تورم مردادماه؛ نزدیک ۲۱ درصد

سایت خبری «الف» منسوب به احمد توکلی رییس مرکز پژوهش‌های مجلس دیروز گزارش داد: براساس شاخص قیمت مرکز آمار، سطح عمومی قیمت‌ها (تورم) در تیر و مرداد ماه ۹۰ نسبت به تیر و مرداد ۸۹، بیش از ۲۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش دانش روز به نقل از الف، شاخص سالانه همین مرکز (میانگین ۱۲ ماهه منتهی به مرداد ۹۰ نسبت به میانگین ۱۲ ماهه منتهی به مرداد ۸۹) به نزدیک ۲۱ درصد رسیده است.از سوی دیگر، شاخص نقطه به نقطه بانک مرکزی در همین مدت از ۲۱ درصد عبور کرده است. شاخص سالانه این بانک نیز از ۱۷ درصد عبور کرده است.
این گزارش می‌افزاید: نقطه جالب توجه در شاخص قیمت بانک مرکزی این است که براساس آمار تورم سالانه اعلام شده توسط مسوولان بانک مرکزی در رسانه‌ها، شاخص ماهانه بازسازی شده براساس این ارقام در تیرماه منفی بوده است. به عبارت دیگر، در تیرماه نه تنها سرعت رشد قیمت‌ها کم شده، بلکه به اعتقاد بانک مرکزی قیمت‌ها کاهش نیز یافته بود. به تبع این محاسبه، شاخص نقطه به نقطه این بانک در تیرماه کاهش یافته بود که بار دیگر در مردادماه صعودی شد. این در حالی است که از فروردین و اردیبهشت امسال، بانک مرکزی و مرکز آمار از انتشار عمومی آمار تورم خودداری کرده‌اند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه