کاهش قیمت طلا ادامه دارد ؟ سقوط ارزش اونس جهانی و سکه طلا و ارز با هم؟

کاهش قیمت طلا ادامه دارد و به خانواده های ایرانی و بانک مرکزی توصیه می‌کنم که طلا دارایی خوبی برای آینده نیست فهم من این است که کاهش قیمت طلا یک بازی جهانی است که حداکثر طی 18 ماه تا دو سال آینده تمام می شود لذا خانواده‌های ایرانی به شدت ضرر می کنند. محمد حسین ادیب کارشناس اقتصادی افزود: توجه به تاریخ آمریکا به این سوال در مورد علت ادامه کاهش قیمت جهانی طلا پاسخ می‌دهد. در دهه هشتاد هر کسی که در دنیا پول داشت می گفت باید در آمریکا سرمایه گذاری کنم چون آمریکا بالاترین سود سپرده را در دنیا می داد. سال 91 میلادی این روند متوقف شد ولی سهام در آمریکا طی 10 سال سه برابر شد یعنی مجدد هر کسی که پولی داشت در آمریکا سهامی خرید.

کاهش قیمت طلا ادامه دارد!

وی افزود: در سال 2001 سهام در آمریکا سقوط کرد و خانوادهها 70 درصد دارایی خود را از دست دادند اما از سال 2001 تا 2008 بازی مسکن در آمریکا شروع شد. مجدد نیز مردم جهان به سمت بازار مسکن آمریکا گرایش پیدا کردند. در سال 2008 مسکن هم آمریکا سقوط پیدا کرد و در بعضی ایالات تا یک سوم شد یعنی طی 20 سال جامعه آمریکا دو بار غارت شد؛ یک بار روی سهام به شدت ضرر کرد و بار بعدی بر روی مسکن.

ادیب گفت: از سال 2008 بازی چهارمی در اقتصاد جهان شروع شد و آن بازی طلا بود منتهی این بار خانواده‌های آمریکا و اروپا که دو بار طی 20 سال غارت شده بودند در این بازی شرکت نکردند. هدف این بازی مردم ایران، کشورهای عربی، هند و چین است. خانواده‌ها در این چند کشور به شدت در حال خرید طلا هستند.
این اقتصاددان اذعان کرد : معتقدم که این بازی مانند دو بازی قبل تکرار می شود و قیمت جهانی طلا به 800 دلار کاهش پیدا می‌کند اما این کاهش اکنون رخ نمی دهد. قیمت طلا مجدد در حال حاضر افزایش پیدا می کند اما طی دو سال آینده به حدود 800 دلار بر می‌گردد . یعنی به عبارت دیگر طلا مانند بازی سهام و مسکن در آمریکا یک بازی است که کمپانی‌ها آن را به راه انداخته‌اند. این کمپانی ها قیمت طلا را اکنون کمی پایین آورده اند تا مردم را به سمت این بازار جذب کنند.
وی افزود : کاهش قیمت طلا مدیریت شده است و مانند دو بازی سهام و مسکن در آمریکا در حال مدیریت شدن است. مثلا در مورد بازی سهام اگر داوجونز را مد نظر بگیریم و تورم را از آن کم کنیم متوجه می شوید که هر کسی که در سال 2000 سهام خریده اکنون 51 درصد از پول خود را ضرر کرده است. بازی طلا هم چیزی خارج از این فرایندها نیست.

زیان صاحبان سکه و طلا در آینده

ادیب گفت: در حال حاضر طبق اعلام بانک مرکزی دولت 57 تن طلا دارد که با این نوسانات قیمت تقریباً یک سوم این طلا را از دست داده است. بنابراین نشان می‌دهد که بانک مرکزی در مدیریت صنایع کشور طی یکسال گذشته خوب عمل نکرده است . اگر چه این طلا را 600 دلار خریداری کردند ولی در مدیریت در ابتدا خوب بودند ولی در طی یکسال گذشته خوب عمل نکردند.
این عضو هیات علمی دانشگاه در برنامه تلوزیونی پایش گفت: اگر هر خانواده ایرانی 200 گرم طلا داشته باشد جامعه ایران اکنون 200 میلیارد دلار طلا دارد و اگر هر خانواده 100 گرم طلا داشته باشد این رقم 100 میلیارد دلار است. نوسانات بازار نشان داد خانواده‌هایی که از این ذخیره استفاده کردند خوب عمل کردند اما در طی یکسال گذشته خانواده‌های ایرانی نیز بد عمل کردند. فهم من این است که کاهش قیمت طلا یک بازی جهانی است که حداکثر طی 18 ماه تا 2 سال آینده تمام می شود لذا خانواده های ایرانی به شدت ضرر می کنند.

سقوط اونس جهانی و سکه طلا و ارز با هم؟

یک اقتصاددان با تأکید بر اینکه کاهش اخیر قیمت دلار هیچ دلیل اقتصادی نداشت گفت: کاهش اخیر قیمت دلار یک حرکت هیجانی بود و طول عمر نخواهد داشت.
ادیب افزود: قیمت دلار به دو دلیل بستگی دارد و این دلایل یکی عرضه دلار و دیگری قدرت خرید دلار است. عرضه دلار به سبب کاهش صادرات نفت 57 درصد کم شده است. مسوولان بانک مرکزی اخیراً اعلام کردند که در سال گذشته 50 درصد حجم اسکناس افزایش پیدا کرده و چون قدرت خرید دلار افزایش یافته عرضه آن نیز کم شده است .

کاهش قیمت دلار بی دلیل است و موقت خواهد بود

وی ادامه داد: کاهش اخیر قیمت دلار هیچ دلیل اقتصادی نداشت برای اینکه نه عرضه دلار تغییر پیدا کرده و نه قدرت خرید دلار کاهش یافته است لذا حرکت هیجانی بازار بود و طول عمر نخواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *