دلیل کاهش نرخ ارز انتخابات است نه مدیریت بانک مرکزی

ثروتی در قبال اظهارات بهمنی مبنی بر اینکه دلیل کاهش نرخ ارز ، مدیریت مناسب بانک مرکزی است، واکنش نشان داد. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه دلیل کاهش نرخ ارز ، انتخاب رییس جمهور جدید است نه مدیریت بانک مرکزی، گفت: نرخ ارز وسکه در اثر انتخابات و آرامشی نسبی است که در اثر انتخاب رییس جمهور جدید روند روبه کاهش به خود گرفته است و مسئولان نمی توانند این مسئله را به اسم مدیریت بانک مرکزی مصارده کنند.

موسی الرضا ثروتی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت در خصوص اظهارات رییس کل بانک مرکزی در واکنش به گزارش تفریغ بودجه گفت: تورم موجود در دولت دهم و سیر صعودی آن در دولت دهم غیر قابل انکار است و  دلایل متعددی از قبیل نقدینگی موجود در بازار، بدهکاری بانک ها به بانک مرکزی و چاپ اسکناس بدون پشتوانه دارد.

نماینده مردم بجنورد،جاجرمفمانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود:عملکرد بانک مرکزی در طول ۴ سال گذشته برای حفظ ارزش پول ملی مثبت نبوده و بانک مرکزی نتوانسته است وظایف خود را در طی این مدت به درستی انجام دهد.

ثروتی در خصوص دلایل این ضعف تصریح کرد: این مسئله هم در اثر تاکیدات دستوری آقای رییس جمهور  در کارها بوده و هم عدم مدیریت صحیحی که در بانک مرکزی حکم فرما بوده است.

جهش ۴۵۰ هزار میلیاردی نقدینگی در دولت دهم

این نماینده مجلس در خصوص اظهارات رییس کل بانک مرکزی مبنی بر مدیریت موفق بانک مرکزی در دولت دهم در کنترل نقدینگی، گفت: نقدینگی در دولت دهم از ۷۰ هزار میلیارد به ۵۲۰ هزار میلیارد تومان رسید.

وی همچنین در ادامه اظهارات خود تصریح کرد:این رقم بسیار بالا است  و به این دلیل که متناسب با رشد این نقدینگی تولید رشد پیدا نکرده است، به همین دلیل چاپ اسکناس بدون پشتوانه تولید بوده و این موضوع باعث می شود نقدینگی و به دنبال آن تورم بالا برود.

ثروتی با اشاره به شیوع بیماری هلندی در اقتصاد کشور در ۴ سال اخیر تصریح کرد: تبدیل دلارهای نفتی به ریال و بالتبع آن ایجاد و شیوع بیماری هلندی در اقتصاد کشور برای اجرای طرح های عمرانی و کثرت واردات به کشور باعث شده است که تورم افزایش یافته و این شاخص از سال ۸۶ و ۸۷ به بعد رشد فزاینده ای به خود بگیرد.

وی افزود:در آن سال ها با توجه به طرح های عمرانی فراوانی که شروع شد و فقدان مصالح کافی در داخل ، واردات گسترده ای انجام شد و این واردات بی رویه و کمبودها در داخل به دلیل اجرای طرح های عمرانی و فقدان کالا در داخل ، باعث شد میلگرد و آهن با افزایش قیمت سریع رو به رو شود.

ثروتی در این خصوص تاکید کرد: فقدان برنامه ریزی صحیح، فقدان تعادل بین تولید داخل و نیاز داخل و نیاز به طرح های عمرانی  در داخل باعث شده است که قیمت ها افزایش پیدا کند و به دنبال این مسئله چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی بدون پشتوانه باعث  شد تا ارزش پول ملی به یک سوم تقلیل یابد.

بانک مرکزی خود مسبب آثار روانی و سیاسی سوء بر تورم بود

ثروتی هم چنین در خصوص اظهارات رییس کل بانک مرکزی که تورم را ناشی از عوامل سیاسی و روانی توصیف  کرده بود، گفت:مصاحبه های نامنظم بانک مرکزی، اظهار نظرهای بدون پشتوانه منطقی و علمی دولت تحرکات سیاسی دولتمردان و اظهارات نه چندان سنجیده از سوی مسئولان اقتصادی و شاید حدود ۳۰ درصد هم تحریم اثرات روانی موثر بر تورم بود.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی و دولتمردان خود مسبب آثار روانی و سیاسی سوء بر تورم بودند چرا که بارها با اظهارات ضدو نقیض و اظهار نظرهای غیره کارشناسی ارامش بازار را بر هم زدند.

انتخاب رییس جمهور جدید دلیل کاهش نرخ ارز

انتخاب رییس جمهور جدید آرامش روانی را بر بازارهای اقتصادی کشور حکم فرما کرد، ثروتی در خصوص در خصوص اظهارات رییس کل بانک مرکزی مبنی بر این که کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر در اثر مدیریت موفق این بانک بوده است، گفت:کاهش نرخ ارز در ایران در اثر انتخابات و آرامشی است نسبی و موقتی است که در اثر انتخاب رییس جمهور جدید و برنامه سیاست های خارجی و داخلی در کاهش قیمت ارز و سکه تاثیر مثبت داشت

وی تاکید کرد:آرامش روانی در جامعه باعث شده است که قیمت ها پایین بیاید و این کاهش قیمت و نرخ ارز و طلا هیچ ارتباطی به مدیریت بانک مرکزی ندارد و مسئولان نمی توانند این مسئله را به اسم مدیریت بانک مرکزی مصارده کنند.

۲۰ میلیارد دلار ارز در منازل مردم در دولت دهم نگهداری می شد

ثروتی هم چنین در تشریح دلایل این مسئله گفت: به نظر می رسد حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز در منازل مردم موجود است که به دلیل آثار روانی تصمیمات دولت ، مردم پول خود را تبدیل به ارز کرده و در منازل نگهداری می کنند .

وی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب رییس جمهور جدید را عامل مهمی در آرامش روانی بازار توصیف و تصریح کرد: با این انتخابات و آرامش نسبی ای که در اثر آن در جامعه ایجاد شده است، مردم برای جلوگیری از ضرر بیش تر ارز خود را به بازار می آورند و بعد از این هم این آثار روانی باعث می شود سکه و ارز خود را به بازار عرضه کنند و در نتیجه قیمت ها را روند کاهشی مواجه می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در خاتمه تصریح کرد: صرافی ها نیز اظهار کرده اند که مردم  بعد از انتخابات بیش تر فروشنده هستند تا خریدار و در روزهای آتی نیز باز ارزهای مردم به بازار می آید و روز به روز هم قیمت ارز پایین می آید و ادامه کاهش این مسئله نیز بسته به تصمیمات دولت بعدی دارد.

1 دیدگاه دربارهٔ «دلیل کاهش نرخ ارز انتخابات است نه مدیریت بانک مرکزی»

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.