شکاف قیمتی در بازار ارز به بیش از ۲۰۰ تومان رسید

شکاف قیمتی در بازار ارز به بیش از ۲۰۰ تومان رسید
مقاومت در برابر دلار تک‌نرخی
دنیای اقتصاد- رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه دو نرخی بودن نرخ ارز در بازار فسادآور است، گفت: برخی مقاومت‌ها اجازه نداد تا بانک مرکزی نرخ ارز را در بازار یکسان کند؛ اشاره بهمنی به اقدام بانک مرکزی در افزایش یکباره نرخ ارز مرجع در خرداد ماه گذشته بود که به دلیل انتقادها و اعمال برخی فشارها منجر به کنار گذاشتن این سیاست و عدول از آن شد. رییس کل بانک مرکزی بار دیگر با یادآوری این اتفاق تاکید کرد: اگر در آن برهه یک هفته به بانک مرکزی مهلت داده می‌شد نرخ ارز در بازار یکسان می‌شد و مشکلات کنونی پیش‌روی کشور نبود. افزایش شکاف ارزی یکی از مشکلات پیش روی اقتصاد ایران است که بهمنی نیز بر آن تاکید کرد و آن را به زیان اقتصاد ملی دانست. سخنان بهمنی در انتقاد از مقاومت‌ها در برابر یکسان شدن نرخ دلار و سایر ارزها در حالی بیان می‌شود که روز گذشته قیمت دلار در بازار با یک جهش ۲۵ تومانی به ۱۲۸۰رسید تا اختلاف قیمت دلار رسمی و غیررسمی به حدود ۲۱۲تومان برسد. شکاف قیمتی یورو نیز به بیش از ۳۰۰ تومان رسید تا بار دیگر زمزمه‌هایی در خصوص اقدام ناگهانی بانک مرکزی در افزایش نرخ مرجع به گوش رسد، اقدامی که از دید اکثر کارشناسان در شرایط کنونی تنها راهکار بانک مرکزی برای بازگرداندن نظام تک نرخی قلمداد می‌شود.
 

شکاف قیمت دلار رسمی و غیر رسمی ۲۱۳ تومان شد
مقاومت در برابر یکسان‌سازی نرخ ارز
گروه بازار پول- مسعود رضا طاهری: شکاف قیمتی میان نرخ دلار در بازار رسمی و غیررسمی در حالی به ۲۱۲ تومان رسید که رییس کل بانک مرکزی از برخی مقاومت‌ها در برابر یکسان سازی نرخ ارز سخن می‌گوید. محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی با اشاره به دو نرخی شدن بازار ارز این عارضه را فساد آور و به زیان اقتصاد ملی خواند و گفت: اگر یک هفته مهلت می‌دادند بانک مرکزی قیمت ارز را یکسان می‌کرد.
اشاره بهمنی به اقدام بانک مرکزی در افزایش یکباره نرخ ارز مرجع در خرداد ماه گذشته بود که با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد.
وی افزود: تمام مسوولیت این سیاست را خودم به عهده گرفتم و همان طور که پیش‌تر نیز گفتم اگر یک هفته فرصت داشتم ارز را تک نرخی می‌کردم تا در شرایط کنونی مشکلات ارز دو نرخی را در برابر نداشته باشیم. به گزارش ایرنا، رییس کل بانک مرکزی افزود: به نظر ما دو نرخی بودن‌ ارز به نفع اقتصاد کشور نیست و فسادآور است. بهمنی با انتقاد از کسانی که قبلا مدافع افزایش نرخ ارز بوده‌اند و امروز با زبان دیگر سخن می‌گویند، گفت: اگر قیمت ارز کاهش پیدا کند واردات به قدری افزایش می‌یابد که دیگر تولید برای واحدهای تولیدی صرف ندارد.
