هزینه ازدواج در ایران کمتر از هزینه مرگ !

مردن برای همه انسانها اعم از فقیر و غنی اتفاق می افتد، اما آن چیزی که آزاردهنده است هزینه های سرسام آوری است که به زنده‌ها تحمیل می شود که می توان گفت در بسیاری موارد بیشتر از هزینه ازدواج در طبقه متوسط جامعه است!
هزینه ازدواج در ایران کمتر از هزینه مردن ! ( دنیای اقتصاد )امروزه زندگی در ایران هزینه های سرسام آوری دارد، حدود ۱۵میلیون جوان در سن ازدواج هستند که بدلیل مشکلات قادر به ازدواج نیستند، آمارطلاق همه ساله پیشی می گیرد، بیش از ۲۰ %جمعیت دچارمشکلات روانی هستند(مثل افسردگی، اسکیزوفرنی، زوال عقل، اقدام به خودکشی، وسواس، دگماتیسم).

هزینه مرگ بیشتر است با هزینه ازدواج ؟

این سوال مطرح است که چه دلیلی دارد برای مردگان این همه هزینه شود در حالیکه زنده ها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و کیفیت زندگی بسیاری از بازماندگان پایین است؟

پس ازمردن چه چیزی عوض می شود؟چراباید بازماندگان بدهکارشوند؟برای بررسی بیشتر این مشکل اجتماعی به متوسط هزینه های مردن درشهرهای بزرگ در سال  ۱۳۹۰رجوع می کنیم:

مبلغ  ۱۵۰ هزار تومان بابت هزینه آمبولانس در تهران و اگر متوفی به شهرستانها منتقل شود به ازای هر کیلومتر مسیر ۱۲۰۰تومان هزینه آمبولانس دریافت می شود، مبلغ ۴۰۰/۰۰۰ تومان به حساب بهشت زهرا بابت اجازه دفن و باطل کردن شناسنامه، ۳۰/۰۰۰ تومان بابت قبرکن، نماز وحشت  ۱۵۰۰۰تومان، کفاره و ۱۵روز نماز ۹۰/۰۰۰تومان، معاینه پزشکی قانونی ۲۰/۰۰۰تومان، خطاطی مشخصات مرده روی سنگ شامل سنگ گرانیت سبز ۲۵۰/۰۰۰ تومان، کلاف آهنی ۲۵/۰۰۰تومان، سنگهای بغل با کرایه ۴۰/۰۰۰ تومان،سیمان۷۰۰۰تومان و…

بعد از خاکسپاری مرده، همه از قبرستان راهی منزل صاحب مرده می شوند تا در مراسم ختم، شب هفت و چهلم شرکت نمایند. هزینه هایی که در اختیار صاحب مرده در مجالس ترحیم قرار می گیرد عبارتند از:
قاری قرآن ۳۰/۰۰ تومان، مداح ۴۰/۰۰۰ تومان، واعظ۴۰/۰۰۰ تومان،نمازمیت ۲۵/۰۰۰ تومان، چاپ اعلامیه هر عدد ۳۰۰تومان، نصب اعلامیه هر عدد ۱۵۰تومان، پلاکارد هر عدد ۲۰/۰۰۰ تومان، تاج گل هرعدد۲۰۰/۰۰۰ – ۵۰/۰۰۰ تومان، اتوبوس ۵۰/۰۰۰تومان، اکو ۵۰۰۰ و…

هزینه های مسجد برای برگزاری مراسم عبارتند از:

هزینه ازدواج در ایران کمتر از هزینه مردن ! ( دنیای اقتصاد )ورودی مسجد حدود ۲۰/۰۰۰ تومان، حق الزحمه خادمان ۵۰/۰۰۰تومان، آبدارچی ۳۰/۰۰۰تومان، توزیع کنندگان قرآن و گلاب ۵۰/۰۰۰تومان و…

دراین میان هزینه های دیگری مثل خرید خرما، فیلم برداری، گلاب، حلوا، میوه، ظروف یکبار مصرف، چای، قند، نهار یا شام از ۸/۰۰۰/۰۰۰ – ۴/۰۰۰/۰۰۰ تومان برای پذیرایی مهمانان لازم است.

چنانچه ملاحظه می شود برای دفن و برگزاری مراسم در سه روز اول مرگ حدود ۸میلیون تومان بطور مستقیم لازمست و اگر هزینه های شب هفتم و چهلم و سالگرد را نیز اضافه کنیم این رقم به  ۱۱میلیون تومان درسال اول می رسد. علاوه بر این بطور غیرمستقیم نیز به خانواده ها هزینه های ناشی از چند هفته مشغولیت برگزاری مراسم و دست کشیدن از کار تحمیل می گردد. این هزینه ها برای ۷۰% خانواده ها غیرقابل تحمل است و مجبور می شوند از هزینه های ضروری زندگی مثل بهداشت؛ آموزش و رفاه بکاهند. دفن مردگان در گورستانها بدلیل محدودیت مکانی نیز هزینه ساز است.

در بسیاری از کشورها اجساد مردگان را می سوزانند یا جهت مصارف آموزشی پزشکی می فروشند.

این هزینه های صرف شده برای مردگان اکثراً به جیب کسانی می رود که هیچگونه کار تولیدی انجام نمی دهند بلکه از فرصت عواطف ناشی از دست دادن عزیزان سوء استفاده می کنند و صاحب مرده را در عمل انجام شده قرار می دهند، مثلاً هنگام تشییع جنازه دهها نفر درخواست پول بابت قرآن خوانی می کنند و…

راهکارهای پیشنهادی برای کاهش هزینه های مردن و مدیریت مجالس ختم

۱- در ایران فرهنگ خاطره نویسی و انتشار افکار و تجربیات بصورت کتاب، صفحه فیس بوک یا وبلاگ وجود ندارد و بسیاری از مردم برای بخاطر آوردن خود پس از مرگ، وصیت می کنند بعد از مرگ برای او هزینه کنند و مرتب سر قبرش بروند.

برای حل این مسئله میتوان فرهنگ خاطره نویسی را ترویج داد، سرکشی مستمر به گورستانها به شلوغی شهر و افزایش ترافیک کمک می کند و برای جامعه نیز هزینه ساز است.

۲- همانطوری که در مراسم عروسی کادو دادن مرسوم است، به صاحبان مرده نیز توسط وابستگان کادو یا پول نقد اهداء شود تا بخشی از هزینه ها جبران گردد. علاوه بر آن اگر در مراسم ختم کادو از مراجعان نزدیک دریافت شود، برخی از افراد از رفتن مکرر به یک ختم بدلیل پرداخت هزینه آن خودداری می کنند.

۳- متخصصان جامعه شناسی و روانشناسان با آموزش دادن به مردم، آنان را از عوارض سوگ و اندوه درازمدت آگاه نمایند و برنامه هایی را برای افزایش تولید ناخالص شادی بمردم ارائه دهند.

۴- صداوسیما، رسانه ها و مبلغان مذهبی نیز مردم را از عوارض سوءروانی و اقتصادی ناشی از این مشکل اجتماعی آگاه نمایند، این مجالس اگر بدرستی مدیریت شوند در تحکیم همبستگی اجتماعی مفید هستند.

۵- عقلانیت توسط رهبران فکری جامعه جایگزین رسم پرستی، عادت زدگی و رفتارهای ظاهرگرا شود.

۶- مراسم ختم در سه روز اول پس از مرگ متمرکز شود و از برگزاری مراسم پرهزینه در شب هفت و چهلم خودداری گردد تا این مراسمات به کابوسی برای بازماندگان تبدیل نشود.

۷- آمبولانس های خصوصی و بهشت زهراها بصورت غیرمعقول از خانواده های متوفی پول می گیرند و از احساسات مردم سوءاستفاده می کنند.

۸- برای جلوگیری از ریخت و پاش و کارآمد کردن مدیریت مجلس ختم، مدیریت هزینه و هدایت مراسم صرفا” توسط ۵- ۴نفر از معتمدین آشنا به اصول مدیریت تشریفات صورت گیرد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه