سئوال از رئیس جمهور ۵ امضا کم دارد

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از کاهش مجدد تعداد امضا کنندگان طرح سئوال از رئیس جمهور به ۶۸ نفر خبر داد و گفت: این طرح برای بررسی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به ۵ امضای دیگر نیاز دارد.

حجت الاسلام حسین سبحانی نیا در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با اعلام کاهش مجدد امضاهای طرح سئوال از رئیس جمهور به ۶۸ امضا اظهار داشت: کاهش نصاب قانونی امضاهای طرح سئوال از رئیس جمهور بر اساس آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی طرح این سئوال را از دستور کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی خارج کرده است.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای طرح این سئوال در صحن علنی مجلس طراحان نیازمند جمع آوری ۵ امضای دیگر است، تصریح کرد: با وجود رایزنی های هیئت رئیسه مجلس با آقای مطهری به عنوان طراح این سئوال تا کنون وی از طرح این سئوال در صحن علنی مجلس انصراف نداده است و همچنان پیگیر بررسی طرح سئوال از رئیس جمهور در صحن علنی مجلس است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهرعلی مطهری نماینده تهران ۵ تیرماه سال جاری طرح سئوال از رئیس جمهور را با ۱۰۰ امضاء تقدیم هیئت رئیسه مجلس کرد. مهمترین محورهای این طرح تخلفات قانونی دولت از جمله عدم اجرای قانون مترو و عدم معرفی وزیر ورزش در مهلت قانونی و همچنین مسائل مربوط به امور فرهنگی از جمله اجرای قانون عفاف و حجاب در کشور بود.

بر اساس قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ‎‎‎پس از یک هفته ارائه طرح سئوال از رئیس جمهور چنانچه هنوز حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس که سؤال را امضا کرده‌اند، از سؤال خود منصرف نشده باشند رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه سؤال آنان را قرائت و فوراً براى رئیس جمهور ارسال کند.

پس از آنکه طرح سئوال از رئیس جمهور از سوی طراحان به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، برخی اعضای هیئت رئیسه با تایید تحویل این طرح به محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، از پس گرفتن امضاهای این طرح خبر دادند و پیگیری آن را در شرایط کنونی مناسب ندانستند.

به دنبال این اظهار نظرها، علی مطهری نماینده مردم تهران به عنوان کسی که مسئولیت جمع آوری امضاها را بر عهده داشت طی نامه ای به هیئت رئیسه نسبت به این موضع گیری ها انتقاد کرد.
وی اینگونه اظهارات را عدم رعایت بی طرفی از سوی هیئت رئیسه مجلس خوانده و تاکید کرده بود اینگونه اظهارات مقدمه اعمال فشار به نمایندگان برای پس گیری امضاها است.

ادامه تلاش های هیئت رئیسه مجلس برای پس گرفتن امضاهای طرح سئوال از رئیس جمهور موجب شد علی مطهری نماینده تهران مهر ماه سال جاری  در اعتراض به تعلل هیئت رئیسه مجلس در اعلام وصول سوال از رئیس جمهور استعفا دهد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی بررسی استعفای مطهری  ضمن اعلام حمایت از وی  با استعفایش از نمایندگی مجلس مخالفت کردند.

طراحان سئوال از رئیس جمهور که در جلسه علنی روز یکشنبه  ۸ آبان ماه به دنبال تکمیل تعداد امضاهای مورد نیاز برای این طرح بودند پس از آنکه تعداد امضاها را به ۷۳ امضا (نصاب قانونی) رساندند، طرح مذکور را به محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس که ریاست جلسهرا پس از لاریجانی عهده دار شده بود تقدیم کردند.

پیش از این هیئت رئیسه مجلس از رسیدن امضاهای طرح سئوال از رئیس جمهور به ۶۹ امضا خبر داده و اعلام کرده بود که این طرح از نصاب لازم افتاده است.

امروز مجددا سبحانی نیا عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از کاهش تعداد امضاهای طرح سئوال از رئیس جمهور به ۶۸ امضا خبر داد.

با وجود گذشت ۵ ماه از تقدیم طرح سئوال از رئیس جمهور به هیئت رئیسه و رایزنی های هیئت رئیسه مجلس با امضا کنندگان طرح برای پس گرفتن امضا هایشان هنوز هم ۶۸ نماینده امضا کننده بر بررسی سئوال از رئیس جمهور در صحن علنی مجلس پا فشاری می کنند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه