تغییرات قیمت در بازار کامپیوتر و موبایل بالاتر از دلار

طی پنج ماهی که از سال ۹۱گذشته است بازار خرید و فروش کالاهای حوزه کامپیوتر و دیجیتال دوران پر ماجرا و همچنین پر افت و خیزی را تجربه کرده ‌است.

افت و خیزهایی که مهمترین عامل آنها نوسانات نرخ ارز عنوان شده است و البته تشدید مشقات پیش‌روی واردکنندگان، برای واردات کالا! البته کارشناسان و فعالان بازار معتقدند، بخشی از نابسامانی‌های موجود در بازار ناشی از اجرای تصمیم‌ها و طرح‌های جدید با هدف رفع معضلات قدیمی و ریشه دار بازار است که متاسفانه، در چنین شرایطی اجرای این طرح‌ها موجب دامن زدن به مشکلات بازار شده است.
کارشناسان می‌گویند، کندی روند واردت کالا و رشد شدید قیمت‌ها محسوس‌ترین رخداد بازار طی پنج ماهی است که از سال ۹۱ می‌گذرد. بر اساس بررسی‌های انجام شده میزان تغییرات نرخ دلار طی پنج ماه گذشته در حدود ۳۰ درصد بوده است، اما در بازاری که کسبه ادعا می‌کنند قیمت کالاهایش بر اساس تغییرات نرخ ارز محاسبه می‌شود شاهد رشد ۴۰ و حتی در برهه‌هایی از زمان ۴۵ درصدی قیمت‌ها بوده‌ایم. در این گزارش ما به برسی روند قیمت‌ها طی پنج ماه اخیر در مورد کالاهای پرمخاطب بازار کامپیوتر و دیجیتال پرداخته ایم.اگر به بررسی روند قیمت‌ها در بازار این کالاها علاقه‌مندید این گزارش را بخوانید:

رشد ۳۰تا ۴۰ درصدی قیمت لپ‌تاپ در پنج ماه
با توجه به این موضوع که درصد مخاطبان لپ‌تاپ نسبت به کالاهای دیگر در بازار کامپیوتر بیشتر است،در بازار این کالاها شاهد رشد محسوس‌تر قیمت‌ها طی پنج ماه گذشته بوده‌ایم؛ چرا که اعداد و ارقام حاصل از مقایسه نرخ دلار،گویای یک رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت در بازار لپ تاپ در مرداد ماه نسبت به ماه قبل است،اما در بازار شاهد رشد
بسیار بیشتری بودیم.
بر اساس بررسی‌های «دنیای اقتصاد» در نیمه نخست مرداد ماه، میزان تغییرات قیمت لپ‌تاپ نسبت به تیر ماه ، در حدود ۶ تا ۸ درصد و در حدود ۲۵ تا ۵۰ هزار تومان و در نیمه دوم مرداد ماه نسبت به نیمه اول در حدود ۱۰ تا۲۰ درصد بوده است.البته در مورد برخی از برندها شاهد یک رشد عجیب قیمت ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی طی یک هفته بودیم که به گفته کارشناسان چنین رشد قیمتی صد در صد کاذب بوده است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه