سقوط آزاد ذخایر گاز روسها, ایران بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان شد

به روایت BP با گذشت ۱۰۵ سال از کشف نفت، ایران برای نخستین بار با در اختیار داشتن ۳۳٫۶ تا ۳۳٫۷ تریلیون مترمکعب بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان شد و این در حالی است که مطابق با گزارش موسسه برتیش پترولیوم حجم ذخایر گاز روسیه با افت شدید به ۳۲٫۹ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

دنیای اقتصاد – به گزارش مهر، بر اساس آخرین گزارش رسمی شرکت ملی نفت ایران در آخرین گزارش رسمی خود حجم ذخایر گاز طبیعی و متعارف ایران را بیش از ۳۳٫۷ تیریلون متر مکعب و حجم ذخایر نفت خام متعارف و قابل برداشت کشور را حدود ۱۵۷ میلیارد بشکه اعلام کرد.

دنیای اقتصاد - سقوط آزاد ذخایر گاز روسها, بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان شد, , شرکت ملی نفت ایران, ذخایر گاز جهان, ذخایر گاز ایران, گاز جهان, گاز ایران, ذخایر گاز, بریتیش پترولیوم انگلیس, بریتیش پترولیوم بر این اساس سال گذشته با وجود تاخیر در توسعه و افزایش ظرفیت تولید در میادین نفت و گاز کشور اما در حوزه اکتشاف رکوردهای جدید کشف ذخایر نفت و گاز طبیعی حاصل شده به طوری‌که سال گذشته حدود ۱٫۹ میلیارد بشکه نفت و ۳۸۸ میلیارد مترمکعب گاز کشف و به حجم ذخایر قابل استحصال کشور افزوده شد.

ذخایر گاز جهان ۵۶ سال دیگر تمام می شود

از سوی دیگر موسسه بین‌المللی بریتیش پترولیوم انگلیس در آخرین گزارش رسمی منتشر شده خود در خصوص آخرین وضعیت ذخایر گاز طبیعی جهان، اعلام کرد: بر اساس ارزیابی‌ها ذخیره گازی کشورهای جهان بالغ بر ۱۸۷٫۳ تریلیون متر مکعب در اواخر سال ۲۰۱۲ میلادی بوده است و این میزان، بر اساس میانگین های کنونی تولید جهانی، تنها برای ۵۶ سال آینده کفایت می کند.

ایران بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان شد

این موسسه انگلیسی همچنین با اشاره به کاهش شدید حجم ذخایر گاز طبیعی روسیه، اعلام کرده است: حجم ذخایر گاز طبیعی روسیه از ۴۴٫۶ تریلیون مترمکعب در سال ۲۰۱۱ میلادی در پایان سال ۲۰۱۲ میلادی با کاهش قابل توجه به ۳۲٫۹ تریلیون مترمکعب کاهش یافته است.

به این ترتیب ایران با ذخیره گاز طبیعی ۳۳٫۶ تریلیون متر مکعب، برای نخستین بار در چندین دهه گذشته با کنار گذاشتن روسیه در صدر کشورهای دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان قرار گرفت.

 

جزئیات اکتشافات طلایی گاز در قلب ایران

به گزارش مهر، اخیرا ایران در استان فارس به یک سفره عظیم زیر زمینی گاز طبیعی دست یافته است که پیش بینی می شود این سفره عظیم گاز طبیعی از منطقه برازجان آغاز و تا گسل میناب و سواحل خلیج فارس امتداد داشته باشد.

این سفره عظیم گاز طبیعی با حفر یک حلقه چاه در عمق ۳۳۰۰ متری زیر زمین کشف و شناسایی شده و برای نخستین بار با حفاری این چاه اکتشافی در لایه هیدروکربوری “زکین” که لایه زیرین پالوئوزیک بوده ذخایر غنی هیدروکروبوری به ویژه گاز طبیعی و نفت سبک کشف شده است.

آخرین وضعیت ذخایر نفت ایران و جهان

به گزارش مهر، برتیش پترولیوم همچنین درباره ذخایر نفت جهانی اعلام کرد: بالغ بر ۱۶۶۹ میلیارد بشکه در اواخر سال ۲۰۱۲ میلادی بوده است که این میزان در مقایسه با میزان اعلام شده در سال ۲۰۱۱ میلادی بیش از ۱۶۵۴ میلیارد بشکه – اندکی افزایش نشان می دهد. بر این اساس، ذخیره نفتی جهان با توجه به روند کنونی مصرف، برای ۵۳ سال آینده پاسخگوی نیاز کشورهای مختلف جهان است.

در ارزیابی های شرکت بی.پی میزان ذخیره نفتی ایران و عراق چندین میلیارد افزایش نشان می دهد با این حال این دو کشور از نظر داشتن ذخایر نفتی، در مرتبه سوم و چهارم طبقه بندی می شوند. در مرتبه بالاتر، ونزوئلا و عربستان، بدون تغییر چندانی در میزان ذخیره نفتی، در مرتبه اول و دوم قرار دارند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه