قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اقتصادی / پیش بینی آینده بازار بورس , افزایش شاخص بورس اوراق بهادار تهران؟

پیش بینی آینده بازار بورس , افزایش شاخص بورس اوراق بهادار تهران؟

صعود یکپارچه قیمت‌ها در بازار سهام که با حضور نقدینگی جدید همراه شده است در حالی رشد ۱۸۹۴ واحدی شاخص کل را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده است که هیجان خرید در میان سرمایه‌گذاران همچنان در قیمت‌های بالا ادامه دارد.

شاخص بازار بورس در کانال ۵۱ هزار واحد

بورس تهران طی دو روز توانست در ارتفاع ۵۱ هزار واحدی تثبیت شود تا بر این اساس با کسب ۸/۳ درصد بازدهی تفاوت هرچه بیشتر بازار سهام با بازارهای موازی نمایان شود. این در حالی است که بازدهی بازار از ابتدای  تیرماه ۷/۵ درصد بوده و این بازار از ابتدای سال تاکنون ۳۵ درصد بازدهی داشته است.

پیش بینی آینده بورس

افزایش شاخص بورس اوراق بهادار تهران؟

دنیای اقتصاد – با شروع طوفانی معاملات این هفته شاخص بورس تهران طی دو روز توانست در ارتفاع ۵۱ هزار واحدی تثبیت شود تا خوش‌بینی مضاعفی را برای سهامداران فراهم کند.
بر این اساس با کسب ۸/۳ درصد بازدهی طی دو روز اخیر، تفاوت هرچه بیشتر بازار سهام با بازارهای موازی نمایان شد. این در حالی است که بازدهی بازار از ابتدای سال تاکنون به ۳۵ درصد رسیده است. همچنین باوجود روند صعودی قیمت‌ها، میانگین پی بر ای بازار در پایان خردادماه معادل ۲۲/۶ مرتبه بوده است و ارزش بازار بورس تهران در مرز ۲۳۵ هزار میلیارد تومان قرار گرفته است.
با این وجود سوالی که از سوی فعالان بازار مطرح می‌شود این است که صعود شاخص و فتح قله‌های جدید ادامه خواهد داشت؟

رشد شاخص بورس اوراق بهادار تهران تا ۷۰ هزار واحد؟

برای پاسخ به این سوال و پیش‌بینی روند آتی بازار سرمایه نظر تحلیلگران تکنیکی و بنیادی را جویا شدیم؛ آنها معتقدند عوامل بنیادی و روانی نظیر امید بهبود شرایط سیاسی بین‌المللی و کاهش تحریم‌ها در کنار خروج پول از بازارهای موازی مانند سکه، ارز و مسکن از یک سو و همچنین برگزاری مجامع، تقسیم سود مطلوب و گزارش‌های خوب سه ماهه از سوی دیگر شرایط رشد بازار را فراهم کرده که انتظار می‌رود دماسنج بازار سرمایه در میان‌مدت و بلندمدت به قله‌های ۷۰ هزار واحدی یا ۷۲ هزار واحدی دست یابد و در این رابطه هیچ حبابی در کار نیست!

حرکت شاخص بازار بورس در یک مسیر افزایشی

در این راستا احسان حاجی از تحلیلگران تکنیکال بازار سرمایه با اشاره به رشد چشمگیر شاخص کل بورس در دو روز گذشته اظهار کرد: در معاملات روز شنبه اقبال خریداران به بازار سرمایه و حجم قابل توجه خرید، شاخص کل بازار بورس را از مرز روانی پنجاه هزار واحد عبور داد تا در ادامه روز یکشنبه مرز ۵۱ هزار واحدی نیز پشت سر گذاشته شود.
وی ادامه داد: از اواخرتابستان سال گذشته که شاخص کل روند افزایشی خود را آغاز کرد، این حرکت در قالب یک کانال صعودی تا اواخر خردادماه امسال ادامه یافت. همان‌طور که در شکل نیز قابل مشاهده است این کانال با دو نقطه برخوردی در کف و دو نقطه تماس در سقف کانال ادامه یافته است.
حاجی خاطرنشان کرد: اما در بحبوحه انتخابات و افزایش امید در میان سرمایه گذاران حقوقی و حقیقی، حرکت شاخص در یک مسیر افزایشی قوی‌تر نسبت به کانال قبلی قرار گرفت و در ادامه، اعلام نتایج انتخابات باعث شد تا سقف کانال صعودی بازار در جهت افزایش بیشتربه سمت بالا شکسته شود.
وی افزود: بعد از شکست سقف کانال و اصلاح جزئی (پول‌بک) به نظر می‌رسد شاخص خود را در یک مسیر جدید افزایشی قرار داده است. این تکنیکالیست در ادامه تنها با دید نموداری به بیان روند آتی بازار سرمایه پرداخت و گفت: بر این اساس، تمایلات با قدرت افزایشی پیش روی شاخص است اما با توجه به شرایط موجود از اعلام هدف‌های آتی تکنیکالی که بتوانند به عنوان مقاومت قابل توجه و بازدارنده برای شاخص کل باشند، خودداری می‌کنیم.
حاجی تصریح کرد: هما‌ن‌طور که واضح است پشتوانه این افزایش‌های پی در پی در مسیر حرکت  شاخص عوامل بنیادی و روانی نظیر امید به حضور تیم اقتصادی قوی و دانش محور در کابینه یا بهبود روابط دیپلماتیک با کشور‌های اروپایی نقش بسزایی دارد؛ در این راستا می‌توان اعداد ۷۰ هزار واحد یا ۷۲ هزار واحد را از زبان تحلیلگران بازار با دید میان‌مدت و بلند‌مدت برای شاخص کل شنید

روند صعودی شاخص بورس در میان‌مدت و بلند‌مدت

شیما صالحی از دیگر تکنیکالیست‌های بازار سرمایه نیز فضای حاکم بر بازار بورس و اوراق بهادار تهران را تجربه جدیدی دانست که در دهه اخیر بی‌سابقه بوده و گفت: رشد متداوم شاخص کل بورس در چند وقت اخیربی سابقه بوده به طوری که فضای مثبت بورس حتی شرکت‌های کم جان و کوچک را هم در‌بر‌گرفته که نشان از بازگشت فضای اطمینان و جو مثبت در رفتارهای سرمایه‌گذاران است.
وی در ادامه افزود:  انتظار می‌رود این روند صعودی در میان‌مدت و بلند‌مدت همچنان شرایط بورس را پیش رونده و جذاب کند، ولی در کوتاه‌مدت احتمال ورود آن به موج اصلاحی دور از ذهن نیست. این تحلیلگر در ادامه به بررسی وضعیت شاخص از منظر تکنیکال پرداخت و گفت: در بررسی سری‌های زمانی، روند میان‌مدت شاخص صعودی و ادامه  روند بلند‌مدت آن به صورت حاشیه‌ای در نظر گرفته می‌شود.
وی تصریح کرد: البته در صورتی‌که شاخص بتواند در کانال ۵۰ هزار واحد خود را تثبیت کند، انتظار داریم روند صعودی با سرعت و اتکای بیشتری به مسیر خود ادامه دهد.
وی افزود: توجه داشته باشید روند کوتاه مدت شاخص در موج پنجم الیوت است که اگر چه موج صعودی محسوب می‌شود ولی دوره کوتاهی دارد؛ پس در صورتی که قدرت تقاضا نتواند در محدوده ذکر شده خود را تثبیت کند احتمال ورود به موج اصلاحی دور از انتظار نیست.
این تکنیکالیست در ادامه به دیگر عوامل موثر بر روند بازار اشاره کرد و گفت: از دیگر عوامل کاهنده قدرت تقاضا می‌توان به  پیش‌بینی‌های اعلام شده مبنی بر بازگشایی نماد شبندر اشاره کرد که خود باعث شده تا سهامداران به شیوه محافظه‌کارانه‌تری نقدینگی خود را مدیریت کنند.
صالحی تصریح کرد: از سوی دیگر برای ثبات این تعادل صعودی با عنایت به تاثیر سابقه نوسانات نرخ ارز بر بازار بورس و اوراق بهادار می‌توان گفت: نوسانات ارز و افت این  بازار معمولا نوعی بی‌ثباتی و عدم اطمینان را در فضای بورس ایجاد می‌کند که در اویل هفته گذشته شاهد آن بودیم و سرمایه‌گذاران را تا بازگشت مجدد به ثبات بازار ارز تا حدودی برای تصمیمات آتی معلق نگه می‌دارد ولی آنچه از تجربیات گذشته حاصل شده است همواره میل سرمایه‌گذاران بورس به ثبات بازار ارز و عدم مواجه شدن آن با نوسانات غیر‌عادی و سرعتی است. زیرا با تثبیت نرخ ارز بسیاری از متغیرهایی که ریسک سیستماتیک سرمایه‌گذاران را بیشتر و غیر‌قابل کنترل‌تر می‌کند تا حدودی متعادل می‌شود؛ از این رو  فعلا با توجه به دو مورد ذکر شده در باب عوامل تاثیر‌گذار بر تقاضای پیش رونده بازار، می‌توان شاخص سال ۹۲ را در میان‌مدت و بلندمدت صعودی در نظر گرفت.

تیرماه رویایی در انتظار بورس

مدیر عملیات کارگزاری آگاه نیز اظهار کرد: به نظر می‌رسد در دولت آینده  اعتدال گرایی و دوری از هر فعل و عمل تنش زا حمایت‌های همه‌جانبه در دستور کار قرار گیرد و احتمالا وزرایی با تجربه و به دور از حاشیه وارد کار شوند. بر این اساس انتظار معامله‌گران از بهبود شرایط سیاسی بین‌المللی و کاهش تحریم‌ها در کنار خروج پول از بازارهای موازی مانند سکه و ارز و مسکن، شرایط مناسبی را برای بازار سرمایه کشور فراهم کرده است که در این میان هجوم پول به این بازار قابل مشاهده است که به دلیل تورم‌زا نبودن با استقبال فعالان نیز روبه‌رو‌ شده است.
حسین صالحی در ادامه افزود: افزایش پی برای بازار نه تنها به دلیل عوامل کلان سیاسی و اقتصادی بلکه با برگزاری مجامع که همراه با تعدیلات در گزارش‌های حسابرسی شده شرکت‌ها برای سال مالی ۹۱ و گزارش‌های خوب سه ماهه ۹۲ همراه است، مزید برعلت شده است. در این میان نکته مهم و مثبت برای اکثر شرکت‌ها حرکت به سمت آزادسازی نرخ‌ها و تاثیر نرخ دلار بر فروش آنها است.
این کارشناس بازار سرمایه رسیدن شاخص کل بورس به محدوده بیش از ۶۰ هزار واحد را تا پایان تیرماه دور از انتظار ندانست و گفت: در این شرایط سهامداران باید با دید میان‌مدت و بلندمدت اقدام به خرید سهام بنیادی کنند.

حبابی در افزایش شاخص بورس اوراق بهادار تهران نیست

در این میان شهریار هاشمی از تحلیلگران بنیادی بازار سرمایه نیز معتقد است: رشد چشمگیر شاخص بورس در روزهای اخیر نه تنها حبابی نیست بلکه تداوم‌پذیر خواهد بود.
وی در گفت‌وگو با روزنامه دنیای اقتصاد تداوم رشد بازار سرمایه و به ویژه شاخص را از دو دیدگاه مورد بررسی قرار داد و گفت: نخستین دلیل رشد بورس ورود نقدینگی از بازارهای موازی به بازار سرمایه است؛ در یکی دو سال اخیر تعداد زیادی از افراد جامعه، کسب درآمد از بازارهای مختلف از قبیل طلا، سکه و دلار را تجربه کردند و در حالی که در یک ماه اخیر این بازارها دیگر جذابیت گذشته را نداشت و بنابراین پول زیادی توسط این افراد به بازار سرمایه وارد شد و در نتیجه نقدینگی جدیدی به بورس تزریق شد.
وی خاطرنشان کرد: این سرمایه‌گذاری‌های جدید نه تنها سودهای خوبی به آنها بخشید بلکه باعث تشویق در ورود سرمایه‌های جدید شد که این مساله خود باعث تداوم رشد بورس خواهد شد.
هاشمی یکی دیگر از دلایل ثبات رشد بازار سرمایه را در پتانسیل موجود در صنایع بورسی دانست و گفت: با توجه به محاسبات و تحلیل‌های بنیادی، جذابیت بالایی برای خرید سهام بسیاری از صنایع و شرکت‌های بورسی وجود دارد که به اوج رسیدن مجامع در این ماه و تقسیم سود مطلوب در آنها از یک سو و همچنین محاسبات سودآوری صنایع در سال ۹۲ از سوی دیگر جذابیت این بازار را افزایش داده است.
وی ادامه داد: این در حالی است که برخی صنایع از ارزش ذاتی بالا و پتانسیل رشد مطلوب برخوردارند که آزادسازی این پتانسیل به رشد بازار کمک شایانی خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: در این راستا صنایع فولادی در سه ماهه ابتدایی سال جاری رشد ۱۰ درصدی مقدار تولید را به ثبت رساندند. این در حالی است که محصولات این صنعت با دلار ۲۵۰۰ تومانی قیمت‌گذاری می‌شود و بر این اساس P/E آنها حدود ۵/۳ مرتبه خواهد بود که با توجه به ارزش ذاتی و پتانسیل موجود در این صنعت رشد آن تا محدوده P/E مرتبه ۵ منطقی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: معدنی‌ها از جمله چادرملو و گل‌گهر نیز از دیگر صنایع ارزنده به شمار می‌آیند. هاشمی در ادامه اظهاراتش به یکسری صنایع کوچک با فعالیت اندک اشاره کرد و گفت: در سال گذشته یکسری صنایع با ریسک‌های خاص خود به مرحله خطرناکی نزدیک شدند که در نتیجه افت قیمت و تولید را در پی داشتند، اما با وجود اینکه اتفاق خاصی در آن صنعت رخ نداد اما بازار چشم‌انداز ویژه‌ای برای آنها در نظر گرفت و به شکل دیگری مورد اقبال قرار گرفتند.
وی ادامه داد: در این میان می‌توان به دو صنعت بانکداری و خودرو اشاره کرد که به‌رغم بازده پایین آنها در سال گذشته کماکان صف خرید خود را در روزهای اخیر حفظ کرده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران در این صنایع باید دقت بیشتری به عمل آورده و در عملکرد سه ماهه این شرکت‌ها عملکرد واقعی را مشاهده کنند وگرنه خطر تشکیل حباب قیمتی در این گروه بسیار زیاد خواهد بود.
این تحلیلگر بازار سرمایه در ادامه به شرکت‌هایی اشاره کرد که با نوسان نرخ ارز به رشد چشمگیری رسیدند و گفت: سال گذشته بهای تمام شده کالای تولیدی تعدادی از شرکت‌ها بسیار پایین بود و جهش ناگهانی نرخ دلار موجب شد تا موجودی خود را با نرخ بالاتری به فروش رساند و چون این قبیل شرکت‌ها عموما در حجم کوچکی بودند، رشد سودآوری و قیمت آنها به خوبی نمایان شد.
هاشمی خاطرنشان کرد: در این صنایع باید دقت بیشتری به عمل آورد تا با آرامش فضای سیاسی و ثبات نرخ ارز از جذابیت آنها کاسته نشود و در واقع نباید انتظار رشد سال ۹۱ را از آنها داشت.

خروج از بازارهای موازی؛ اطمینان در بازار سرمایه

یکی دیگر از تحلیلگران بنیادی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، عمده دلیل رشد بازار سرمایه را رکود و نااطمینانی در بازارهای موازی دانست و گفت: در چند وقت اخیر بازارهای موازی از جمله طلا، مسکن و دلار با نوسانات شدیدی همراه بوده که جریان انتخابات نیز به آن دامن زده و باعث افت نرخ سکه و دلار شده است؛ در واقع این جریان نااطمینانی زیادی برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته که امکان افت بیشتر را تحقق بخشیده است.
وی ادامه داد: در این شرایط بازار سرمایه تبدیل به مکانی امن و مطمئن برای سرمایه‌گذاران شده تا موجودی خود را در این بخش به کار گیرند و در نتیجه پول زیادی به بازار تزریق شده و به همان میزان اعتماد افزایش یافته و رونق بازار سرمایه و رشد بورس را در پی داشته است.
این تحلیلگر یکی دیگر از دلایل رشد بورس را برطرف شدن برخی ابهامات در صنایع مختلف بورسی دانست و گفت که با اقدامات اولیه‌ای‌ که درخصوص رفع ابهامات صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی و فلزی صورت گرفته اثرات مثبتی در بازار نمایان شده است.
وی ادامه داد: سیمانی‌‌ها و همچنین ساختمانی‌ها نیز شاهد اتفاقات مثبتی هستند که به ترتیب در بحث فروش و افزایش نرخ خبرهای مثبتی در انتظار آنها است.
همچنین با کمرنگ شدن تحریم‌ها و به خصوص لغو تحریم بانک ملت از سوی کشور انگلیس، این گروه نیز با نوسان مثبت روبه‌رو شده و به رونق بازار سرمایه کمک کرده است.
به این ترتیب به نظر می‌رسد در مجموع صنایع بورسی با وضعیت مطلوبی روبه‌رو خواهند بود.
وی خاطرنشان کرد: تمامی تحلیل‌های بنیادی نشان از آن دارد که به دلیل احتساب نرخ ارز مبادله‌ای در بودجه تمامی شرکت‌ها اکثر شرکت‌ها خواهند توانست رقمی بالاتر از بودجه خود را پوشش دهند که در این میان پالایشگاهی‌ها پیشتاز بقیه صنایع خواهند بود.
این تحلیلگر تصریح کرد: در نتیجه امید فعالان بازار هم به خرید و فروش سهام و هم به سودآوری شرکت‌ها افزایش یافته است.

درباره ی عالم اقتصاد

مطلب پیشنهادی

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

اخذ مالیات ۲۵درصدی از سود سپرده‌های بانکی

مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به اینکه صرفا در کشورهای معدودی سود سپرده‌ها معاف از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.