مرز روانی قیمت ارز دلار شکسته شد؟

عالم اقتصاد – رییس کل بانک مرکزی با اعلام راهبردهای اصلی این بانک، گفت: از آنجا که بازار ارز و سکه به دنبال تغییر محیط عمومی فعالیت های اقتصادی و انتظارات از فضای تولید وارد فاز آرامش شده، بخشی از مازاد نقدینگی نیز به بخش تولید بازگشته است.

عالم اقتصاد - رییس کل بانک مرکزی مرز روانی قیمت پولی و اعتباری بانک ها و موسسات اعتباری عملیات بانکی ارزش پول ملی انتظارات تورمی  طلا و ارز نقدینگی شتاببه گزارش ایرنا، ولی الله سیف درباره اهم اهداف و رویکردهای بانک مرکزی، افزود: مهم ترین وظیفه این بانک براساس ماده 10 قانون پولی و بانکی تنظیم و اجرای سیاست های پولی و اعتباری با هدف حفظ ارزش پول و موازنه پرداخت ها، تسهیل مبادلات بازرگانی و کمک به رشد اقتصادی است.

وی ادامه داد: علاوه بر آن ماده 11 قانون مذکور بانک مرکزی را مکلف به انتشار پول های رایج کشور و نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری کرده است.

وی اظهار داشت: بدیهی است تصمیمات کلان اقتصادی و برنامه های پولی و اعتباری کشور از مجرای عملیات بانکی در اقتصاد جریان می یابد، ضمن آنکه ایفای صحیح وظیفه حفظ ارزش پول ملی بدون اعمال نظارت موثر و کارآمد بر نحوه عملیات ارزی و ریالی بانک ها امکان پذیر نخواهد بود.

رییس کل بانک مرکزی درباره دومین راهبرد این بانک نیز گفت: راهبرد کلی بانک مرکزی در شرایط کنونی حفظ و ارتقا ارزش پول ملی، کمک به تامین مالی سالم فعالیت های تولیدی و رفع نیازهای آحاد جامعه به خدمات مالی است.

به گفته وی، ایجاد ثبات در فضای اقتصاد کلان، کاهش تورم و مهار انتظارات تورمی که در نهایت موجب تثبیت فضای فعالیت اقتصادی می شود از اهداف اصلی این بانک است و در این راستا اعاده آرامش و حفظ ثبات مثبت شکل گرفته در بازارهای دارایی یکی از ابزارها و الزامات نیل به این هدف قلمداد می شود.

وی سومین راهبرد بانک مرکزی را این گونه توضیح داد که در پی استقرار دولت تدبیر و امید و در سایه تغییر برخی از رویه های اجرایی، محیط عمومی فعالیت های اقتصادی و انتظارات آتی در خصوص فضای تولید، آرامش و بهبود مناسبی یافته لذا به دنبال آن بازارهای طلا و ارز وارد فاز آرامش و ثبات نسبی نرخ ها شده و بخش عمده امور سفته بازانه از این بازار خارج شده است.

سیف اظهار داشت: این مساله حتی بر تصمیم گیری های فعالان اقتصادی و پایداری نتایج محاسبات هزینه و فایده طرح های تولیدی نیز تاثیر قابل توجهی گذاشته به طوری که شواهدی از بازگشت بخشی از مازاد نقدینگی اقتصاد به سمت تولید و افزایش عرضه به چشم می خورد.

رییس کل بانک مرکزی این را هم گفت که در نتیجه بهبود چشم انداز فضای تولید و افزایش عرضه و آرامش گرفتن بازارهای دارایی، شتاب تورم روند کاهشی مناسبی گرفته است.

کاهش نرخ تورم در ماه های آتی براساس تحولات شاخص بها

سیف تاکید کرد: مجموع تحولات شاخص های بها این انتظار را تایید می کند که نرخ تورم در ماه های آتی نیز همچنان در مسیر کاهشی باشد.

عالم اقتصاد , اخبار , اتفاق , اخبار اقتصاد و بازار , اخبار ارز , اخبار بانک خبر , بورس , اخبار خودرو اخبار , دیجیتال , اخبار سکه و طلا , اخبار مسکن , اخبار نفت , اخبار بین الملل, اخبار جالب, اخبار جذاب و خواندنی , اخبار سیاسی , اخبار دولت , اخبار سیاسی , اخبار سیاست خارجی , سیاست داخلی , اخبار مجلس , اخبار نظامی , اخبار فرهنگی , اخبار اجتماع اخبار , رسانه و مطبوعات اخبار , سینما و تلویزیون , اخبار ورزشی , اخبار ویژه , تازه ترين اخبار ورزشي , آخرین حوادث تهران , خبر های سایت حوادث خبری , اخبار سياسي و اقتصادي ايران , آخرین اخبار ایران , آسياي مرکزي و خبر جهان , اخبار کشور , سايت تحلیل خبر دنیای اقتصاد , کليپ فارسي , اخبار ايران , آخرين نتايج , اخبار فوري , فوتبال ايران و جهان , گزارش تصويری Economy World, Economy World Agency , Persian Clip , economyworld.ir , Persian news , economy world.irمرز روانی قیمت ارز شکست

وی درباره چهارمین راهبرد بانک مرکزی تصریح کرد: کاهش دامنه نوسان نرخ ارز و برقراری ثبات نسبی در بازار ارز از خرداد ماه نیز یکی دیگر از دستاوردهای ماه های اخیر بانک مرکزی است.

سیف تاکید کرد: بررسی روند تغییرات نرخ دلار در بازار غیررسمی نشان می دهد این شاخص مرتبا مرزهای روانی را می شکند، ضمن آنکه بخش عمده ای از فعالیت های سفته بازانه از این بازار خارج شده است.

به گفته وی، بانک مرکزی در تلاش است از فرصت های پیش آمده برای مدیریت موثر بازارهای پول و ارز بهره برده و بخشی از منابع پس انداز آزاد شده از بازارهای دارایی را به سوی سپرده گذاری در بانک ها و بهبود توان تجهیز منابع آنها سوق دهد.

وی ادامه داد: اطمینان سپرده گذاران به سلامت عملیات موسسات پولی و بانکی و برخورداری هیات مدیره موسسات مذکور از صلاحیت های حرفه ای از دیگر موارد مورد تاکید بانک مرکزی است.

رییس کل بانک مرکزی درباره راهبرد پنجم این بانک نیز اظهار داشت: حفظ سلامت و ثبات نظام بانکی، تقویت سامان بخشی به بازار پول و افزایش دامنه نظارت بر بانک مرکزی بر عملیات موسسات مالی و اعتباری از جمله مهمترین تعهدات بانک مرکزی در دوره های پیشین و در دولت یازدهم است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *