حذف تدریجی صرافان از گردونهء تجارت خارجی؟

?کم‌کم ابهامات دارد روشن تر می‌شود
☝️ نرخی بیرون آمده به نام نرخ توافقی!

? بر این اساس، صادرکننده به واردکننده متقاضی ارز حاصل از صادرات خود را به نرخ توافقی و ثانویه به فروش می‌رساند و در واقع، ارز حاصل از صادرات خود را به واردکننده دیگری واگذار می‌کند و در مقابل، کوتاژ صادراتی را به واردکننده اعلام نموده و واردکننده آن را در سامانه جامع تجارت به ثبت می‌رساند و در نهایت صادرکننده نیز شماره کوتاژ وارداتی را به دولت اظهار می‌کند./بتا سهم

صرافی خرید فروش سکه ارز اسکناس دلار یورو تهران

صرافی خرید فروش سکه ارز اسکناس دلار یورو تهران

? حذف صرافان کلید خورد

? در جلسه ارزی امروز بانک مرکزی ضوابط جدیدی تصویب شد

‼️صرافان حق خرید و فروش حواله و اسکناس خرد از مردم را ندارند. از این پس فقط بانک‌ها مجاز به خرید اسکناس ارزی هستند.

? سیف با اعلام این‌که انتقال از صرافی‌ها به بانک‌ها، مقاومت هایی را با خود همراه دارد، خاطرنشان کرد: علی رغم این مقاومت ها، شفافیتی که این تصمیم در تجارت خارجی ما ایجاد می کند مثبت و مفید است. علاوه بر این، تصمیم اتخاذ شده منجر به تسهیل و تقویت اجرای مقررات مبارزه با پولشویی می شود.
سیف ضمن تاکید بر اینکه هیچ ارزی برای خروج سرمایه و قاچاق تخصیص داده نخواهد شد، افزود: با تأمین تمام نیازهای واقعی و‌ منطقی، با ایجاد بازار سیاه هم مقابله می شود.

? سیف در این جلسه از بانک های عامل خواست نگاه ویژه ای به موضوع تامین ارز مسافری داشته باشند تا هموطنان عزیزی که قصد مسافرت به خارج از کشور دارند با مشکل مواجه نشوند. در این زمینه بانک ملی و بانک سامان در حال حاضر عاملیت موضوع را برعهده دارد و بانک ملت نیز اضافه خواهد شد.

? عالی ترین مقام بانک مرکزی، یکی از اقدامات بانک مرکزی برای رفاه حال مسافرانی که به کشورهای همسایه سفر می کنند را اتصال سوییچ کارت های بانکی خواند و گفت: مذاکرات متعددی در این زمینه داشته ایم و اتصال سوییچ کارت ها در برخی کشورهای همسایه به زودی عملیاتی می شود.

? سیف درخصوص تغییر ارز گزارشگری نیز گفت: در حال حاضر دلار در اقتصاد ما جایگاهی ندارد و یورو، ارز غالب است اما گزارش های مختلف براساس ارز دلار استخراج و منتشر می شود. بر همین اساس تصمیم بر این است که ارز گزارشگری به یورو تغییر کند.

?سید احمد عراقچی با اشاره به اینکه در پی تصمیم اخیر ستاد اقتصادی دولت، تجارت از حالت بی نظمی خارج می شود، گفت: فرآیند واردات بدون ثبت سفارش براساس مصوبه هیات دولت، ممنوع اعلام شده و هرگونه واردات که نیاز به تخصیص ارز دارد با ثبت سفارش انجام می شود.

? عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی افزود: از این پس، صدور حواله ارزی خارج از شبکه بانکی، ممنوع خواهد بود.

? عراقچی درخصوص واردات بدون انتقال ارز نیز گفت: این موضوع طبق ضوابط قبل انجام خواهد شد و واردکنندگان باید اظهارنامه مالیاتی داشته باشند.

? معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به نحوه عمل درخصوص ارز صادرکنندگان، گفت: صادرکنندگان می توانند ارز خود را از طریق سامانه نیما به سیستم بانکی یا صرافی های مجاز بفروشند و این ارز نیز به مصرف واردات مورد نیاز کشور می رسد.

‼️ عضو هیات عامل بانک مرکزی عنوان کرد: طبق ضوابط جدید بانک ها ملزم به خرید اسکناس خرد افراد هستند و صرافی‌ها نمی توانند خرید و فروش اسکناس انجام دهند.

‼️عراقچی درباره سپرده پذیری ارزی نیز گفت: بانک مرکزی این تضمین را به تمام سپرده گذاران ارزی می دهد که با سود مقرر در سررسید، به این افراد، اسکناس متناظر با سپرده آنها بازپس دهد./ ایبِنا

✅ کلیه محدودیت‌ها در فعالیت ارزی صرافی‌ها را که طی مصوبات تا این لحظه

1️⃣ خرید و فروش اسکناس نقدی: صرافی‌ها دیگر نمی‌توانند اسکناس خرد (یعنی تا سقف ۱۰ هزار یورو و یا معادل آن به ارزهای دیگر) را از مشتری بخرند و یا به آن‌ها بفروشند؛

☝️در مورد خرید و فروش اسکناس در حجم عمده (یعنی بالای ۱۰ هزار یورو) نیز باید گفت که طی مصوبه دیگری، دارنده اسکناس ارزی بالای ۱۰ هزار یورو، قاچاقچی محسوب می‌گردد و علاوه بر ضبط ارز، دو برابر آن ارز را نیز باید جریمه پرداخت کند پس یا باید آن را تا پایان فروردین سپرده گذاری کند (و تضمینی نیز بابت عودت عین ارز سپرده شده نیست) و یا آن را نفروشد!

⚠️ ارزها در مقیاس عمده ای هم که از طریق صرافی‌های بانکی نیز توزیع می شد، قطع گردیده است.
2️⃣ خرید و فروش حواله شرکتی: بر اساس مصوبات امروز، هیچ بازرگان و واردکننده‌ای حق ندارد به صرافی‌ها مستقیماً مراجعه کند و باید درخواست خود را به بانک ارائه دهد. بانک یا خودش می‌تواند حواله را بزند و یا ارجاع می‌دهد صرافی مربوط به بانک خود تا آن را حواله نماید و اگر ممکن نبود، خود بانک آن را در سامانه نیما قرار می‌دهد که اگر هر صرافی‌ تضامنی قیمت بهتری داد، حواله به آن صراف داده می‌شود!

? این موضوع عین اتفاقی است که در مورد بخشنامه معاون اول ریاست جمهوری در مورد چهار کشور ترکیه، هند چین و کره رخ داد؛ بانک‌ها نتوانستند حواله بزنند و چون بعضاً قیمت صرافی‌ های مربوط به خود بانک نیز در مقایسه با صرافی‌های تضامنی‌ اختلاف داشت و مشتری متضرر می‌شد مجدداً منجر به انجام حواله از سوی صرافی‌های تضامنی شد؛ تفاوت محسوس به‌وجود آمده، افزایش یک درصدی هزینه حواله که بانک بر مشتری تحمیل نمود و البته درآمدزایی که برای بانک به‌همراه داشت.

⬅️ در مورد خرید ارز صادرکنندگان (مانند پتروشیمی‌ها) نیز مقرر شده است که آن‌ها در سامانه نیما ارز حاصل از صادرات را به واردکنندگان یا صرافی‌ها به فروش برسانند که با توجه به امکان توافق مستقیم بین صادرکننده و واردکننده، اصولاً میانجی شدن صرافی موضوعیتی ندارد و بر اصالت و اعتماد طرفین از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صحه گذاشته شده است. اگر صادرکننده این‌کار را نکند، از معافیت های مالیاتی و صادراتی بهره‌مند نخواهد شد.

3️⃣ خرید و فروش حواله شخصی: که این موضوع نیز اگر درخواست‌های مسافرتی و دانشجویی و بیماران را کنار بگذاریم، حجمی از تقاضاهایی می‌ماند که در مورد آن تفسیر به “خروج سرمایه از کشور” می‌شود و حساسیت‌های زیادی روی آن ایجاد شده است. لذا شاید بتواند تنها بخش فعالیت رسمی صرافی‌ها باقی بماند. البته اگر محدوده نرخ‌گذاری رسمی در مورد آن شامل نشود.

4️⃣ خرید و فروش سکه: که هم از طریق شبکه اعضای اتحادیه طلا و جواهر، هم بورس کالا و هم شبکه بانکی خرید و فروش می‌شود و سهم بازار صرافی‌ها در این بخش قابل ملاحظه نیست./ صرافخانه

? مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در توضیح مقررات جدید گفت :

☝️هیچ نرخی به جز ٤٢٠٠ نمی شناسیم. دلالان ارز خود را باید به بانک‌ها به نرخ ٤٢٠٠ بفروشند!

❗️خرید و فروش ارز فعلا توسط صرافان ممنوع شد ولی می توانند در کشورهایی که مشکل داریم، کارپرداز ما بشوند و تحریم دور بزنند. از این پس هیچ ارزی در بازار تزریق نمی شود.

⚠️ محمد علی کریمی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به تامین غیرمستقیم­ نیازهای ارزی همه گروه های جامعه در دستور العمل های جدید بانک مرکزی­ تصریح کرد: با توجه به اینکه بانک مرکزی نیازهای ارزی همه گروه های جامعه را­غیر مستقیم و از طریق سامانه ها یا اخذ مدارک به صورت سیستمی انجام می دهد لذا فعلاً ارزی به بازار صرافی ها تزریق نمی شود.

? وی افزود: بنابراین فعلا خرید و فروش ارز در بازار منتفی است چرا که بانک مرکزی و دولت در تلاشند که ارز مورد نیاز همه گروه ها و اقشار جامعه را از طریق مصوبات­ جدید تامین کنند.

⁉️ مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی در خصوص کارکرد صرافی ها پس از اجرای مصوبات ارزی جدید نیز گفت:

1️⃣ صرافی ها همچنان هستند اما دو کارکرد دیگر­خواهند داشت؛ در مصوبه جدید ما سامانه نیما یا همان نظام یکپارچه مدیریت ارزی را تعریف کردیم که بناست صادرکنندگان غیرنفتی کشور ارزشان را در این سامانه عرضه کنند و واردکنندگان این ارزها را از طریق بانک ها و یا صرافی های مجاز بخرند.

2️⃣ ما هنوز در برخی نقاط جهان مشکل روابط کارگزاری داریم که بانک های ما با بانک خارجی روابط کارگزاری ندارند تا کار انتقال ارز و یا حواله جات را انجام دهند لذا صرافی ها به کمک ما می آیند و با تعیین حق الوکاله به مشتری در جابجایی منابع کمک می کنند و تحریم ها را دور بزنند!!

☝️هنوز برای صرافی ها کار هست اما کارکرد آنها در حال بازتعریف است ولی به هر حال فعلاً فروش ارز مستقیم توسط صرافی ها ممنوع است.

? مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی همچنین در خصوص قیمت ارز نیز گفت: قیمت همه کالاها و نیازهای واقعی کشور که از طریق وزارت صنعت و سامانه جامع تجارت ثبت سفارش می شوند و مسیر بانکی را طی می کنند؛ ٤٢٠٠ تومان خواهد بود و بر اساس تصمیم دولت نرخ دیگری نخواهیم داشت که این نرخ شامل تمامی ارزهای مسافری، دانشجوی و درمانی نیز می شود.

? كریمی در ادامه در خصوص تعیین تکلیف ارزهای خریداری شده توسط دلالان ارزی نیز افزود: بر اساس دستور العمل های فعلی و مصوبات جدید قیمتی غیر از ٤٢٠٠ تومان برای ارز نخواهیم داشت لذا دلالان ارزی می توانند به همین قیمت ارز خود را به بانک ها بفروشند.

‼️ وی یادآور شد: بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نگهداری بیش از ١٠ هزار دلار ارز غیرقانونی است بنابراین ­افرادی که بیش از این مقدار ارز در اختیار دارند می توانند در نظام بانکی سپرده گذاری ارزی داشته باشند که بانک مرکزی و نظام بانکی نیز متعهد شده است که ارز را به همان شکل ارزی بازپرداخت کند./

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *