجلاس، بیداری اسلامی و برانگیختگی و آگاهی امت اسلامی را درهم شکننده حصارهای استبداد و استکبار خواندند و ضمن بررسی هویت قیام‌ها و انقلاب‌های جاری در منطقه؛ به تبیین آسیب‌ها و خطرات پیش روی این حرکت عظیم و تشریح راه‌های فائق آمدن بر آسیب‌ها پرداختند و تاکید کردند: بیداری مبارک اسلامی با غافلگیر کردن شیاطین منطقه‌ای و جهانی، مهره‌های خطرناکی از جبهه دشمن را ساقط کرده اما لازم است با توکل بر خدا، درس‌آموزی از تجربیات تاریخ معاصر جهان اسلام، و تکیه بر عقل و عزم و شجاعت، صحنه همچنان سیال تحولات منطقه را مدیریت کرد و به سرانجام رساند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اتکای تحولات بزرگ اجتماعی به پشتوانه‌های تاریخی و تمدنی، «حضور شخصیت‌های فکری و جهادی جریان‌ساز در صحنه تحولات صد و پنجاه سال اخیر کشورهای اسلامی و نیز ناکام ماندن تجربه‌های حکومتی وابسته به شرق و غرب» را از عوامل موثر در شکل‌دهی اوضاع کنونی دانستند و خاطرنشان کردند: در این میان، پیروزی انقلاب اسلامی و تاثیر نظام ماندگار، مقتدر، شجاع و پیشروی جمهوری اسلامی در بیداری اسلامی، یقینا فصل مهمی در تحلیل و تاریخ نگاری حقایق کنونی جهان اسلام است.
ایشان در تبیین هویت قیام‌ها و انقلاب‌های جاری در منطقه، حضور واقعی و عمومی مردم در میدان عمل و مبارزه و جهاد را مهم‌ترین عنصر تحولات جاری برشمردند و با اشاره به تفاوت‌های عمیق تحولات متکی بر مردم با دیگر تحرکات اجتماعی افزودند: تحولات متکی بر مردم همچون کلمه طیبه الهی است و حضور تعیین‌کننده مردم در آن، با ترسیم آینده مطلوب، اجازه انحراف و سازش با دشمن را به خواص آلوده و عوامل نفوذی دشمن نمی‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شکل‌گیری تدریجی سرّ مقدس «انگیزه و عزم قیام» در ذهنیت مردم مصر و متجلی شدن این انگیزه در حضور پرشکوه مردم دلاور با فرهنگ و پرافتخار مصر در میدان تحریر و دیگر میدان‌ها افزودند: این حکم الهی درباره مردم تونس، یمن، لیبی و بحرین نیز حاکم است.
رهبر انقلاب اسلامی، شعارها و رفتارهای مردم منطقه را نشان‌دهنده اصول، ارزش‌ها و اهداف انقلاب‌های جاری در منطقه خواندند و با استناد به این واقعیت، تاکید کردند: «احیا و تجدید عزت و کرامت ملی پایمال شده به‌دست دیکتاتورهای فاسد و وابسته به آمریکا و غرب» از اصول درجه اول انقلاب‌های کنونی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شعارهای ملت‌ها، برافراشتن پرچم اسلام را به‌عنوان تجلی اعتقادات عمیق و دیرین مردم، از دیگر اصول انقلاب‌های کنونی دانستند و خاطرنشان کردند: ملت‌های منطقه بر این اعتقادند که برخورداری از امنیت روانی، عدالت، پیشرفت و شکوفایی جز در سایه شریعت اسلامی به دست نخواهد آمد.
ایشان، ایستادگی در مقابل نفوذ و سلطه خسارت‌بار و تحقیرآمیز آمریکا و اروپا و مبارزه با رژیم غاصب و دولت جعلی صهیونیستی را از دیگر اصول انقلاب‌های منطقه‌ای دانستند و به میهمانان نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی خاطرنشان کردند: غرب و صهیونیسم همه تلاش خود را برای انکار این اصول و اهداف به‌کار می‌برند، اما واقعیت با انکار و تکذیب، دیگرگون نمی‌شود.
رهبر انقلاب با انتقاد شدید از سهم‌خواهی قدرت‌های خارجی در انقلاب‌های منطقه‌ای افزودند: سلطه‌طلبانی که تمام توانایی خود را برای حفظ حکام مستبد و فاسد و وابسته به‌کار گرفتند اکنون حق ندارند خود را در پیروزی انقلاب‌ها سهیم بدانند.
ایشان در همین بحث، دخالت ناتو و آمریکا را در لیبی، باعث نابود شدن زیرساخت‌های این کشور و بروز ضایعه‌هایی بی‌جبران خواندند و افزودند: اگر این دخالت‌ها نبود ممکن بود مردم لیبی اندکی دیرتر پیروز شوند، اما این همه مردم بیگناه کشته نمی‌شدند و همدستان قدیمی قذافی و دشمنان دیرین مردم لیبی، دیگر نمی‌توانستند مدعی حق دخالت در این کشور مظلوم و جنگ‌زده شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان درباره هویت انقلاب‌های جاری در منطقه تاکید کردند: مردم و نخبگان مردمی و کسانی که از مردم بر آمده‌اند، صاحبان این انقلاب‌ها، متعهد به حراست از آنها و ترسیم‌کننده مسیر آینده و رو به تکامل این حرکات تاریخی هستند.
دومین بخش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی در آغاز اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی به آسیب‌شناسی و بررسی خطرهای پیش روی تحولات منطقه اختصاص داشت.
ایشان با اشاره به شناخت و تجربیات موفق ملت ایران در رویارویی با اینگونه خطرها، آسیب‌های احتمالی بیداری اسلامی را به دو بخش تقسیم کردند: «آسیب‌هایی که ناشی از ضعف‌های درونی است و خطرهای ناشی از برنامه‌ریزی مستقیم دشمنان»
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، راحتی خیال ناشی از احساس پیروزی و درپی آن کم شدن انگیزه‌ها و سست شدن عزم‌ها را نخستین خطر درونی بیداری اسلامی دانستند و افزودند: این خطر هنگامی مهیب‌تر می‌شود که برخی اشخاص درصدد غنیمت طلبی و تصاحب سهم ویژه برآیند.
رهبر انقلاب اسلامی، مرعوب شدن در مقابل هیمنه ظاهری مستکبران، اعتماد به دشمن و افتادن در دام لبخندها و وعده‌های او، عدم شناخت پیچیدگی‌های سلطه طلبان و غفلت از آنان، مغرور شدن، بروز اختلاف میان انقلابیون و به‌وجود آمدن رخنه در پشت جبهه مبارزه را از دیگر آسیب‌های درونی انقلاب‌ها برشمردند و تاکید کردند: باید با همه توان از این آسیب‌ها گریخت و با در هم آمیختن شجاعت و تدبیر و حزم و اراده، همه ذخایر الهی را برای استمرار پیروزمندانه بیداری اسلامی به‌کار گرفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین دسته دوم آسیب‌های احتمالیِ انقلاب‌های ملت‌های منطقه، به برنامه‌ریزی دشمنان برای روی کار آوردن عناصر وابسته به آمریکا و غرب اشاره کردند و افزودند: اگر این توطئه با هوشیاری مردم مواجه شود سلطه‌گران تلاش می‌کنند با سناریوهای مختلف، از جمله پیشنهاد مدل‌های حکومتی و قانون اساسی‌های وابستگی ساز، راه‌های انحرافی دیگری را پیش پای ملت‌ها بگذارند.
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: نفوذ میان انقلابیون، تقویت مالی و رسانه‌ای یک جریان نامطمئن و به حاشیه راندن جریان‌های اصیل انقلاب از دیگر شیوه‌هایی است که دشمنان با به‌کارگیری آنها، سعی می‌کنند مجددا بر اوضاع مسلط شوند.
ایشان خطاب به علما، اندیشمندان و صاحبنظران جهان اسلام یاد آور شدند: اگر این تاکتیک‌ها نیز به نتیجه نرسد مستکبران معمولا به روش‌هایی همچون به‌وجود آوردن هرج و مرج، ترور، ایجاد درگیری میان پیروان ادیان و قومیت‌ها و حتی ایجاد جنگ میان کشورهای همسایه روی می‌آورند و با تحریم و حصر اقتصادی، هجوم همه جانبه تبلیغاتی و رسانه‌ای، بدنام کردن نخبگان صالح و خریدن عناصر سست عنصر، سعی می‌کنند مردم را نومید و خسته کنند تا به شکست کشیدن انقلاب‌ها ممکن و آسان شود.
رهبر انقلاب اسلامی پس از تبیین آسیب‌ها و خطرات رویارویی انقلاب‌های منطقه‌ای، با استناد به تجربیات عینی ملت ایران و با اتکا به مطالعه دقیق فراز و نشیب‌های دیگر کشورها، توصیه‌هایی را برای فائق آمدن به این آسیب‌ها و خطرات، در اختیار نخبگان دینی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جهان اسلام قرار دادند.
توکل به خداوند، اعتماد و حسن ظن به وعده‌های مؤکد نصرت الهی، به‌کارگیری خرد و عزم و شجاعت، حضور مستمر در میدان، خسته نشدن از مجاهدت و فداکاری در راه خدا، پرهیز از غرور و غفلت و حمد و شکرگزاری پروردگار مهمترین فرازهای این بخش از سخنان رهبر انقلاب بود.
ایشان مکتوب کردن و اعلام صریح اصول، بازخوانی دائم آنها، تنقیح شعارها و اصول و تطبیق آنها با مبانی و محکمات اسلام را مورد تاکید قرار دادند و افزودند: اهداف و خواسته‌هایی نظیر استقلال، آزادی، عدالتخواهی، تسلیم نشدن در مقابل استبداد و استعمار، نفی تبعیض‌های قومی نژادی و مذهبی و نفی صریح صهیونیسم که ارکان نهضت‌های امروز کشورهای اسلامی است، همه و همه برگرفته از اسلام و قرآن است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علما و اندیشمندان جهان اسلام را به داشتن حساسیت بالا و پایبندی کامل و دائم به اصول دعوت کردند و افزودند: هرگز به آمریکا و ناتو و لبخندها و وعده‌های ظاهر فریب رژیم‌های جنایتکاری همچون انگلیس، فرانسه و ایتالیا اعتماد نکنید و با رد نسخه‌های بیگانه، راه‌حل‌های مورد نیاز را از سرچشمه‌های فیاض اسلام به‌دست آورید.
پرهیز از اختلافات مذهبی، قومی، نژادی، قبیله‌ای و مرزی، توصیه مهم دیگر رهبر انقلاب اسلامی برای فائق آمدن نخبگان و ملت‌های مسلمان بر آسیب‌ها و خطرات بود.
ایشان در این زمینه به اندیشمندان و متفکران جهان اسلام تاکید کردند: تفاوت‌ها را به رسمیت بشناسید، اما آنها را مدیریت کنید و بدانید که تفاهم میان مذاهب اسلامی کلید نجات است و کسانی که با تکفیر این و آن، به آتش تفرقه مذهبی دامن می‌زنند دانسته یا ندانسته مزدور و عمله شیطانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مقاومت در برابر الگوهای تحمیلی از جمله  الگوهای لائیک، لیبرالیسم غربی، ناسیونالیسم افراطی و گرایش‌های چپ مارکسیستی را از دیگر اقدامات لازم برای تداوم بیداری اسلامی دانستند و ضمن توصیه صاحب‌نظران جهان اسلام به کار پیچیده و دشوار نظام سازی افزودند: باید هدف نهایی را امت واحده اسلامی و ایجاد تمدن اسلامی جدید، بر پایه دین و عقلانیت و علم و اخلاق قرار دهیم. ایشان آزادی فلسطین از چنگال درنده صهیونیسم را نیز هدفی بزرگ خواندند و افزودند: نسل جوان کشورهای اسلامی ظرفیت چنین کار بزرگی را داراست و باید روح اعتماد به نفس را در او زنده کرد. سخنان مهم رهبر انقلاب اسلامی در جمع  صدها نفر از علما، دانشمندان، متفکران، جامعه شناسان و مورخان کشورهای مختلف بویژه جهان اسلام با تذکر دو نکته مهم پایان یافت: ۱- ضرورت حضور و نقش آفرینی قاطع مردم در مدیریت کشورها با اجرای نظام مردم‌سالاری اسلامی و ۲- لزوم مرزبندی دقیق میان اسلامگرایی با تحجر و افراط. ایشان در باره نکته اول خاطرنشان کردند: ملت‌های انقلاب کرده خواستار نقش‌آفرینی آرای‌شان در مدیریت کشورها هستند و چون مومن به اسلامند، بنابراین مطلوب آنان، نظام مردم‌سالاری اسلامی است، یعنی نظامی که در آن حاکمان با آرای مردم برگزیده می‌شوند و ارزش‌ها و اصول حاکم بر جامعه، مبتنی بر معرفت و شریعت اسلامی است.
رهبر انقلاب افزودند: البته نظام مردم‌سالاری اسلامی به اقتضای شرایط گوناگون کشورها، می‌تواند با شیوه‌ها و شکل‌های مختلف تحقق یابد و به هر حال باید کاملا مراقب بود که این نظام با دموکراسی لائیک و لیبرال غربی که در مواردی ضدمذهب است، اشتباه گرفته نشود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به ضرورت مرزبندی کامل میان اسلامگرایی با قشری‌گری و تعصب‌های جاهلانه خاطرنشان کردند: افراط‌های مذهبی که غالبا با خشونت کور همراه است، عامل عقب‌ماندگی و دور شدن از هدف‌های والای انقلاب و بیداری اسلامی است که این مساله نیز به نوبه خود مایه جدا شدن مردم و در نتیجه شکست انقلاب خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع‌بندی سخنانشان، بیداری اسلامی را واقعیتی فراگیر در فضای عمومی منطقه خواندند و با تاکید بر لزوم مدیریت «صحنه همچنان سیال تحولات منطقه‌ای» افزودند: تقوا در معنای والا و گسترده و عمیقش، سر پیچیدن از فرمانبری کافران و منافقان و توکل و اعتماد به خداوند، دستورالعمل کارساز پروردگار برای همیشه و به ویژه این برهه حساس و سرنوشت ساز امت اسلام است که عمل به آن، بیداری مبارک اسلامی به فضل الهی به سرانجام تاریخ ساز خود خواهد رساند. در پایان سخنان رهبر انقلاب اسلامی در نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی، ایشان با حضور در جمع نخبگان و متفکران از نزدیک با آنان دیدار و گفت‌وگو کردند.

آغاز به کار نخستین اجلاس بیداری اسلامی
 نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و سران سه قوه صبح دیروز (شنبه) در تهران آغاز به کار کرد.  در این اجلاس بین‌المللی که از روز گذشته به مدت دو روز در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار خواهد شد، علاوه بر ۶۰۰ متفکر و اندیشمند خارجی، بیش از ۴۰۰ اندیشمند ایرانی  نیز حضور یافته‌اند. در این اجلاس قرار است، ریشه‌ها و عوامل تحولات و انقلاب‌های اخیر منطقه و راه‌های حفظ و هدایت این انقلاب‌ها در مسیر صحیح و به نفع ملت‌های منطقه مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد.
به گزارش ایرنا، در مراسم افتتاحیه علاوه بر سران قوا، آیت‌الله محمدرضامهدوی کنی، آیت‌الله جنتی، سعید جلیلی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، سرلشگر فیروزآبادی، سرلشگر جعفری، سرلشگر رحیم صفوی، سردار نقدی، سردار وحیدی وزیر دفاع، مصلحی وزیر اطلاعات، علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه و جمعی از نمایندگان مجلس حضور داشتند.
همچنین شیخ نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب‌الله، رمضان عبدالله شلح دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، احمد جبرئیل دبیرکل جبهه خلق برای آزادی فلسطین (فرماندهی کل)، سید عمار حکیم رییس مجلس اعلای اسلامی عراق از شخصیت‌های خارجی حاضر در این اجلاس بودند. «علی‌اکبر ولایتی» دبیرکل نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی تاکید کرد که مساله فلسطین، قدس شریف و مقاومت علیه رژیم صهیونیستی یکی از ارکان جنبش بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است.  شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز فرزندان بیداری اسلامی را با خطرهای زیادی مواجه دانست و گفت: باید در سنگرهای هم باشیم و در سنگرهای آمریکا و اسرائیل قرار نگیریم.
در این مراسم همچنین رمضان عبدالله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین و ابراهیم جعفری نخست‌وزیر سابق عراق هم به سخنرانی پرداختند.

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه