خروج ۱۰۰۰ نفر از متقاضیان کارشناسی ارشد و دکتری از کشور Reviewed by Momizat on . خبرگزاری مهر به نقل از گزارش یک دستگاه رسمی خبر داد که بیش از یک هزار جوان ایرانی که نیمی از آنها در سن 22 تا 23 سالگی قرار دارند در 80 روز نخست امسال برای تحصی خبرگزاری مهر به نقل از گزارش یک دستگاه رسمی خبر داد که بیش از یک هزار جوان ایرانی که نیمی از آنها در سن 22 تا 23 سالگی قرار دارند در 80 روز نخست امسال برای تحصی Rating:
شما اینجا هستید:خانه » سیاسی » خروج ۱۰۰۰ نفر از متقاضیان کارشناسی ارشد و دکتری از کشور

خروج ۱۰۰۰ نفر از متقاضیان کارشناسی ارشد و دکتری از کشور

خبرگزاری مهر به نقل از گزارش یک دستگاه رسمی خبر داد که بیش از یک هزار جوان ایرانی که نیمی از آنها در سن ۲۲ تا ۲۳ سالگی قرار دارند در ۸۰ روز نخست امسال برای تحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری با هزینه شخصی از کشور خارج شدند که سه کشور مقصد حدود ۶۰ درصد این جوانان ایرانی بودند.

 
به گزارش مهر، آمار کنکور کارشناسی‌ ارشد نشان می‌دهد که بیش از ۹۰۰ هزار نفر داوطلب ورود به مقطع کارشناسی‌ارشد در کشور وجود دارد. این درحالی است که ظرفیت کل آموزش عالی کشور اعم از دانشگاه‌های دولتی، پیام‌نور و آزاد اسلامی برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد نزدیک ۹۰ هزار نفر است یعنی کمتر از ۱۰ درصد متقاضیان ورود به مقطع کارشناسی‌ارشد در دانشگاه‌های داخل کشور پذیرش می‌شوند. در تشریح میزان پذیرش داوطلبان ورود به مقطع دکتری نیز همین بس که ۱۲۷ هزار نفر داوطلب اولین آزمون نیمه متمرکز دکتری بودند که از میان آنها ۵ هزار و ۶۰۰ نفر پذیرش می‌شوند. گزارش یک دستگاه رسمی حاکی است از آغاز سال ۹۰ تا پایان دهم اردیبهشت ماه امسال ۱۷۵ جوان ایرانی که از نظر نظام وظیفه مشمول حساب می‌شدند و بالغ بر نیمی از آنها در سن ۲۲ سالگی قرار دارند برای تحصیل با هزینه شخصی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری از کشور خارج شدند. در این بازه زمانی ۴۰ روزه ۹۰ نفر از آنها برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس و ۸۵ نفر برای تحصیل در مقطع دکتری از کشور خارج شده‌اند. این داوطلبان تحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری به ترتیب دانشگاه‌های آمریکا، کانادا، انگلستان، استرالیا، آلمان، مالزی و ایتالیا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده و حدود ۲۵ درصد آنها موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های این کشورها شده‌اند؛ یعنی هزینه تحصیل‌شان توسط دانشگاه خارجی پرداخت می‌شود.بر اساس این گزارش، در بازه زمانی ۱۱ اردیبهشت ماه تا ۲۱ خرداد ماه امسال یعنی طی ۴۰ روز ۳۸۵ نفر که از نظر سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی مشمول بوده و برای خروج از کشور دچار مشکلات نظام وظیفه‌ای بوده‌اند، خواستار رفع مشکل‌شان برای خروج از کشور جهت تحصیل با هزینه شخصی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری شده‌اند که تا کنون فقط ۲۰۰ نفر از آنها موفق به اعزام شده و بقیه نیز پس از رفع مشکل، موفق به خروج از کشور می‌شوند. بنابراین از آغاز سال ۹۰ تا پایان ۲۱ خرداد ماه امسال ۵۶۰ نفر از مردانی که دارای مشکل خروج از کشور به لحاظ خدمت نظام وظیفه بوده و از طرفی متقاضی خروج از کشور با هزینه شخصی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد یا دکتری بوده‌اند، شناسایی شده‌اند.بر اساس این گزارش شمار زنان خارج از کشور به این منظور نیزتقریبا مشابه شمار مردان بوده است. بر اساس برنامه پنجم توسعه باید امکان ادامه تحصیل ۲۰ درصد از فارغ‌التحصیلان کارشناسی در دوره‌های کارشناسی‌ارشد در هر سال فراهم شود.

 


دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

خبرنامه
avatar
wpDiscuz
بازگشت به بالا