سردرگمی در بازار سکه

 

 

بازار سکه برای اولین بار در سال جاری با سردرگمی همراه بود؛ قیمت سکه صبح روز گذشته با ۱۵ هزار تومان افزایش به ۶۰۵ هزار تومان رسید. اما بعد از ظهر و در آخرین ساعت کار بازار ۱۸ هزار تومان افت کرد و به ۵۸۷ هزار تومان کاهش یافت. این کاهش قیمت علاوه بر خنثی کردن جهش ساعت ابتدایی بازار ۳ هزار تومان افت نسبت به روز قبل را نشان می‌دهد. گفته می‌شود بانک مرکزی با تزریق دلار به بازار با نرخ ۱۲۸۱ تومان از طریق صرافی‌ها مداخله خود برای کنترل قیمت سکه و ارز را افزایش داده است.

 

سردرگمی در بازارطلا وسکه
گروه بازار پول_ مسعود رضا طاهری: قیمت سکه در بازار داخلی و طلا در بازارهای جهانی روز پرنوسانی را پشت سر گذاشتند.قیمت سکه روز گذشته با۳ هزار تومان کاهش به ۵۸۷ هزار تومان رسید. کاهش قیمت سکه بهار آزادی در بعد از ظهر روز گذشته در حالی است که قیمت آن تا قبل از ظهرنسبت به قیمت ۵۹۰ هزار تومانی روز سه‌شنبه با افزایش ۱۵ هزار تومانی تا ۶۰۵ هزار تومان نیز بالا رفته بود.
همچنین قبل از ظهر روز گذشته قیمت هر اونس طلا با ۱۰ دلار کاهش نسبت به روز سه شنبه تا ۱۶۵۰ دلار پایین آمد. قیمت آن تا غروب در حد ۱۶۵۰ دلار باقی ماند. قیمت دلار آمریکا نیز دیروز با ۱ تومان افت به ۱۲۹۲ تومان رسید. در همین حال بانک مرکزی نیز قیمت سکه را بیش از ۱۲ هزارتومان بالا برد. تلاطم در نوسان قیمت سکه از نظر برخی تحلیل‌گران با توجه به اتفاقات و اخبار اخیر نظام بانکی کشور با محوریت افزایش انتظارات تورمی بی‌ارتباط نیست. به گفته کارشناسان برکناری مدیران عامل بانک‌های بزرگ دولتی و برخی بانک‌های خصوصی که به گفته رییس کل بانک مرکزی در روزهای آینده تعداد بیشتری از آنها برکنار خواهند شد، بر جو بی‌اعتمادی به نظام بانکی در بازار دامن زده است. این کارشناسان معتقدند که در صورت تشدید این شرایط خروج نقدینگی از بانک‌ها شدت یافته و ریال‌های بیشتری به سکه و طلا تبدیل خواهد شد. در صورت صحت این ادعا پیش بینی درستی برای قیمت آتی سکه از سوی هر کس اقدامی شتاب‌زده و غیر کارشناسی است.در این میان افزایش قیمت سکه دولتی با توجه به شیب کاهشی قیمت طلا در بازار‌های جهانی معنی دار است.بانک مرکزی دیروز اگرچه قیمت دلار مرجع را ۷ ریال کاهش داد اما بر قیمت سکه بهار آزادی بیش از ۱۲ هزار تومان افزود. در همین حال با توجه به قیمت ۱۶۵۰ دلاری هر اونس طلا در پیش از ظهر روز گذشته و قیمت ۱۲۹۲ تومانی دلار آمریکا در بازار آزاد، قیمت هر گرم طلای ۲۴ عیار تقریبا ۶۸ هزار و ۵۰۰ تومان است. با توجه به میزان ۳۲/۷ گرم طلای ۲۴ عیار موجود در سکه به علاوه مالیات بر ارزش افزوده تقریبا ۲۰ هزار تومانی، نهایت قیمت واقعی برای سکه بهار آزادی با در نظر گرفتن هزینه‌های تولید از ۵۳۰ هزار تومان بالاتر نمی‌رود. حال آنکه بانک مرکزی با بیش از ۴۰ هزار تومان فاصله قیمت سکه دولتی را ۵۷۲ هزار تومان تعیین کرده است. در این میان تذکرات کارشناسان البته گوش شنوایی به خود ندیده است.
سایر قیمت‌های بازار سکه
دیروز قیمت سکه طرح قدیم نیز با ۱۰ هزار تومان افزایش به ۶۱۰ هزار تومان رسید. سکه بهار آزادی و سکه طرح قدیم به ترتیب به بهای ۵۸۰ هزار تومان و ۵۹۰ هزارتومان از مردم خریداری شد. در جدول معاملات سکه در روز گذشته نرخ خرید نیم سکه ۲۸۰ هزارتومان و قیمت فروش آن ۲۸۵ هزار تومان درج شد.ربع سکه نیز به نرخ ۱۴۸ هزار تومان فروخته شد. قیمت ربع سکه تا قبل از ظهر ۱۵۰ هزار تومان اعلام شده بود. نرخ خرید ربع سکه نیز از سوی سکه فروشان ۱۴۵ هزار تومان تعیین شد.در بازار سکه قیمت خرید سکه گرمی ۷۳ هزار تومان و قیمت فروش آن ۷۸ هزار تومان اعلام شد.
سکه‌های دولتی گران شدند
بانک مرکزی دیروز برخلاف جهت قیمت طلا در بازار‌های جهانی قیمت سکه را با ۱۲ هزار و ۴۸۰ تومان افزایش به ۵۷۲ هزار تومان رساند. بانک مرکزی همچنین نیم سکه را با ۶۲۴۰ تومان افزایش قیمت تا سطح ۲۷۰ هزار و ۴۰۰ تومان بالا برد. ربع سکه نیز ۲۰۸۰ تومان گران شد و ۱۴۱ هزار و ۴۴۰ تومان تعیین شد. سکه گرمی در این میان بدون تغییر ۷۲ هزار و ۸۰۰ تومان در شعب منتخب بانک ملی به مردم فروخته شد.
بازار ارز
قیمت یورو دیروز در بازار با ۱۴ تومان افزایش تا ۱۷۷۲ تومان بالا رفت. در مقابل دلار آمریکا با افت ۱ تومانی به ۱۲۹۲ تومان رسید. در بازار ارز قیمت پوند انگلیس با ۲۵ تومان افزایش تا ۲۰۵۰ تومان رسید که بالاترین رکورد تاریخی قیمت آن در بازار ارز کشور محسوب می‌شود. برابری یورو و پوند انگلیس در مقابل دلار آمریکا در بازار‌های جهانی تا سطح ۳۶۴۹/۱ و ۵۶۷۴/۱ تقویت شدند.قیمت دلار مرجع در بانک مرکزی روز گذشته با ۷ ریال کاهش تا ۱۰۷۶۱ ریال پایین آورده شد. از این رو اختلاف قیمت رسمی و غیر رسمی دلار در کشور به ۲۱۶ تومان رسید.
طلا در بازار‌های جهانی
دیروز قیمت طلا نسبت به روز سه‌شنبه قدری کاهش داشت و تا غروب به ۱۶۵۰ دلار رسید که نسبت به روز سه شنبه ۱۰ دلار کاهش داشت. با وجود افزایش شاخص‌ها در بازار‌های بورس اروپا و آمریکا برخی گزارش‌ها از تشکیل صف‌های خرید فیزیکی طلا در بازار‌های آسیایی خبر می‌دهد. به گفته برخی تحلیل‌گران خرید‌های عمده و سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت قیمت طلا را به سمت بالا سوق داده است.
اخباری از سطح بازار طلا