سقوط آزاد ذخایر گاز روسها, ایران بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان شد

به روایت BP با گذشت 105 سال از کشف نفت، ایران برای نخستین بار با در اختیار داشتن 33.6 تا 33.7 تریلیون مترمکعب بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان شد و این در حالی است که مطابق با گزارش موسسه برتیش پترولیوم حجم ذخایر گاز روسیه با افت شدید به 32.9 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

دنیای اقتصاد – به گزارش مهر، بر اساس آخرین گزارش رسمی شرکت ملی نفت ایران در آخرین گزارش رسمی خود حجم ذخایر گاز طبیعی و متعارف ایران را بیش از 33.7 تیریلون متر مکعب و حجم ذخایر نفت خام متعارف و قابل برداشت کشور را حدود 157 میلیارد بشکه اعلام کرد.

بر این اساس سال گذشته با وجود تاخیر در توسعه و افزایش ظرفیت تولید در میادین نفت و گاز کشور اما در حوزه اکتشاف رکوردهای جدید کشف ذخایر نفت و گاز طبیعی حاصل شده به طوری‌که سال گذشته حدود 1.9 میلیارد بشکه نفت و 388 میلیارد مترمکعب گاز کشف و به حجم ذخایر قابل استحصال کشور افزوده شد.

ذخایر گاز جهان 56 سال دیگر تمام می شود

از سوی دیگر موسسه بین‌المللی بریتیش پترولیوم انگلیس در آخرین گزارش رسمی منتشر شده خود در خصوص آخرین وضعیت ذخایر گاز طبیعی جهان، اعلام کرد: بر اساس ارزيابي‌ها ذخيره گازي كشورهاي جهان بالغ بر 187.3 تريليون متر مكعب در اواخر سال 2012 میلادی بوده است و اين ميزان، بر اساس ميانگين هاي كنوني توليد جهاني، تنها براي 56 سال آينده كفايت مي كند.

ایران بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان شد

این موسسه انگلیسی همچنین با اشاره به کاهش شدید حجم ذخایر گاز طبیعی روسیه، اعلام کرده است: حجم ذخایر گاز طبیعی روسیه از 44.6 تریلیون مترمکعب در سال 2011 میلادی در پایان سال 2012 میلادی با کاهش قابل توجه به 32.9 تریلیون مترمکعب کاهش یافته است.

به اين ترتيب ايران با ذخيره گاز طبیعی 33.6 تريليون متر مكعب، براي نخستين بار در چندین دهه گذشته با کنار گذاشتن روسیه در صدر كشورهاي دارنده ذخاير گاز طبیعی جهان قرار گرفت.

 

جزئیات اکتشافات طلایی گاز در قلب ایران

به گزارش مهر، اخیرا ایران در استان فارس به یک سفره عظیم زیر زمینی گاز طبیعی دست یافته است که پیش بینی می شود این سفره عظیم گاز طبیعی از منطقه برازجان آغاز و تا گسل میناب و سواحل خلیج فارس امتداد داشته باشد.

این سفره عظیم گاز طبیعی با حفر یک حلقه چاه در عمق 3300 متری زیر زمین کشف و شناسایی شده و برای نخستین بار با حفاری این چاه اکتشافی در لایه هیدروکربوری “زکین” که لایه زیرین پالوئوزیک بوده ذخایر غنی هیدروکروبوری به ویژه گاز طبیعی و نفت سبک کشف شده است.

آخرین وضعیت ذخایر نفت ایران و جهان

به گزارش مهر، برتیش پترولیوم همچنین درباره ذخاير نفت جهاني اعلام كرد: بالغ بر 1669 ميليارد بشكه در اواخر سال 2012 میلادی بوده است كه اين ميزان در مقايسه با ميزان اعلام شده در سال 2011 میلادی بیش از 1654 ميليارد بشكه – اندکی افزایش نشان می دهد. بر اين اساس، ذخيره نفتی جهان با توجه به روند کنونی مصرف، براي 53 سال آينده پاسخگوی نیاز کشورهای مختلف جهان است.

در ارزيابي هاي شركت بي.پي ميزان ذخيره نفتي ايران و عراق چندين ميليارد افزايش نشان مي دهد با اين حال اين دو كشور از نظر داشتن ذخاير نفتي، در مرتبه سوم و چهارم طبقه بندي مي شوند. در مرتبه بالاتر، ونزوئلا و عربستان، بدون تغيير چنداني در ميزان ذخيره نفتي، در مرتبه اول و دوم قرار دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *