گام نخست تغییر بسته پولی

شورای پول و اعتبار عصر روز گذشته با تغییر نرخ سود علی‌الحساب اوراق مشارکت و گواهی سپرده نخستین گام برای تجدیدنظر در بسته پولی سال ۹۰ را برداشت؛ بنابراین گزارش، اعضای شورا با هدف جذاب‌تر شدن اوراق مشارکت، نرخ سود چهار ساله این اوراق را ۱۷ درصد تعیین کردند؛ بازنگری در ممنوعیت خرید اوراق قبل از سررسید از سوی بانک‌های عامل نیز از دیگر تصمیم‌های شورا بود. بر این اساس بانک‌ها مجاز شدند بازخرید اوراق را با نرخ سود متناظر سپرده‌های مدت‌دار در بسته ۹۰ انجام دهند. بازنگری در نرخ سود گواهی سپرده نیز تصمیم دیگری بود که با هدف ساماندهی بخش پولی اتخاذ شد.

روز گذشته شورای پول و اعتبار گام نخست برای تغییر بسته پولی را با تغییر نرخ سود اوراق مشارکت و گواهی سپرده برداشت؛ بنابراین گزارش، اعضای شورا با هدف جذاب‌تر شدن این ابزار بدهی نرخ سود علی‌الحساب آنها را افزایش دادند.
در بسته سیاستی بانک مرکزی برای سال‌جاری حداکثر نرخ سود علی‌الحساب اوراق مشارکت یک واحد درصد بالاتر از نرخ سود علی‌الحساب سپرده متناظر تعیین شد و بازخرید آن قبل از سررسید از سوی بانک‌های عامل ممنوع بود. اعضای شورای پول و اعتبار روز گذشته در این بخش از بسته تجدید نظر کردند. افزایش نرخ سود اوراق مشارکت چهار ساله به ۱۷ درصد و امکان بازخرید اوراق با نرخ‌های متناظر برای سپرده‌های مدت‌دار در بسته ۹۰از جمله تصمیم‌های این شورا بوده است؛ بنابراین خبر، شورای پول و اعتبار در نرخ سود گواهی سپرده نیز تجدید نظر کرده است. پیش از این اعضای شورا در خرداد ماه گذشته با افزایش نرخ سود علی‌الحساب اوراق مشارکت یک درصد بالاتر از نرخ سود سپرده‌های بلند مدت مخالفت کردند، اما پس از آن که کارنامه ضعیف اوراق مشارکت در نیمه نخست سال رقم خورد، اعضای شورا رای به افزایش دو درصدی نرخ سود این اوراق نسبت به سپرده‌های بلند مدت دادند، بنابر گزارش دنیای اقتصاد بر اساس آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی در نیمه اول سال‌جاری ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق برای طرح توسعه‌ای از طرف دستگاه‌های دولتی عرضه شده؛ اما ۱۲ میلیارد تومان از‌این اوراق که تنها ۴/۲ درصد از رقم کل است، فروش رفته است. عملکرد سه درصدی در فروش اوراق مشارکت در حالی رقم خورده است که در سال‌جاری دولت در بودجه سال ۹۰ پیش‌بینی ۳۴ هزار میلیارد تومان تامین مالی را از طریق فروش اوراق مشارکت انجام داده است. ارقام ناامید‌کننده سال‌جاری در شرایطی رقم خورده است که در سال گذشته ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده است. از ‌این رقم ۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از آن به فروش رسیده است. چنین رقمی‌۹ برابر سال ۸۸ بوده و۱۴ درصد بیش از رقم فروش رفته در ۱۵ سال گذشته (از سال ۷۳ تاکنون) بوده است. برخی کارشناسان نتیجه امسال را ناشی از بسته پولی بانک مرکزی عنوان می‌کنند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه