رونق پیش‌فروش در بازار مسکن

تازه‌ترين گزارش‌ رسمي از اوضاع معاملات مسكن در شهر تهران، حكايت از گرم‌شدن بازار «پيش‌‌فروش» و نزول بازار «خريد‌آني» دارد. رشد 20 درصدي حجم معاملات «پيش‌خريد» در مهرماه و افزايش‌ نقل‌وانتقال اجاره‌نشين‌ها در فصل‌جاري كه در پي رضايت نسبي آنها از نرخ‌ها اتفاق افتاده، باعث شده بازار پاييزي مسكن شروع پررونقي را تجربه كند. آمارها از نوسان قيمت مسكن در تهران نيز حاكي است: ميانگين ارزش معاملاتي آپارتمان‌هاي مسكوني در تابستان امسال 12 درصد نسبت به تابستان سال گذشته افزايش يافته كه اين نرخ رشد هنوز كمتر از نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه است.
 افت 12 درصدي خريد واحدمسكوني در مهرماه
پيش‌خريد آپارتمان در تهران 20درصد افزايش يافت
ميانگين جديد از قيمت مسكن در تهران: متري 1996000 تومان
بار معاملاتي در بازار مسكن طي يك ماهي كه از فصل پاييز مي‌گذرد همچنان سنگين گزارش شده است.
تحولات بازار املاك در مهرماه بر پيش‌بيني «رونق پاييزي معاملات مسكن» مهر تاييد زده و نشان مي‌دهد با پايان يافتن فصل تابستان، اگر چه مبادلات ملكي كاهش پيدا نكرده، اما براي متقاضيان مسكن، «پيش‌خريد» از «خريد» جذاب‌تر شده است كه سرمنشاي اين تحول «نوسان قيمت مسكن در تهران» مي‌تواند باشد.
گزارش مقدماتي سامانه رهگيري‌ معاملات مسكن در اين باره حاكي است: در مهرماه كل معاملات مسكن در تهران 13 درصد نسبت به شهريور افزايش پيدا كرده؛ در حالي كه حجم خريد واحدمسكوني طي اين مدت در مقايسه با مهرماه سال گذشته، 5/12درصد كاهش يافته است.
افت خريد‌وفروش مسكن در يك‌ماه اخير، ناشي از ورود تقاضاي مصرفي به بازار پيش‌فروش‌ بوده، به طوري كه حجم پيش‌خريد آپارتمان با رشد 20درصدي مواجه شده است.
در شروع پاييز همزمان با گرم شدن بازار پيش‌خريد مسكن، بازار اجاره‌نشيني نيز از تب‌وتاب نيفتاده و حجم معاملات اجاره آپارتمان در تهران كماكان در سطح معاملات شهريور و حدود 5/1 برابر معاملات مهر89 گزارش شده است.
در آخرين ماه از تابستان سال جاري حدود 3 هزار قرارداد اجاره در بنگاه‌هاي مسكن شهر تهران ثبت شده بود، اما در مهرماه امسال 3 هزار و 300 فقره معامله اجاره در اين كلانشهر انجام شد اين در حالي است كه سال گذشته در اولين ماه پاييز نقل‌وانتقال اجاره‌نشين‌ها در حدود 2 هزار معامله بوده است.
تحليلگران بازار مسكن در بيان علت كاهش اقبال به خريد مسكن در پاييز امسال _ به‌رغم رونق در ساير معاملات_ به افزايش قيمت مسكن در طول ماه‌هاي اخير اشاره مي‌كنند كه به اعتقاد آنها باعث شده بودجه مالي خريداران در حد پيش‌خريد آپارتمان كفايت كند.
آنچه اين تحليل را تقويت مي‌كند رشد معاملات اجاره در فصل پاييز برخلاف سال‌هاي گذشته است كه بخشي از اين معاملات توسط انصراف‌دهندگان از خريد مسكن انجام شده و بخشي ديگر توسط مستاجراني كه خودشان را از التهاب تابستاني اجاره‌بها در امان گذاشته بودند، رقم زده‌ شده است. به گزارش «دنياي‌اقتصاد» در حال حاضر خريد‌وفروش مسكن در تهران نسبت به تابستان هنوز افت محسوسي پيدا نكرده، اما در مقايسه با پاييز سال گذشته، كاهش چشمگيري داشته است كه به جاي آن، پيش‌خريد رو به افزايش گذاشته است.
براي ماه‌هاي پيش‌رو در صورتي كه نرخ رشد قيمت مسكن از نرخ تورم فراتر رود، پيش‌بيني مي‌شود حجم خريد مسكن در تهران دوباره افت كند و اين بار حتي مسير رو به رشد پيش‌خريدها نيز تغيير پيدا كند.
به گزارش «دنياي‌اقتصاد» براساس اطلاعات سامانه رهگيري معاملات مسكن، در مهرماه امسال 18 هزار فقره انواع معامله ملكي در تهران شامل خريد‌وفروش، اجاره و پيش‌خريد به ثبت رسيده كه در مقايسه با 16 هزار فقره معامله مربوط به شهريورماه، رشد 13 درصدي در بازار مسكن تهران حاصل شده است.
در مهرماه سال‌جاري از 18 هزار فقره معامله ملكي، 14 هزار فقره خريد‌وفروش، 3 هزار فقره نقل‌وانتقال اجاره و 600 فقره معامله پيش‌خريد انجام شده است كه اين نوع معاملات در مقايسه با مهر سال گذشته به ترتيب 5/12 درصد كاهش، 50 درصد افزايش و 20 درصد افزايش پيدا كرده است.
در سه ماه تابستان امسال پيش‌خريد مسكن در تهران بين 400 تا حداكثر 500 فقره معامله در نوسان بوده‌است.
گزارش «دنياي‌اقتصاد» همچنين از مقايسه فصل به فصل بازار مسكن حاكي است: خريد واحد مسكوني در تهران در ابتداي پاييز امسال 5/12 درصد نسبت به ابتداي تابستان سال جاري افت كرده است؛ به طوري كه در تيرماه 16 هزار فقره معامله خريد آپارتمان در پايتخت به ثبت رسيده بود كه اين حجم در مهرماه به 14 هزار معامله كاهش پيدا كرد. اين در حالي است كه بازار در بخش اجاره تفاوت محسوسي با ابتداي تابستان نكرده است.
قيمت مسكن و اجاره‌بها
گزارش‌هاي مستند از نحوه نوسان قيمت مسكن در تهران حكايت از تداوم رشد خفيف قيمت دارد به طوري كه بعد از رشد 5/7 درصدي متوسط قيمت آپارتمان در بهار امسال –رشد نقطه‌ به نقطه يا مقايسه بهار89 با بهار90 – و همچنين افزايش 6/8 درصدي در ابتداي تابستان، اين مسير در اواخر تابستان و همچنين اول پاييز نيز ادامه‌دار بوده است.
به گزارش «دنياي‌اقتصاد» بعد از آنكه ميانگين قيمت آپارتمان مسكوني در تهران طي فصل بهار90 به رقم يك ميليون و 920 هزار تومان به ازاي هر مترمربع رسيد، اين نرخ در فصل تابستان به يك ميليون و 952 هزار تومان نزديك شد كه به اين ترتيب نرخ رشد فصلي قيمت مسكن در تهران در تابستان 2درصد بوده است. اين در حالي است كه تورم فصلي در همين مدت بيشتر(حدود3درصد) گزارش شده است كه به اين ترتيب، رشد قيمت مسكن در پايتخت چون هنوز از تورم عمومي فراتر نرفته، نمي‌توان براي آن از واژه «جهش» استفاده كرد.همچنين قيمت مسكن در تهران طي تابستان امسال در مقايسه با تابستان سال گذشته – مقايسه نقطه به نقطه- 12 درصد افزايش پيدا كرده است كه البته اين نرخ رشد نيز پايين‌تر از تورم نقطه‌به‌نقطه در همين مدت بوده است.براساس آخرين گزارش به دست آمده، ميانگين قيمت هر متر واحدمسكوني در شهر تهران در مهرماه سال جاري يك ميليون و 996 هزار تومان بوده است كه در مقايسه با شهريورماه 5/0 درصد افزايش نشان مي‌دهد.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *