پیش بینی آینده قیمت ارز

آینده بازار ارز با تمدید مذاکرات افزایشی یا کاهشی؟

عالم اقتصاد – آینده بازار ارز با تمدید مذاکرات افزایشی یا کاهشی؟ – رئیس کل بانک مرکزی با پیش بینی وضعیت بازار ارز و طلا پس از اعلام نتایج مذاکرات اخیر هسته‌ای، گفت: شرایط نرمال است و اتفاق خاصی که باعث ایجاد شوک در بازار شود، به‌وجود نیامده است، ضمن اینکه پیش بینی می‌کنم آرامپیش بینی آینده قیمت ارزش بیشتری با توجه به نتایج حاصله داشته باشیم.
ولی‌الله سیف امروز در جمع خبرنگاران در مورد پیش بینی وضعیت در بازار های ارز و طلا با توجه به نتایج مذاکرات اخیر هسته ای گفت: شرایط نرمال است و اتفاق خاصی که باعث ایجاد شوک در بازار شود، بوجود نیامده است و پیش بینی می کنم آرامش بیشتری با توجه به نتایج حاصله داشته باشیم.

آینده بازار ارز با تمدید مذاکرات افزایشی یا کاهشی؟

رئیس کل بانک مرکزی در مورد تاثیر عوامل داخلی در بازار ارز و طلا اظهارداشت: عوامل بنیادی بازار در وضعیت تعادلی کامل وجود دارند، میزان عرضه و تقاضا در بازار تعادل نسبی مطلوب دارد و بانک مرکزی هم بازار را کنترل می کند. اگر برخی مواقع نوسانی در بازار ارز مشاهده می شود، بیشتر تحت تاثیر خبرهای موقت زودگذر است.

وی با بیان اینکه اثر این اخبار موقتی است و خنثی می شود و دوباره تعادل واقعی به بازار باز می گردد، افزود: به دلیل غلبه عرضه بر تقاضا به نظر می رسد که مقداری کاهش در بازار ارز شاهد باشیم.

سیف در ادامه درباره انضباط مالی در نظام بانکی اظهارداشت: لازم است در فعالیت کلیه نهادهای فعال در بازار پول، انضباط کاملی ایجاد شود و بانک مرکزی مسئولیت برقراری انضباط را دارد و مهمترین نهادهایی که در حال حاضر در معرض تزلزل قرار دارند نهادهایی هستند که به صورت غیر مجاز هستند و مجوزی از بانک مرکزی ندارند و به همین دلیل این بانک نظارتی بر آنها ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی به سپرده گذاران توصیه کرد: در زمانی که سپرده گذاری انجام می دهند به مجوز آن موسسه مالی باید توجه داشته باشند و تنها براساس نرخ سود تصمیم گیری نکنند بلکه به ریسک آن نیز توجه کنند.

وی ادامه داد: موسسات و بانک‌هایی که مجاز هستند زیر نظارت بانک مرکزی هستند و در صورت مشکلات مالی داشته باشند برآنها دقت نظر می شود، ضمن آنکه در تلاش هستیم از ساختارهای قابل قبول بین المللی در اداره امور بانک‌ها استفاده شود و و بانک مرکزی به حاکمیت شرکتی و ارزیابی و کنترل ریسک در فعالیت های بانکی مدنظر است و بخشنامه هایی در این خصوص صادر شده است.

رئیس کل بانک مرکزی درباره سرانجام ارجاع پرونده چند بانک متخلف به هیات انتظامی بانک‌ها گفت: تمامی تخلفات منجر به رای می شود و جرائمی برای آنها در نظر گرفته می شود. یکی از عوامل بهم ریختن نرخ سود در بازار، موسسات غیر مجاز است که به دلیل آنکه سود های بالا تری ارایه می کنند مردم به انها گرایش می یابند البته توصیه می شود مردم تحت تاثیر این نرخ ها قرار نگیرند. هر موسسه ای که خلاف کند با آن برخورد می شود که جرایم آنها جریمه نقدی و سلب صلاحیت است.

بانک مرکزی استقلال دارد

رئیس شورای پول و اعتبار درباره مصوبه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و تاثیر آن بر استقلال بانک مرکزی گفت: بیشترین امری که باید در رابطه با استقلال بانک مرکزی مد نظر قرار گیرد این است که سیاست پولی از مالی و بودجه استقلال داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای سیاست پولی مستقل بهترین حالت است، عنوان کرد: معتقدم که اقتضائات ساختار نظام جمهوری اسلامی این است که بانک مرکزی در عین حال که از مسئولیت های اجرایی منفک باشد با توجه به اینکه بالاترین مقام اجرایی کشور رییس قوه مجریه است و اگر تصمیم گیر رییس قوه مجریه باشد استقلال بانک مرکزی بیشتر است تا زمانی که از دستگاه های دیگر در این رابطه صاحب نظر باشد که نتیجه این امر مخدوش شدن استقلال است؛ دراین صورت استقلال در وحدت مدیریت بانک مرکزی بهتر خواهد بود.

سیف گفت: نگاه رئیس جمهور و رئیس دولت در استقلال بانک مرکزی بسیار موثر است و باید تصمیمی عملیاتی شود که تحقق استقلال را تضمین کند، اگر رییس دولت نگاه درستی به نهادها و رسالت ها داشته باشد و درک مناسبی از نوع ایفای نقش بانک مرکزی داشته باشد بهترین شرایط استقلال وجود دارد که البته این وضعیت هم اکنون وجود دارد.

رئیس کل بانک مرکزی درباره تاثیر آزادسازی ماهانه دارایی‌های بلوکه شده ایران در طول مذاکرات هسته‌ای بر بازار داخلی گفت: این موضوع تعادل را تقویت می کند و ما از این امکانات برای تامین نیازهای وارداتی کشور استفاده می کنیم و تقاضا جبران می شود و از این جهت به تعادل بازار کمک می کند.

وی درباره استقراض دولت از بانک مرکزی با کاهش درآمدهای نفتی اظهارداشت: دولت بهترین نوع رفتار را با بانک مرکزی دارد و با حساسیت نسبت به استفاده از منابع بانک مرکزی رفتار می کند البته اقلامی از گذشته جزو تعهدات بانک مرکزی بوده و ممکن است شاهد نوساناتی باشیم ولی برای نیازهای جاری دولت نگاهش به سمت بانک مرکزی نیست.

رئیس شورای پول و اعتبار در ادامه درباره وضعیت پایه پولی و نقدینگی کشور افزود: یکی از اقدامات مثبت این بود که اجزای نقدینگی و پایه پولی با دقت نظر کنترل می شود و بر همین اساس پایه پولی کشور رشد منفی داشته است اما ضریب فزاینده پولی باعث رشد نقدینگی شده است البته از 29 درصد رشد نقدینگی 3.5 تا 4 درصد به دلیل گسترش شبکه نظارتی است که در سال های گذشته کنترل نمی شود.

تعدیل بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی تا پایان سال

وی ادامه داد: بدهی بانک ها متمرکز به بانک های تخصصی است و بانک مرکزی سخت گیری زیادی در این خصوص انجام نداده البته تا پایان سال تعدیل می شود زیرا عمدتا در بخش کشاورزی و غیره است و خواستیم که این تقویت در این مقطع انجام شود.

رئیس کل بانک مرکزی درباره ساختار پرداخت تسهیلات در سیستم بانکی، گفت: اصولاً تخصیص منابع تسهیلاتی به هر استان یک روش سهمیه بندی و یک روش توجه به قابلیت‌های سرمایه گذاری هر استان است. ما روش دوم را توصیه می کنیم چراکه هر استانی ظرفیت‌های منطقه‌ای و شرایط جغرافیای خاص خود را دارد و می تواند مزیت‌های نسبی دیگری را نسبت به سایر استان‌ها داشته باشد.

وی افزود: به جای اینکه سهمیه بندی برای استان‌ها در نظر بگیریم، باید استان‌دارها زمینه هایی را برای جلب منابع بیشتر برای سرمایه گذاری فراهم کنند، اصولا نظام بانکی در رابطه با اعطای تسهیلات حامی سرمایه گذار است.

سیف در مورد زمان اجرای ارز تک‌نرخی  گفت: یکسان سازی نرخ ارز قطعی است ولی فعلاً بنای اجرای آن را نداریم و برای تصمیم گیری در این باره فعلاً تابع شرایط بین المللی هستیم.

سیف همچنین درباره کارمزد کارتخوان ها و بررسی آن در شورای پول و اعتبار گفت: بانک مرکزی در حال بررسی دریافت کارمزد کارت خوان ها است و گزارشاتی در این خصوص تهیه شده که به شورای پول و اعتبار ارایه خواهد شد.

وی البته در خصوص بررسی کاهش نرخ سود توسط شورای پول واعتبار تصریح کرد: قرار نیست نظام بانکی نرخ سود دستوری داشته باشد اما متناسب با روند تورم نرخ سود طبیعتا از ان دنبال روی خواهد کرد اما یک فرصت زمانی وجود دارد. بانک مرکزی کمک می کند این اتفاق بیافتد.

1 پاسخ

تعقیب

  1. واکنش بازار به گرانی دلار, شروع افزایش قیمتها؟ - ایران بها گفت:

    […] بازار را افزایش قیمت ارز دانست و افزود: هنوز التهاب بازار ارز فروکش نکرده و این تبعیت دولت از نرخ بازار کمکی به تثبیت […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *