دلایل افزایش قیمت شدید ملک کلنگی کمبود زمین, نقدینگی کم و قیمت بالا ؟

بسازوبفروش‌ها در تهران برای فرار از سه چالش در بازار زمین –قیمت بالا، خرید نقدی و کمبود زمین بایر که از دلایل افزایش قیمت شدید ملک کلنگی می باشند – با حیف و میل کردن آپارتمان‌های موجود در شهر به تخریب ساختمان‌های با عمر پایین و قابل‌استفاده رو آورده‌اند.

دلایل افزایش قیمت شدید ملک کلنگی

دلایل افزایش قیمت شدید ملک کلنگی کمبود زمین, نقدینگی کم و قیمت بالا بساز و بفروش بازار زمین و آپارتمان دلایل افزایش قیمت شدید ملک کلنگی بافت فرسوده شهرداری مسکن, بنگاه مسکن, مسکن مهر, مسکن ویژه, وام مسکن, تسهیلات مسکن, قیمت مسکن, پیش خرید مسکن, مالیات خرید و فروش مسکن, احتکار مسکن, کاهش قیمت مسکن, پیش فروش مسکن, ثبت نام مسکن ویژه, دور جدید ثبت نام مسکن ویژه تهران, ثبت نام مسکن ویژه تهران, مسکن ویژه تهران, دور جدید ثبت نام مسکن ویژهبراساس گزارش مشترک شهرداری‌تهران و مرکز آمار، در سال۹۱ نزدیک به ۶۹ هزار واحدمسکونی –حدود ۱۵ هزار ساختمان یا مجتمع مسکونی- در مناطق ۲۲گانه تهران تخریب شده و به جای آنها ۲۵۳ هزار واحد جدید احداث شده‌است که از این ۶۹ هزار واحد فقط ۹ هزار واحد واقعا فرسوده بودند و مابقی، آپارتمان‌های قابل‌استفاده و میانسال به حساب می‌آمدند. بسازوبفروش‌های تهران به تخریب ساختمان روآوردند و صدور ۹۶درصد پروانه‌ها روی ساختمان‌های موجود است.

حیف‌ومیل آپارتمان در تهران

«زمین‌بایر» حداکثر ۱۹درصد از سطح مورد نیاز ساخت‌وساز را تامین می‌کند
قیمت بالا، فروش نقدی و کمبود قطعه در بازار زمین‌های بایر شهر تهران باعث شده بسازوبفروش‌ها برای دورزدن این سه مانع، «زمین» را کلا از خرید‌ سالانه‌شان حذف کنند و برای ساخت‌وساز به تخریب «ساختمان‌های موجود» در شهر رو بیاورند.
تا پیش‌ازاین، مجوز تخریب فقط به آپارتمان‌های قدیمی و فرسوده، آن هم در صورت تایید فرسودگی ساختمان، داده می‌شد؛ اما در حال‌حاضر شهرداری‌تهران برحسب درخواست مالکان بناهای مسکونی نه‌چندان سالخورده، بلافاصله اجازه درهم‌کوبیدن ساختمان را صادر می‌کند. هم‌اکنون به خاطر نفع مشترک مالکان و بسازوبفروش‌ها در تخریب، سهم زمین‌‌بایر –زمین خام آماده ساخت- در تامین محل‌ ساخت‌وساز به حدود ۴درصد افت کرده است. طبق یک آمار رسمی، سال گذشته در تهران ۹۶ درصد پروانه‌های ساختمانی برروی ساختمان‌های درحال استفاده، صادر شده به این صورت که سازنده به ازای تخریب یک واحدمسکونی، ۴ واحد نوساز احداث کرده است و واحدهای جدید به نسبت ۶۰درصد برای مالک بنا و ۴۰درصد برای سازنده تقسیم شده‌ است.

فقط۹هزار واحد مسکونی واقعا بافت فرسوده بودند

دلایل افزایش قیمت شدید ملک کلنگی کمبود زمین, نقدینگی کم و قیمت بالا بساز و بفروش بازار زمین و آپارتمان دلایل افزایش قیمت شدید ملک کلنگی بافت فرسوده شهرداری مسکن, بنگاه مسکن, مسکن مهر, مسکن ویژه, وام مسکن, تسهیلات مسکن, قیمت مسکن, پیش خرید مسکن, مالیات خرید و فروش مسکن, احتکار مسکن, کاهش قیمت مسکن, پیش فروش مسکن, ثبت نام مسکن ویژه, دور جدید ثبت نام مسکن ویژه تهران, ثبت نام مسکن ویژه تهران, مسکن ویژه تهران, دور جدید ثبت نام مسکن ویژهبراساس گزارش مشترک شهرداری‌تهران و مرکز آمار، در سال۹۱ نزدیک به ۶۹ هزار واحدمسکونی –حدود ۱۵ هزار ساختمان یا مجتمع مسکونی– در مناطق ۲۲گانه تهران تخریب شده و به جای آنها ۲۵۳ هزار واحد جدید احداث شده است که از این ۶۹هزار واحد فقط۹هزار واحد مسکونی واقعا فرسوده بودند و مابقی، آپارتمان‌های قابل استفاده و میانسال به حساب می‌آمدند. به این ترتیب ۲۷درصد از ساخت‌وساز‌های جدید در پایتخت در هر سال را نمی‌توان به پای عرضه‌جدید گذاشت، بلکه این میزان، جبران واحدهای از دست‌رفته می‌شود.
گزارش مرکز آمار درباره سهم ناچیز «زمین‌بایر» در ساخت‌وسازهای شهر تهران حاکی است: زمین‌بایر به لحاظ مساحت، حداکثر ۱۹درصد از عرصه ساخت‌وسازهای جدید طی سال۹۱ را پوشش داده، طوری که ۸۱درصد از مساحت عرصه ساختمان‌های جدید از محل تخریب ساختمان‌‌های فعلی تامین شده است.

ملک کلنگی ۱۵۷درصد متورم شد

مهاجرت بسازوبفروش‌‌‌ها از بازار زمین به بازار ساختمان‌های قابل‌تخریب، اگر‌چه برای رهایی از تورم‌ قیمت زمین بوده اما رونق بی‌اندازه بازار تخریب، قیمت این ساختمان‌ها را تا دو برابر میانگین قیمت مسکن در تهران افزایش داده است.
مرکز آمار متوسط قیمت ساختمان کلنگی را مترمربعی ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اعلام کرده که در مقایسه با قیمت ۳ میلیون تومانی آپارتمان مسکونی معمولی، قابل‌توجه است. این مرکز نرخ رشد قیمت ساختمان‌‌های کلنگی در تهران در پایان سال گذشته نسبت به پایان سال۹۰ را ۱۵۷ درصد اعلام کرده است.

ملک کلنگی جایگزین زمین شد؟

با این حال معافیت بسازوبفروش‌ها از پرداخت نقدی در بازار جایگزین زمین، هزینه نهایی ساخت‌وساز را تاحدودی تعدیل می‌کند. در ساخت‌وسازهایی که زمین از طریق تخریب ساختمان‌موجود تامین می‌شود، سازنده، معادل ارزش زمین با مالکان آن مشارکت می‌کند و در ابتدای پروژه‌ مجبور نیست هزینه آن را بپردازد.
بسازوبفروش‌ها برای آنکه سهمی برای شرکای خود در ساخت‌وساز درنظر بگیرند و بتوانند ۶۰درصد واحدهای احداثی را به مالک ساختمان تخریبی تحویل دهند به ناچار ارتفاع ساختمان‌های جدید را افزایش داده‌اند. در سال گذشته ۹۳ درصد پروانه‌ها در تهران برای ساختمان‌های بیش‌از ۵طبقه صادر شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.