به گزارش فارس، او بار دیگر بر واقعی شدن نرخ‌ها در اقتصاد ایران تاکید و اظهار کرد: باید قیمت‌های ارز یا هر چیز دیگر واقعی شود تا با بازار واقعی نیز روبه‌رو شویم. به گفته وی زمانی که قیمت ارز بالا می‌رود طبیعی است که واردات گران تمام خواهد شد، اما ارزانی نرخ ارز موجب سرازیر شدن واردات هر کالایی به کشور می‌شود. شکاف نرخ ارز رسمی و غیر رسمی نیز یکی از سوال‌های پیش روی بانک مرکزی است. معاون ارزی بانک مرکزی نیز در خصوص تشدید این شکاف معتقد است: با توجه به آنکه بانک مرکزی به نیازهای واقعی بازار از طریق افزایش حواله ارزی و گشایش اعتبارات اسنادی پاسخ می‌دهد شکاف صورت گرفته به دلیل سهم کم بازار غیررسمی تاثیر چندانی در سیاست‌های ارزی کشور ندارد. این در حالی است که نرخ ارزها در بازار غیر رسمی روز به روز در حال افزایش است و شکاف ارزی عمق بیشتری یافته است. قیمت دلار در بازار دیروز با یک جهش تقریبا ۲۵ تومانی تا ۱۲۸۰ تومان بالا رفت تا اختلاف قیمت دلار رسمی و غیررسمی به حدود ۲۱۲تومان برسد. یورو نیز در بازار به نرخ ۱۷۷۵ تومان افزایش یافت در حالی که قیمت مرجع آن ۱۴۷۲ تومان بود با این حساب شکاف قیمتی برای یورو هم به ۳۰۲ تومان رسیده است. این وضعیت برای سایر ارزهای موجود در بازار نیز وجود دارد. قیمت پوند انگلیس نیز تا رسیدن به حد ۲۰۲۵ تومان، بیش از ۲۰ تومان گران شد. صد ین ژاپن، دلار کانادا و دلار استرالیا نیز هر یک با ۲۰ تومان افزایش قیمت به ترتیب به نرخ‌های ۱۶۳۰ تومان، ۱۳۰۵ تومان و ۱۳۲۵ تومان فروخته شدند.
شایعه در بازار
روز گذشته در بورس و برخی بازارها زمزمه‌هایی در خصوص افزایش نرخ ارز مرجع شنیده شد، سیاستی که یک‌بار در خرداد ماه به اجرا درآمد، اما پس از مدت کوتاهی بار دیگر حالت عکس به خود گرفت. گفته می‌شود بانک مرکزی با هدف یکسان‌سازی نرخ ارز بار دیگر قصد دارد این سیاست را اجرایی کند. گفته‌ای که هیچ مقام رسمی آن را تایید نکرد و حتی محمود بهمنی نیز اعلام کرد به دلیل رانت‌های نهفته در این اقدام هیچ‌گاه در صورت اجرای سیاست افزایش نرخ ارز اقدام به اطلاع رسانی در خصوص آن نخواهد کرد، بلکه به صورت ناگهانی نرخ ارز را تغییر می‌دهد. برخی کارشناسان نیز با اشاره به قانون یکسان سازی نرخ ارز و تاکید برنامه چهارم وپنجم معتقدند بانک مرکزی در صورتی که قادر نیست نرخ ارز را در بازار غیر رسمی کاهش دهد، باید نرخ ارز مرجع را به این قیمت نزدیک کند.گرچه برخی مسوولان در درون دولت به دلیل تبعات تورمی این اقدام با افزایش نرخ ارز مخالف هستند، اما بازار چند وقتی است که در چنین انتظاری به سر می‌برد و احتمال دارد در کنار برخی مشکلات به وجود آمده در بازار ارز فضای روانی نیز مستعد چنین اقدامی باشد.
بازار سکه
بازار سکه نیز که در هفته گذشته روزهای نزولی را پشت سر گذاشت از روز پنج شنبه مسیر قیمت را تغییر داد و حرکت صعودی به خود گرفت.روز گذشته سکه بهار آزادی و سکه طرح قدیم هر یک با ۵۰۰۰ تومان افزایش به ترتیب ۶۱۰ هزار تومان و ۶۳۰ هزار تومان به متقاضیان فروخته شدند. نیم سکه ۲۰۰۰ تومان وربع سکه ۱۰۰۰ تومان افزایش قیمت را ثبت کرده و به ترتیب ۲۹۰ هزار تومان و ۱۴۸ هزار تومان عرضه شدند. هر مثقال طلای ۱۷عیار نیز دیروز با ۱۰۰۰ تومان رشد قیمت به ۲۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. رییس کل بانک مرکزی در خصوص افزایش قیمت سکه با وجود کاهش قیمت طلا گفت: سکه در ایران متناسب با قیمت جهانی تعیین می‌شود. «محمود بهمنی» در گفت‌وگو با ایرنا، با رد برخی اظهارات مبنی براینکه بانک مرکزی به طور عمدی نرخ سکه را در مواقعی بالا می‌برد، گفت: این بانک هیچ دلیلی برای بالابردن نرخ سکه نمی‌بیند و مردم مطمئن باشند نرخ‌ها براساس قیمت جهانی تعیین می‌شود. وی در پاسخ به این پرسش که برخی پیش‌بینی کردند نرخ سکه بالاتر از رقم کنونی می‌شود، اظهار کرد: هیچ کس نمی‌تواند درباره بالارفتن یا کاهش نرخ سکه برآوردی داشته باشد. رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی اجازه افزایش یا کاهش نرخ سکه نسبت به قیمت‌های جهانی را ندارد، تصریح کرد: عرضه نرخ سکه پایین‌تر از قیمت جهانی، ذخایر کشور را هدر می‌دهد و از سویی فروش آن با نرخ بالاتر نیز زمینه‌ساز واردات طلای قاچاق به کشور می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.