قیمت‌های جدید دلار ۳ نرخی اعلام شد

بهمنی: دلار تک‌نرخی می‌شود.
در حالیکه هم اکنون سه نرخ برای دلار دولتی توسط بانک مرکزی تعیین می شود، رئیس کل این بانک اعلام کرده است که نرخ دلار در کشور تک نرخی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود اینکه قیمت دلار مرجع اعلام شده از سوی بانک مرکزی طی روزهای اخیر حدود ۱۰۸۶ تومان بوده است، اما نرخ فروش دلار در صرافی های بانکی و شعب عرضه کننده دلار دولتی بالاتر و متفاوت از این رقم است.

صرافی های بانکی دلارهای دولتی را حدود ۱۰۰ الی ۱۱۰ تومان بالاتر از نرخ دلار اعلام شده توسط بانک مرکزی بر روی سایت این بانک به متقاضیان عرضه می کنند، به نحویکه نرخ دلار عرضه شده توسط صرافی بانکها و شعب عرضه کننده طی یکی دو روز گذشته حدود ۱۱۹۳ تومان بوده است.

مدیر یکی از صرافی های بانکی به خبرنگار مهر گفت: صرافی های بانکی یا شعب عرضه کننده ارز دولتی نمی توانند خود قیمتی را برای دلار تعیین کنند، فروش دلار با قیمتهای تعیین شده توسط بانک مرکزی توسط ما صورت می گیرد.

وی دلیل این کار را جلوگیری از خرید و فروش دلار توسط دلالان و سفته بازان بازار ارز عنوان کرد و افزود: بانک مرکزی برای ممانعت از خرید ارز توسط دلالان به قیمت پائین و فروش آن به قیمت بالا در بازار اقدام به این کار کرده است.

براین اساس قیمت دلار چند نرخی شده است، به طوریکه حداقل سه قیمت آن را بانک مرکزی تعیین می کند، یعنی علاوه بر قیمت مرجع اعلام شده بر روی سایت این بانک، نرخ دلار صرافی های بانکی و نرخ دلار در صرافی های مجاز هم به آن افزوده می شود.

یکی از خریداران ارز دولتی که برای تهیه ارز مورد نیاز مسافری به یکی از شعب عرضه کننده دلار دولتی مراجعه کرده بود به خبرنگار مهر گفت: برای خرید ۲۰۰۰ دلار به این شعبه بانک دولتی مراجعه کردم، اما قیمت ارائه دلار توسط شعبه با قیمت رسمی بانک مرکزی بسیار متفاوت است.

وی با بیان اینکه مردم عادی که چندان به خرید و فروش ارز تسلط ندارند نسبت به اینگونه مسائل اطلاعات ندارند، خاطرنشان کرد: بر این اساس میزان پولی که برای خرید ارز به قیمت رسمی بانک مرکزی تهیه کرده بودم با نرخی که هم اکنون باید به شعبه بانک بپردازم متفاوت است و باید پس از تهیه پول بیشتر دوباره به شعبه بازگردم، زیرا نرخ رسمی را مد نظر قرار داده بودم.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی نرخ ارز مسافری را شناور عنوان و بیان کرد: اختلاف دو نرخ فرعی و مرجع توسط بانک مرکزی کنترل می شود، این بانک نرخ ارز هزار و ۱۷۰ تومان را برای ارز مسافری مد نظر قرارداده و انتظار داریم که ارز بازار نیز به این سمت سوق یابد و نرخ ارز در کشور تک نرخی شود. اگر ارز را با نرخ غیر واقعی و پائین عرضه کنیم تمام دارایی های کشور خارج می شود.

وی افزود: بازار ارز دارای تقاضای کاذب است، اما بانک مرکزی به موقع وارد بازار می شود و ارز را به بازار تزریق می کند. نمی توان هر میزان ارز را به نرخ مرجع عرضه کنیم و نرخ ارز مرجع برای نیازهای وارداتی به هر میزان ارائه می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.