وقتی رنگ خانم مجری ناشی پرید!

بی‌بی‌سی فارسی که از ابتداي تاسیس تلاش می‌کرد تا خود را یک رسانه حرفه‌ای و به دور از جانب‌داري نشان دهد، به دلیل رویکرد نامتعادل و غیرحرفه‌ای خود که حتی صدای کارکنان تلویزیون بی‌بی‌سی انگلیسی را هم درآورد، در هفته‌های اخیر به طور کاملا محسوسی مورد انتقاد طرفدارانش قرار گرفته است؛ تا جایی که حتی موضع‌گیری رسمی این شبکه علیه جمهوری اسلامی ایران هم با همراهی و بازخورد مناسب همراه نشد.

دانش روز – خسرو یعقوبی: به گزارش رجانیوز، برنامه روز گذشته “نوبت شما” BBC فارسی آخرين نمونه است، به‌طوري که حتی مجری هیجان‌زده بی‌بی‌سی هم در لاک دفاعی فرو رفت و با پایین آوردن حجم صدای لرزان خود، با موضعی ضعيف که تنه به شرمگینی و خجالت زدگی می‌زد، تلاش داشت تا به دفاع از رویکرد این تلویزیون انگلیسی بپردازد.

اين مجري ناشي در برابر نظر متحد مخاطبان این برنامه که متفق‌القول از رویکرد بی‌بی‌سی در بزرگ‌نمایی و اغراق در مورد حادثه روز گذشته در پادگان سپاه در اطراف تهران انتقاد می‌کردند، تنها شنونده بود و در چند مورد نیز، پاسخی به جز “وظیفه ما اطلاع‌رسانی است” نداشت. این مساله درحالی اتفاق افتاد که در ابتدای این برنامه، خانم مجری تلاش داشت با سخنانی هیجانی که همراه با حرکت مداوم دوربین بود، فضای تهران و همچنین افکار عمومی در پایتخت را ملتهب و وحشت‌زده عنوان کند؛ رویکردی که با اولین تماس از تهران به طور کامل رنگ باخت.

وي همچنین در حالی که هیچ‌کدام از مخاطبان نوبت شما درباره مساله حمله نظامی به ایران صحبت نکردند، بارها اعلام کرد که مردم ایران از احتمال حمله امريكا سخن می‌گویند و وحشت‌زده هستند. وی به این هم بسنده نکرد و زمانی که متوجه شد نمی‌تواند از طریق مصاحبه تلفنی مساله‌ای را طبق نظر خود منعکس کند، با همراهی نويسنده مجله چلچراغ و کارمند فعلی بی‌بی‌سی، به سراغ کامنت‌ها و ایمیل‌های ادعایی رفت و به نقل از آنها مدعی شد که مردم نگران حمله نظامی اسرائیل به ایران هستند!

البته با بازگشت مجري به استودیو و ارتباط با یکی دیگر از مخاطبان، این سناریو هم رنگ باخت و یکی از مخاطبان به نام فرهاد از تهران به انتقاد از شیوه پرداختن این شبکه دولتی انگلیس پرداخت. وی در ابتدا با اشاره به طبیعی بودن وقوع چنین اتفاق‌هايی در پادگان‌های نظامی دنیا حتی در پادگان‌های امريكا و انگلیس در عراق و افغانستان اظهار داشت: نوع پرداخت شما به این موضوع در راستای سیاست‌های امريكا است. این مخاطب شبکه انگلیس تاکید کرد که با توجه به سابقه بی‌بی‌سی، هیچ کس در ایران باور نمی‌کند که گردانندگان این شبکه دنبال حقیقت باشند.

پس از طرح این سخنان در نوبت شما، بخش‌های مختلف خبری بی‌بی‌سی فارسی که پیش از آن به‌طور گسترده به مساله انفجار پادگان سپاه و پخش چندین باره تصاویر مرتبط با آن پرداخت، به‌طور کاملا محسوس از میزان توجه به این خبر کاست و اولویت خبری خود را به سمت مسائل جاری در کشور سوریه متمایل کرد.

البته اتخاذ استراتژی “تغییر رویکرد ناگهانی” در هفته‌های اخیر از سوی بی‌بی‌سی به امری متداول و عادی تبدیل شده است؛ به ویژه در روزهای اخیر و پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این شبکه تلاش کرد تا با دامن زدن به برخی شایعات در زمینه حمله نظامی احتمالی اسرائیل و امريكا علیه جمهوری اسلامی ایران، فضای افکار عمومی در ایران را به سمت تلاطم و التهاب پیش ببرد اما پس از سخنان قاطع و هجومی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه افسری امام علی(ع)، بی‌بی‌سی فارسی به طور ناگهانی از این موضع عقب نشست و با مصاحبه با کارشناسان مختلف جهانی در عرصه سیاست خارجی، امکان اقدام نظامی علیه ایران را رد کرد و حتی به نقل از تلویزیون دولتی آلمان “دویچه‌وله”، آن را تنها در حد “یک داستان” ارزیابی کرد.

بي‌بي‌سي همچنین به سراغ کارمند پیشین آژانس هم رفت و ضمن تاکید چندین باره بر توانایی دفاعی ایران و همچنین حمایت مردم از نظام، اعمال فشار و گسترده‌ کردن تحریم‌ها را به عنوان گزینه مناسب برای جایگزین کردن عنوان کرد؛ رویکردی که از سوی کارشناسان، نتیجه سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به تهدیدات اخیر ارزیابی شد.

از همین روست که به نظر می‌رسد همانطور که شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان مانند رسا، صدای امريكا، ایران ندا و … به دلیل عدم تاثیرگذاری بر مخاطب، در آستانه تعطیلی و اختلافات و درگیری‌های داخلی شدید هستند، تلویزیون دولتی انگلیس هم برخلاف آنچه ضدانقلاب انتظار داشت، به تلویزیونی همانند سایر شبکه‌های فارسی زبان تبدیل شده است که در سال‌های اخیر دستمایه برنامه‌های طنز صدا و سیما قرار گرفته‌اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *