پیش بینی بازار بورس در سال 98

حق تقدم سهم چیست

پس از آنکه موضوع افزایش سرمایه شرکت از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران مورد بررسی هیئت مدیره شرکت قرار گرفت، در مرحله اول هیئت مدیره شرکت پیشنهاد خود را به همراه دلایل کافی در خصوص افزایش سرمایه به سهامداران شرکت ارائه می کند. این پیشنهاد در مجمع عمومی فوق العاده شرکت مورد رای گیری سهامداران شرکت قرار می گیرد، سپس در صورت تصویب این پیشنهاد در مجمع و پس از ارائه مجوز از سوی بورس، افزایش سرمایه شرکت صورت می گیرد. پس از تصویب موضوع افزایش سرمایه شرکت در مجمع عمومی فوق العاده، این موضوع از طریق روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده و سایت اطلاع رسانی ناشران(کدال) اطلاع رسانی می‎شود.

پیش بینی بازار بورس در سال 98
پیش بینی بازار بورس در سال ۹۸

همچنین فرمی برای سهامداران آن شرکت ارسال شده و از آنها درخواست می‌شود تا درصورت تمایل به مشارکت در افزایش سرمایه شرکت و استفاده از حق تقدم خود برای خرید سهام جدید، فرم مذکور را تکمیل و برای شرکت ارسال نمایند. به این فرم، اصطلاحا گواهی حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود. همچنین مهلت استفاده از حق تقدم ها و یا خرید و فروش آن ها در بورس معمولا ۶۰ روز است که به این مدت مهلت پذیره نویسی می گویند.
سهامداران شرکت پس از دریافت گواهی حق تقدم خرید سهام در مدت مهلت پذیره نویسی، ممکن است به یکی از سـه روش زیر اقدام کنند:
۱- فـرم مذکور را در مهلت تعیین شده تکمیل و برای شرکت ارسال کنند. این اقدام به منزله تمایل سهامدار به مشارکت در افزایش سرمایه شرکت است. بنابراین وی باید علاوه‌بر تکمیل فـرم، به تعداد سهامی که از شرکت مذکور دارد مبلغ اسمی سهام(۱۰۰۰ ریال) را به حساب شرکت واریز نمایند تا سهام جدید، به نام آنها صادر شـود.
نکته: اگر سهامدار از شرکت مطالباتی داشته باشد و ارزش مطالباتش برابر یا بیشتر از ارزش تبدیل حق تقدم به سهام عادی باشد دیگر نیازی به واریز وجه به حساب شرکت نیست و فقط فرم خود را به شرکت پست می کند ولی اگر ارزش مطالب وی از شرکت کمتر از ارزش تبدیل حق تقدم به سهام عادی باشد باید مابه التفاوت را به حساب شرکت واریز کند.
۲- برخی‌از سهامداران ممکن است به علت عدم اطلاع از افزایش سرمایه شرکت و یا به هر دلیل دیگر، در مهلت تعیین شده هیچ اقدامی نکنند. در این حالت، شرکت پس از پایان مهلت مقرر، حق تقدم استفاده نشده را با قیمت روز بازار، در بورس فروخته و پس از کسر کارمزدها مابقی ارزش فروش را به حساب سهامدارانی که از حق تقدم خود استفاده نکرده‌‌اند، واریـز می‌کند.
۳- دسته سوم از سرمایه‌گذاران، افرادی هستند که گواهی حق تقدم خرید سهام خود را در بورس می‌فروشند. سهامدار می‌تواند برای فروش گواهی حق تقدم سهام خود، ضمن مراجعه به یکی از شعب کارگزاری این گواهی را به قیمت روز بازار، به فروش برساند و یا در سامانه معاملات آنلاین شخصا اقدام به فروش حق تقدم خود کند.
طبیعتا گواهی حق تقـدم خرید سهام، برای آندسته از سرمایه‌گذارانی که انتظار دارند قیمت سهم مذکور در آینده با افزایش مواجه شـود، جذابیت دارد، زیرا با خرید این گواهی و تبدیل آن به سهم عادی، می‌توانند سهامدار شرکت مذکور شوند.
از آنجا که گواهی حق تقدم خرید سهام نیز همانند سهام، در بورس داد و ستد می‌شود، بنابراین یک ورقه بهادار به شمار می‌رود.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
خبرنامه