معاون «اختلاس بزرگ» کجاست؟

گروه سیاسی- در حالی که حکم پرونده جنجالی «اختلاس بزرگ » در مرحله تجدید نظر است یکی از مهم ترین متهمان این پرونده که شاید به لحاظ موقعیت در باند متهم به اختلاس بتوان او را «معاون اختلاس بزرگ» به شمار آورد، به همراه محمودرضا خاوری مدیرعامل فراری بانک ملی، توانست فعلا از چنگال عدالت فرار کند و مقیم خارج از کشور شود.
مهرگان امیرخسروی، برادر سوم مه آفرید و از نظر تصمیم‌گیریهای اقتصادی نفر دوم در این خانواده است که به گفته قاضی رسیدگی کننده به این پرونده در خارج از کشور به فعالیت‌های مجرمانه خود ادامه می‌دهد.
دنیای اقتصاد – خسرو یعقوبی : فعالیت‌های مجرمانه متهم ردیف دوم
روز گذشته جزئیات فعالیت‌های مجرمانه این متهم که به خارج از کشور گریخته است از سوی قاضی سراج تشریح شد.

ناصر سراج قاضی پرونده فساد ۳ هزار میلیارد تومانی در گفت‌وگو با فارس، درباره متهمان فراری پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی گفت: این فساد یک کار باندی بوده است. وی افزود: زمانی که یک جرم به صورت باندی رخ می‌دهد باید به این نکته توجه داشت که اقدامات همه افراد از آبدارچی تا مدیر باند همه در راستای تکمیل فرایندهای یکدیگر است.قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب گفت: با این توصیف باید گفت مهرگان خسروی متهم فراری پرونده و برادر متهم ردیف پرونده هم مشابه دیگران از اعضای باند بوده است. وی گفت: این در حالی است که باید به این نکته توجه داشت که بخش فعالیت‌های خارجی باند امیرمنصور آریا در اختیار مهرگان بوده است و این فرد در موضوع ال.سی‌های خارجی فعالیت داشته است. قاضی سراج درباره اینکه برخی مهرگان را همدست مدیر عامل فراری بانک ملی می‌دانند گفت: در جرایم باندی واژه همدست معنای خاصی ندارد و باید گفت اینها همه در وقوع این فساد نقش داشته‌اند.وی تصریح کرد: باید گفت تقریبا مهرگان خسروی نیز همه کار این باند بوده است و از گردانندگان این باند برای انجام اعمال شومشان بوده است. قاضی پرونده فساد ۳ هزار میلیارد تومانی درباره اقدامات دستگاه قضایی برای بازگشتن مهرگان نیز گفت: اقدامات لازم انجام شده است تا این فرد نیز بازگردد.به نوشته فارس مهرگان خسروی برادر مه‌آفرید خسروی متهم ردیف اول پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی تنها یک روز قبل از بازداشت برادرش از کشور گریخت.باشگاه خبرنگاران در گزارشی در این باره نوشته است:در حالیکه نام محمودرضا خاوری در لیست پلیس اینترپل قرار گرفته است که نامی از برادر متهم ردیف اول پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی و همدست خاوری در این فهرست دیده نمی‌شود.پلیس بین‌الملل به درخواست ایران، محمود رضا خاوری، رئیس سابق بانک ملی و از متهمان پرونده «اختلاس سه هزار میلیارد تومانی» را در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داد. در وب‌سایت پلیس بین‌الملل، اینترپل، نام و مشخصات محمودرضا خاوری به اتهام «کلاهبرداری» در فهرست افراد تحت تعقیب قرار گرفته است. محمودرضا خاوری که دارای پاسپورت کانادایی است، پاییز سال ۹۰، به دنبال افشای ارتباطش با پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی از سمت خود استعفا کرد و به کانادا گریخت.
همدست خاوری کیست؟!
مهرگان امیرخسروی، برادر سوم و نفر دوم به لحاظ تصمیم‌گیریهای اقتصادی در این خانواده است. وی متولد ۱۳۴۲ و ساکن شهر رشت بود. مهرگان امیرخسروی، در مرداد ماه سال۹۰ که برادرش به اتهام اختلاس تاریخی زندانی شد، در ترکیه به سر می‌برد. او از همان‌جا به کانادا رفت و به همسر، دختر و پسرش پیوست. طبق گفته‌ها و اسناد ثبت شده، دختر مهرگان که در آن زمان ۱۹سال داشت، توانست ویلایی به مبلغ ۱میلیون دلار در ساختمان شماره ۲۱۷ خیابان Dali در وست آیلند مونترال خریداری کند. بعد از رسیدن به کانادا، در تاریخ پنجشنبه ۲۰ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۱:۳۰ دقیقه بعد از ظهر، مهرگان امیرخسروی همراه با همسر، وکیل و یکی از اقوام‌اش وارد اتاق شماره ۳۲۰ در ساختمان ۳۶۰ خیابان سن‌ژاک غربی در مونترال شدند؛ اتاقی که دفتر رسیدگی به درخواست‌های مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری بود.اخبار اختلاس ۳هزار میلیاردی و فرار محمودرضا خاوری به قدری بازتاب داشت که روزنامه‌های محلی و رسمی کانادا لحظه به لحظه اخبار آن را منتشر می‌کردند. به محض فرار مهرگان امیرخسروی از ترکیه به کانادا، گلوب اند میل طی گزارشی ازحضور یکی از افراد دیگر مرتبط با پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی به نام مهرگان امیرخسروی در کانادا خبر داد و آن را تایید کرد. روزنامه کانادایی«گلوب‌‌اند میل» دراین باره نوشت: «فرزندان امیر خسروی بیش از دو سال است که با ویزای تحصیلی در کانادا اقامت دارند و دختر امیر خسروی دانشجوی کالج «جان آبوت» در مونترال است.» این نشریه در ادامه آورده است: «هیوا در ماه جولای سال جاری میلادی یک خانه ۹۸۰ هزار دلاری در محله «دولار دس اورموکس» مونترال خریداری کرده است. این روزنامه با انتشارتصویر این خانه نوشته است که خانواده امیر خسروی هم اکنون در این خانه اقامت دارند.» در مراجعت خبرنگار این روزنامه به خانه مهرگان امیر خسروی، او در را باز کرده و تایید کرده است که ۳ ماه پیش به مونترال آمده است؛ امیر خسروی، البته از ارائه جزییات بیشتر خودداری کرده است.
نقش مهرگان و همسرش در اختلاس چه بود؟
گفته می‌شود، بخشی از پول اختلاس به خارج از ایران منتقل شده است. از این رو با توجه به اینکه همسر و فرزندان «مهرگان امیرخسروی» و «مسعود امیرخسروی» در کانادا و آمریکا ساکن هستند، مقدار قابل توجهی از سرمایه اختلاس شده از طریق برادران مه افرید در طی این سالها به این دو کشور انتقال یافته است.طبق سند شماره ۱۴۰۶۱/ت۳۲/۸۷،‌ منتشر‌شده در «روزنامه رسمی» ایران، مهرگان امیرخسروی در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۸۹ به عنوان عضو هیأت مدیره «شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا» سهامی خاص معرفی شد.اسنادی که دو سال بعد از تأسیس اولیه این شرکت به «روزنامه رسمی» کشور تحویل داده شده‌اند، جهشی ناگهانی را در سرمایه آن نشان می‌داد بدون آنکه در محتوای این اسناد به محل کسب این منابع اشاره‌ای شده باشد. در این هلدینگ که یک شرکت تقریباً فامیلی با سرمایه اولیه اندک ۵۰ میلیون تومان، بود، مهرگان امیرخسروی رئیس هیأت مدیره، مه‌آفرید امیر خسروی، نایب رئیس هیأت مدیره و مرداویج امیرخسروی برادر دیگر امیرخسروی ها، عضو هیأت مدیره و در عین‌حال مدیرعامل آن معرفی شدند. این اسناد اشاره دارند که کلیه اوراق و اسناد بهادار و تعهدآور شرکت از قبیل چک، سفته، بروات و قراردادها و به طور کلی هر گونه قراردادی که برای شرکت ایجاد تعهد نماید، با امضای دو نفر از سه نفر اعضای هیأت مدیره و اوراق عادی و اداری با امضای هر یک از اعضای هیأت مدیره به تنهایی همراه با مهر شرکت معتبر است. همچنین همسر مهرگان امیرخسروی، طوبی عبدالله زاده سیاهکلی، در فهرست سهاماداران اولیه این شرکت معرفی شده بود که هم زمان با جهش ۴۰۰ درصدی سهام شرکت آریا، وی همراه با دو فرزندش از ایران به کانادا رفتند و در مونترال ساکن شدند. بعد از فرار مهرگان و خانواده اش به کانادا، بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای خطاب به همه بانک‌های عامل، نام ۴۶ شخصیت حقیقی و حقوقی منتشر کرد که همگی از شرکت‌های وابسته به امیرمنصور آریا و یا در ارتباط با اختلاس سه هزار میلیارد تومانی این فرد بودند. در اطلاعیه بانک مرکزی خواسته شده بود که اطلاعات مانده انواع حساب‌های جاری، سرمایه‌گذاری و پس‌انداز ریالی و ارزی و دیگر وجوه نقد ۴۶ شخص حقیقی و حقوقی که نامشان قید شده، در اسرع وقت به اداره کل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بانک مرکزی فرستاده شود. همچنین دارایی‌های غیرنقدی شامل همه اموال منقول، غیرمنقول، اوراق بهادار و سهام، صندوق امانات و نیز مانده بدهی این اشخاص (اعم از تسهیلات و تعهدات) نزد بانک مربوطه استخراج و به این اداره فرستاده شود.»در این فهرست ۴۶ نفره، نام طوبی عبدلله‌زاده سیاهکلی، در کنار همسرش مهرگان امیرخسروی، مرداویج امیرخسروی و مه‌آفرید امیرخسروی به چشم می‌خورد.
چرا نام مهرگان و همسرش در فهرست اینترپل نیست؟
درحالیکه قرار گرفتن نام محمودرضا خاوری در فهرست اینترپل، جنجال بسیار زیادی را در رسانه‌های داخلی و خارجی به پا کرد که نامی از برادر مه آفرید امیرخسروی در این فهرست دیده نمی‌شود. این درحالیست که دست داشتن او در اختلاس سه هزار میلیاردی کاملا اشکار است؛ چرا که وی زمانی سمت هیات مدیره را به دوش می‌کشیده و همسرش نیز از سهامداران شرکت هلدینگ آریا بوده است؛ آن هم درست در وقتی که بدون ذکر منبع، سهام شرکت به ناگاه ۴۰۰درصد افزایش یافته و خاندان امیرخسروی را به نان و نوایی باورنکردنی می‌رساند.ن ام مهرگان امیرخسروی در هیاهوی فرار خاوری گم شده است و به نظر می‌رسد وی درحالیکه رسانه‌ها بر خاوری و فرار او تمرکز کرده اند، با خیال آسوده در کانادا مستقر است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه