تلویزیون علیه تلویزیون

ممیزی‌های بی‌دلیل فیلم پدرخوانده صدای مجری و منتقد برنامه هفت را هم در آورد

وزارت ارشاد پس از پایان برنامه هفت جمعه شب مجوز سه‌شبکه‌ای را که به طور رسمی در ایران فعالیت می کردند، لغو کرد و اعلام کرد که از این پس هیچ شبکه‌ای اجازه پخش فیلم ایرانی را ندارد و این کار غیر قانونی است.

هفت جمعه شب گذشته به معضل پخش فیلم‌های سینمایی از شبکه‌های ماهواره‌ای پرداخت که در انتهای برنامه از طرف وزارت ارشاد اعلام شد: مجوز فعالیت سه شبکه تلویزیونی ماهوا‌ره‌ای لغو شده و هیچ شبکه‌ای حق ندارد فیلم‌های ایرانی را نمایش دهد.برنامه سینمایی هفت 18 شهریورماه اختصاص به بررسی معضل پخش فیلم‌های سینمایی ایرانی از شبکه‌های مختلف ماهواره‌ای داشت. در این رابطه فرشته طائرپور تهیه کننده سینما مهمان برنامه بود. همچنین نقد فیلم سینمایی آلزایمر با حضور مهران احمدی و احمدرضا معتمدی بخش دیگر برنامه هفت بود.
در ابتدای برنامه جیرانی با گلایه از ممیزی‌های فراوانی که بر فیلم‌های کلاسیکی که از سیما پخش می‌شود از مسوولان درخواست کرد فیلم‌هایی مثل سه‌گانه پدر خوانده که قسمت اول آن پنج‌شنبه گذشته از شبکه یک سیما پخش شد و با جرح و تعدیل‌های فراوانی همراه بود کمتر با ممیزی‌های سلیقه‌ای همراه باشد.
محمد پیرهادی تهیه‌کننده فیلم سینمایی گزارش یک جشن نیز مهمان تلفنی برنامه بود و درباره مشکلاتی که سد راه فیلم حاتمی کیا برای نمایش عمومی قرار دارد، صحبت کرد. پیرهادی همچنین اعلام کرد که از صنف واحد تهیه‌کنندگان بنا به دلائلی استعفا داده‌است.
فرشته طائرپور مهمان بخش بعدی برنامه بود که اختصاص به بررسی معضل پخش فیلم‌های سینمایی ایرانی از شبکه‌های ماهواره‌ای داشت. طائرپور در ابتدای صحبت‌هایش از ممیزی‌هایی که به فیلم‌های ایرانی و خارجی که از تلویزیون ایران پخش می‌شود اشاره کرد و گفت: متاسفانه مخاطبان فیلم‌های ایرانی را به طور کامل و بدون ممیزی تنها از شبکه‌های ماهواره ای می‌توانند ببینند.طائرپور در ارتباط با معضل پخش فیلم‌ها از شبکه‌های ماهواره‌ای گفت: متاسفانه در این عرصه ما دچار یک بی‌حصاری شده‌ایم. تاکنون کسی نتوانسته جلوي این اتفاقات را بگیرد و مشکلات را حل کند. برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای مثل من و تو، ام‌بی‌سی پرشیا و کهکشان فیلم‌های ایرانی را خریداری می‌کنند، اما بقیه شبکه‌ها مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند چون این کار یک سرقت فرهنگی است.
وی ادامه داد: یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای آنونس فیلم اینجا بدون من را پخش و اعلام کردند که به زودی پخش می‌شود. یعنی هر فیلمی بعد از یک هفته که به شبکه نمایش خانگی راه‌ می‌یابد از این شبکه‌های ما‌هواره‌ای پخش می‌شود. اتفاق بدتر این است که این شبکه‌ها در ایران دفتر دارند و با مجوز قانونی فعالیت می‌کنند.
در ادامه برنامه گفت‌وگویی با محمود دینی مدیر شبکه پرشین تی وی انجام شده ‌بود. دینی در این مصاحبه اعلام کرد: شبکه‌های ایرانیان، آی‌سی‌سی و پرشین تی وی مجوز فعالیت دارند. تا کنون هیچ‌ فیلمی از این شبکه بدون مجوز تهیه‌کننده پخش نشده است.وی افزود: ماه مبارک رمضان هم ما با اتحادیه ‌تهیه‌کنندگان و آقای شایسته در این ارتباط جلسه داشتیم. شبکه پرشین تی وی با مجوز فعالیت می‌کند و نباید مشکلی برایش به وجود بیاید؛ در صورتی که در این ارتباط مسائل حل نشده بسیاری از جمله اینکه ایران خودش کپی رایت را رعایت نمی‌کند وجود دارد. اگر این شبکه‌ها مجوز دارند پس چرا شورای صنفی به تهیه‌کننده‌ها اجازه نمی‌دهد فیلم‌هایشان را از این شبکه‌ها پخش کنند.
در ادامه صحبت‌های دینی، داریوش بابائیان روی خط آمد و گفت: من 4 فیلم به آقای دینی برای پخش از شبکه پرشین تی وی دادم، اما پولی دریافت نکردم و با رضایت اجازه دادم که فیلم‌هایم را پخش کنند. شبکه 20 که در ایران هم فعالیت می‌کند 41 فیلم از من را تا کنون پخش کرده‌اند، اما چند روز قبل اعلام کردند که یک اشتباه کوچولو را قرار است پخش کنند که من تماس گرفتم و اعتراض کردم و آنها هم پخش نکردند، اما متاسفانه هفت شبکه دیگر به طور همزمان در یک روز این فیلم را نمایش دادند. باید راه‌حلی برای این معضل اندیشیده شود.طائرپور در پایان صحبت‌هایش از پیگيری این مشکل توسط مراجع قانونی خبر داد و اعلام کرد که وزارت ارشاد و صنف واحد تهیه‌کنندگان و شبکه‌هایی که بدون خرید فیلم‌ها اقدام به نمایش فیلم می‌کنند باید در این زمینه پاسخگو باشند.در پایان برنامه جیرانی اطلاع داد که وزارت ارشاد مجوز سه‌شبکه‌ای را که به‌صورت رسمی در ایران فعالیت می‌کردند، لغو کرده است و اعلام کرد که از این پس هیچ شبکه‌ای اجازه پخش فیلم ایرانی را ندارد و این کار غیرقانونی است و هیچ تهیه‌کننده‌ای هم حق ندارد فیلمی را به شبکه‌های ماهواره‌ای بفروشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *