مشایی وزارت اقتصاد

پنج پست مهم در وزارت اقتصاد و نفوذ خیره کننده آقای “ب” در این وزارتخانه او را مقلب به مشاییِ وزارت اقتصاد کرده است. وی که دارای سابقه همراهی با جریان اصلاحات است در ماه های اخیر کمر به قلع و قمع اصولگرایان از این وزارتخانه بسته است. بخشی از مسئولان مطلع عملکرد ضعیف وزیر اقتصاد را متاثر از اقدامات این مدیر جنجالی می دانند چرا که گفته می شود وزیر تحت تاثیر او قرار دارد. نکته مهم آن که آقای مدیر ناظر ویژه وزیر اقتصاد در بانک ملی بوده؛ همان بانکی که از متهمان اصلی فساد بزرگ اخیر بود است. نام این مدیر در گزارش کمسیون اصل ۹۰ در ماجرای اختلاس هم به چشم می خورد.
خسرو یعقوبی: به گزارش دانش روز به نقل از جهان، حاشیه‌های ریاست دفتر رئیس‌جمهور به زیرمجموعه‌های دولت نیز سرایت کرده است. وزارت اقتصاد از جمله دستگاه‌هایی است که به علت فعالیت یک اصلاح‌طلب در رأس آن، حاشیه‌های قابل تاملی به وجود آورده است که مسائل مربوط به رئیس دفتر وزیر اقتصاد از جمله بارزترین آنهاست که این بیماری مهلک از دفتر ریاست جمهوری گرفته شده است.

بازرس ویژه وزیر، رئیس مشاوران جوان وزارتخانه، عضو غیرموظف هیات مدیره چند بانک و بیمه، سرپرست سابق روابط عمومی و بیمه و رئیس دفتر وزیر اقتصاد؛ اینها تمام مناصب کنونی آقای “ب” در وزارت امور اقتصادی و دارایی است که تمامی این مناصب را به علت رفاقت دیرینه با شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد به دست آورده است.

وی در دولت اصلاحات، همکار حسینی در وزارت نیرو بود اما به علت نداشتن تخصص قابل توجه، به طور مرتب بین ادارات و دفاتر کل وزارت نیرو جابجا می‌شده است. وی که گرایش‌های کاملا آشکار اصلاح‌طلبانه دارد، در مدتی که همراه با حسینی به وزارت اقتصاد پای گذاشته، تعداد زیادی از نیروهای اصولگرای وزارت اقتصاد را ناک‌اوت کرده است. 

یکی از آنها، مدیرکل روابط عمومی بود که چون بعدها و هنگامی که از تفکرات اصلاح‌طلبانه، رانت‌جویانه و غیراخلاقی این مدیر اطلاع پیداد کرد، دیگر با وی همراهی نکرد و همین عامل باعث شد تا او یک سال پس از انتصاب، به اجبار استعفا دهد. مورد دیگر، مدیرکل حراست وزارت اقتصاد بود که قربانی گرایش‌های اصلاح‌طلبانه رئیس دفتر وزیر اقتصاد شد.

این مدیر علاوه بر دیپورت کردن نیروهای اصولگرا، در استفاده از نیروهای اصلاح‌طلب نیز عملکرد قابل توجهی داشته است. هم‌اکنون معاون روابط عمومی وزارت اقتصاد یکی از رفقای آقای مدیر است که پیش از این هیچ سابقه کار در روابط عمومی نداشته و در سوابق او صرفا شغل معلمی به چشم می‌خورد.

مدیرکل حوزه وزارتی، دیگر رفیق جناب مدیر در وزارت اقتصاد است که سابقه رفاقت آنها به وزارت نیروی دولت خاتمی بازمی‌گردد. مدیر روابط عمومی وزارت اقتصاد نیز بدون هیچ سابقه‌ای به واسطه رفاقت با مشایی وزارت اقتصاد به این سمت رسیده است.

این مدیر با تاثیری که بر شخص وزیر اقتصاد دارد در ۲ سال اخیر به گونه‌ای رفتار کرده که تمام مدیران بانک‌ها و بیمه‌ها برای باقی ماندن در سمت خود مجبور به دادن حق‌الحساب و هدایا به وی شده‌اند و هر کس از منویات وی پیروی نکند، برکنار خواهد شد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات، بارزترین نمونه اینگونه مدیران است که قربانی مخالفت‌ها با خواسته‌های رئیس دفتر وزیر اقتصاد شده است. وی جای خود را به آقای “و” که از همکاران مشایی وزارت اقتصاد در وزارت نیروی دولت خاتمی بود، داد.

معاون منابع انسانی وزیر اقتصاد، دیگر مدیری است که با حمایت مدیر جنجالی پای به ساختمان وزارت اقتصاد گذاشته است. وی پیش از این رئیس سازمان اقتصاد و دارایی خراسان رضوی بود که در آن زمان رابطه خیلی خوبی با آقای مدیر داشت و خانواده آقای مدیر بارها در آن دوران به مشهد می‌رفتند و در بهترین هتل‌ها و مهمانسراهای این شهر به صورت رایگان مورد پذیرایی قرار می‌گرفتند.

معاون منابع انسانی سابق وزارت اقتصاد در واکنش به اقدامات مشایی وزارت اقتصاد گفته بود: برای آقای “ب” متاسفم.

رفتار و کردار آقای مدیر به گونه‌ای است که تقریبا هیچ یک از کارمندان دفتر وزیر اقتصاد خصوصا اگر گرایش‌های اصولگرایانه داشته باشند، چند ماه بیشتر دوام نمی‌آورند. آقایان “ر” و “م” از نمونه‌های آنها هستند که در اعتراض به روابط بی‌ضابطه آقای مدیر از دفتر وزیر اخراج شده‌‌اند. نکته جالب دیگر در مورد این مشاییِ وزارت اقتصاد، این است که وی تاکنون مدرک تحصیلی به اداره کارگزینی ارائه نکرده است. با این حال، هم‌اکنون پژو پارس دولتی زیر پایش است و گفته می‌شود زانتیایی نیز برای همسرش فراهم کرده است.

در هر صورت، وضع مالی این نورچشمی شمس‌الدین حسینی در یک سال و نیم اخیر به طور غیرقابل باوری رو به رشد گذاشته است.او بازرس ویژه آقای وزیر در بانک ملی بود اما پس از افشای اختلاس اخیر، اصلا به روی خود نمی‌آورد که در بانک ملی چه می‌کرده است.

بروز اینگونه مسائل در وزارت اقتصاد دولت دهم، با توجه به این که شخص شمس‌الدین حسینی، تمایلات اصلاح‌طلبانه دارد و از مدیران دست پنجم دولت خاتمی بود، هیچ تعجبی ندارد؛ بلکه از دکتر احمدی‌نژاد انتظار نمی‌رفت که اینگونه افراد را به کار بگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.