قیمت مسکن، توهم مالکان، افت شدید فایل‌فروش در بنگاه‌های املاک

فضای مصنوعی در بازار مسکن

دنیای اقتصاد- تحقیقات میدانی از بازار مسکن نشان می‌دهد: به‌رغم وجود ساختمان‌های نوساز خالی از سکنه در همه محله‌های شهر تهران، غالب مالکان قصد فروش ندارند و گروه اندک حاضر در بازار، قیمت‌ها را به شکل کاملا حبابی، افزایش داده است.در این میان، واسطه‌‌های بازار مسکن با صراحت بیان می‌گویند، قیمت‌گذاری از اراده آنها خارج شده و پایبندی مالک به هر آنچه خود تحت عنوان «قیمت‌پیشنهادی» تعیین می‌کند نیز متزلزل شده است.کارشناسان مسکن برای شکست فضای مصنوعی موجود، نسخه ۳ بندی ارائه کرده‌اند.

«دنیای‌اقتصاد» بررسی می‌کند: تعادل زمستانی در بازار مسکن، چگونه؟
فضای مصنوعی در بازار مسکن

«حباب» در قیمت مسکن، توهم مالکان، افت شدید فایل‌فروش در بنگاه‌های املاک
نسخه صاحب‌نظران بازار برای شکست طرح عاملان تحریک‌قیمت
گروه مسکن- فرید قدیری: شرایط خرید مسکن در تهران با فاصله‌گرفتن از چشم‌اندازی که دولت تصویر کرده، دشوار شده است تا جایی که مشاوران‌ املاک با نگرانی از افت شدید موجودی فایل‌های ‌فروش در بنگاه‌ها و عدم کفایت و قابلیت برای پاسخ به حجم بالای تقاضا، از رکود یک‌طرفه در بازار خبر می‌دهند و ادامه این وضعیت را برای سال آینده، جبران‌ناپذیر می‌دانند.


گزارش «دنیای‌اقتصاد» از اوضاع هفته‌های اخیر بازار مسکن حاکی است: به رغم وجود ساختمان‌های نوساز خالی از سکنه در همه محله‌ها و تنوع کافی در متراژ این واحدها، غالب مالکان «قصد‌فروش» ندارند و گروه اندک حاضر در بازار، قیمت‌ها را به شکل کاملا حبابی، افزایش داده‌ است.
در این میان واسطه‌‌های بازار مسکن با صراحت بیان می‌گویند، قیمت‌گذاری واحدهای مسکونی از اراده آنها خارج شده و پایبندی مالک به هر آنچه خود تحت عنوان «قیمت‌پیشنهادی» تعیین می‌کند نیز متزلزل شده است.
مدیران دولتی بازار مسکن پیش‌تر با امید به عرضه ناشی از ساخت‌وسازهای وسیع سال‌های اخیر، اعلام کرده بودند: «بازار نقل‌وانتقالات شب‌عید متعادل خواهد بود»، اما آنچه هم‌اکنون در واقعیت اتفاق افتاده، پرهیز سازنده‌ها از عرضه آپارتمان به بازار فروش است طوری‌که برای مهار این پدیده تازه در بازار ملک، اقدامی فراتر از ساخت‌وساز لازم است.
تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد: در حال حاضر دهک‌های میان‌درآمدی جامعه اغلب با میانگین بودجه‌نقدی ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان وارد بازار خرید مسکن می‌شوند؛ اما طبق گفته دلالان ملک، سطح نرخ‌های فروش، نیازمند قدرت‌خرید متوسط ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان است.
در این میان از آنجا که قدرت خرید مسکن هیچ افزایشی پیدا نکرده، طرف تقاضا سعی دارد رشد ‌قیمت را با افت‌متراژ جبران کند.

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "قیمت مسکن، توهم مالکان، افت شدید فایل‌فروش در بنگاه‌های املاک"

avatar
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین دارای بیشترین تعداد رای
خبرنامه
trackback

[…] نمی گیرد، افزود: البته بصورت غیررسمی در بنگاه های املاک، خرید و فروش می شود اما در مجموع متقاضیان بسیار کمتری […]