وعده دوباره بهمنی: نرخ ارز را کنترل می کنیم

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با تنظیم بازار ارز، نرخ ارز را کنترل خواهیم کرد گفت:هم اکنون در مرحله اجرایی تنظیم این بازار هستیم که نتیجه اش را چند روز آینده مشاهده خواهید کرد.
رئیس کل بانک مرکزی پیشتر هم در پی افزایش قیمت ارز ، وعده کاهش قیمت داده بود اما عملی نشد .

دانش روز – خسرو یعقوبی : به گزارش واحد مرکزی خبر ، بهمنی در حاشیه همایش تبیین طرح تحول نظام بانکی در جمع خبرنگاران افزود: ما از ارز تک نرخی حمایت می کنیم و حتما هم آن را اجرا خواهیم کرد زیرا یکی از اهداف ما تک نرخی کردن ارز است.
وی اضافه کرد: نمی خواهیم نرخ ارز واردکنندگان کالاهای اساسی و ضروری با نرخ ارز کسانی که مسافرت می کنند یکی باشد. نرخ مرجع ما برای این گروه از واردکنندگان حدود 1070 و 1080 تومان و یا کمی بالاتر و پایین تر است و نرخ بازار آزاد را نیز کاهش خواهیم داد.
بهمنی گفت: ارز مسافری را با ارز کالاهای ضروری یکی نمی کنیم زیرا نرخ بازار آزاد را جزو انواع نرخ ها به حساب نمی آوریم و بنا داریم نرخ ارز مسافری و غیرضروری را با نرخ مرجع ارز کالاهای ضروری با حداقل تفاوت قیمت تثبیت کنیم.
وی افزود:‌ نمی توانیم هر میزان ارزی را که هر کسی خواست به نرخ مرجع واگذار کنیم اما نرخ ارز مسافری را شناور و در عین حال بازار آن را کنترل می کنیم.
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: بانک ها برای وام هایی با مبلغ کم یک ضامن طلب کنند و حتما نیاز نیست که آن ضامن کارمند باشد و اگر بازرسان ما در این موارد تخلفی ببینند حتما برخورد می شود و مردم هم می توانند تخلفات را به مراجع بالاتر بانک ها گزارش کنند.
بهمنی درباره تغییر رویکرد بسته سیاستی نظارتی گفت: تعدیلات این بسته را متناسب با شرایط روز انجام می دهیم تا در شورای پول و اعتبار تصمیم گیری شود.
وی درباره نرخ سود سپرده افزود: نرخ سود سپرده ها را به شورا انتقال دادیم که قرار شد برای مرحله بعدی این نرخ باقی بماند تا نرخ ها مقداری متعادل تر شود و با توجه به اینکه انتظار داریم نرخ تورم از ماه دی کاهنده باشد،این مهم می تواند مبنا و ملاک خوبی برای تعیین سود سپرده ها و اوراق مشارکت در سال آینده باشد.
بهمنی گفت: اوراق مشارکت هفته آینده حتما منتشر می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *