دولت قلیان را آزاد کرد

حالا نوبت به قلیان رسیده که بین دولت و دیوان عدالت اداری دست به دست شود. دولت می‌گوید قلیان بکشید، آزاد است؛ دیوان عدالت اداری می‌گوید نکشید، ممنوع است. اما با وجود مخالفت دیوان عدالت اداری، هیات دولت روز گذشته به پیشنهاد وزارت بهداشت، آیین نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات را اصلاح کرد و به موجب این اصلاحیه، قهوه‌خانه‌ها از شمول اماکن عمومی (که کشیدن هرگونه مواد دخانی در آنها ممنوع است) خارج شد.

به این ترتیب قهوه خانه‌ها مجاز به ارائه قلیان چه «با اسانس» و چه «بی‌اسانس» شدند. تاکید بر اسانس‌دار بودن یا نبودن قلیان از آنجا نشات می‌گیرد که وزیر کشور در سال ۸۶ در نامه‌ای به نیروی انتظامی متذکر شده بود که استفاده از قلیان در قهوه‎خانه‎ها مجاز است و فرماندهی انتظامی فقط از ارائه قلیان با تنباکو‌های اسانس‌دار در قهوه‌خانه‌ها جلوگیری کند. دیوان عدالت اداری اما همین چند روز قبل رای به ابطال نامه وزیر کشور داد و تاکید کرد که قهوه‎خانه‎ها در زمره اماکن عمومی قلمداد شده و در قانون و آیین‎نامه اجرایی هم بین توتون و تنباکوی اسانس‌دار و فاقد اسانس تفاوت و تفکیکی لحاظ نشده است، لذا عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها ممنوع اعلام می‌شود.
دولت اما روز گذشته به پیشنهاد وزارت بهداشت آیین نامه مذکور را اصلاح کرد؛ هرچند رییس دیوان عدالت اداری گفته است که دولت نمی‌تواند روی مصوبه دیوان، مصوبه بیاورد. در حالی که قلیان بین دولت و دیوان عدالت دست به دست می‌شود، از سوی دیگر نمایندگان مجلس هم هنوز نتوانسته‌اند به موضع واحدی در این باره دست پیدا کنند. برخی از نمایندگان با اشاره به مضرات دخانیات، دولت را از آزادسازی قلیان نهی می‌کنند و برخی دیگر هم معتقدند که قلیان دارای هویت تاریخی است و با ممنوع کردن آن، حرکت به سمت زیرزمینی شدن قلیان اتفاق می‌افتد و ممکن است همین موضوع خطرات دیگری هم به همراه داشته باشد. عدم اتخاذ موضع واحد در این خصوص البته دامن نیروی انتظامی را هم در این سال‌ها گرفته است. طرح جمع‌آوری قلیان در سال‌های گذشته به طور متناوب از سوی نیروی انتظامی پی گرفته شد و بر اساس آن قهوه خانه و سفره‌خانه‌ها، گاه مجاز به ارائه قلیان می‌شدند و گاه ممنوع.
مصوبه دولت: قهوه خانه‌ها مجازند
روز گذشته به رغم همه این اما و اگرها دولت، مصوبه جدید خود در قبال قلیان را ابلاغ کرد. به این ترتیب بر اساس ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و به منظور حفظ سلامت عمومی به ویژه محافظت در مقابل استنشاق تحمیلی دود محصولات دخانی، استعمال این مواد در اماکن عمومی ممنوع است که با توجه به خروج قهوه‌خانه‌ها از شمول این آیین‌نامه، ‌استعمال مواد دخانی در قهوه‌خانه‌ها از این پس مجاز خواهد بود.
به گزارش ایسنا، وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به استناد ماده ۱۸ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، آئین‌نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات را اصلاح کردند. بر اساس این مصوبه، قهوه خانه‌ها از شمول آئین‌نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات خارج شدند. براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، این مصوبه پس از تایید رییس جمهور، از سوی محمدرضا رحیمی،معاون اول رییس‌جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.
رای دو هفته قبل دیوان عدالت
این مصوبه در حالی ابلاغ شد که ۱۴ آبان ماه سال جاری دیوان عدالت اداری نامه‌ وزارت کشور در سال ‌٨۶ را مبنی بر اینکه «استفاده از قلیان در قهوه‎خانه‎ها مجاز است و فرماندهی انتظامی فقط از ارائه قلیان با تنباکو‌های اسانس‌دار در قهوه‌خانه‌ها جلوگیری کند» را ابطال کرده وبا ابلاغ جدید این دیوان متذکر شده بود که ارائه قلیان با هر نوع تنباکو در قهوه خانه‌ها ممنوع شد.
در متن رای شماره ‌٣١١ هیات عمومی دیوان عدالت اداری آمده بود:«نظر به اینکه مطابق قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب ‌١۵/‌۶/۱۳۸۵ و آیین‎نامه اجرایی قانون مذکور، عرضه مواد دخانی در اماکن عمومی ممنوع اعلام شده و در قانون و آیین‎نامه اجرایی آن بین توتون و تنباکوی اسانس‌دار و فاقد اسانس تفاوت و تفکیکی لحاظ نشده است، لذا نامه شماره ‌١١/‌١/‌١۶٠١٠١ مورخ ‌٧/۱٢/‌١٣٨۶ وزیر وقت کشور مبنی بر مجاز بودن ارائه قلیان در قهوه‎خانه‎ها و ممنوعیت عرضه‌ قلیان صرفا با توتون‌های اسانس‌دار به دلیل اینکه عرضه قلیان در قهوه‎خانه‎ها با هر نوع توتون و تنباکو توسط قانونگذار منع شده است، با استناد به بند ‌یک ماده ‌١٩ و ماده ‌۴٢ قانون دیوان عدالت اداری، رای به ابطال آن حکم صادر و اعلام می‎شود.»
واکنش رییس دیوان به آزادی قلیان
رییس دیوان عدالت اداری اما در واکنش به مصوبه تازه دولت مبنی بر خروج قهوه‌خانه‌ها از شمول آ‌یین‌نامه اجرایی قانون جامع کنترل دخانیات گفت که دولت نمی‌تواند روی مصوبات دیوان، مصوبه صادر کند. البته محمد جعفر منتظری در گفت‌وگو با سایت خبری «نسیم» تاکید کرد: این مصوبه هنوز به دیوان عدالت اداری ابلاغ نشده است و بنده نمی‌توانم در این زمینه اظهار نظر کنم.
مخالفت رییس کمیسیون بهداشت مجلس
در واکنش به این خبر، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: دولت بر خلاف صریح قانون، استعمال دخانیات در قهوه‌خانه‌ها را مجاز کرد. حسینعلی شهریاری در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: اقدام دولت مبنی بر مجازشدن استعمال دخانیات در قهوه‌خانه‌ها بعد از ممنوع‌شدن آن توسط دیوان عدالت اداری خلاف صریح قانون است.وی با بیان اینکه در قانون جامع مبارزه با دخانیات تصریح شده که استعمال هرگونه مواد دخانی در اماکن عمومی ممنوع است، افزود: همه می‌دانند که خطر استعمال قلیان بیش از سیگار است اما متاسفانه دولت با این کار خود قانون را زیر پا گذاشته است. رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: دولتی که ادعای مهرورزی می‌کند نباید سلامت جامعه را به خطر بیاندازد.
قلیان هویت تاریخی دارد
اما داریوش قنبری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس موضعی متفاوت دارد و با اشاره به سنت قدیمی و تاریخی قلیان تصریح می‌کند: قلیان یک هویت تاریخی ۵۰۰ ساله دارد و باید محفوظ بماند. نباید هویت صنف‌های تاریخی را در کشور محدود یا نابود کرد. به گزارش سایت خبری انتخاب وی با تاکید بر وضعیت بیکاری در کشور افزود: به هرحال این مکان‌ها افراد زیادی را در وضعیت بیکاری کشور مشغول به کار کرده‌اند و در اغلب کشورهای همسایه نیز مصرف قلیان وجود دارد. وی در ادامه بااشاره به اینکه محدودکردن قلیان باعث زیرزمینی شدن آن می‌شود، افزود: این مساله منجر به بروز مشکل در اماکن غیر رسمی خواهد شد و با غیررسمی کردن قلیان این مشکل حل نخواهد شد.نماینده ایلام با تاکید بر اینکه محدودیت‌های غیرضروری را باید برداشت، تصریح کرد: قلیان کشیدن اعتیاد محسوب نمی‌شود و از طرفی فرصتی برای جلوگیری از کشیده شدن جوان‌های ما به سمت اعتیاد‌های مخرب ایجاد شده است.
قنبری با تاکید براینکه ما در گذشته نیز تجربه اجرای این طرح را داشته‌ایم که تجربه ناموفقی هم در این زمینه بود و نشان داد این کار، شدنی نیست، گفت: بهتر است اشتباهات گذشته تکرار نشود. مشکلات کشور ما در شرایط فعلی قلیان کشیدن جوانان نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.