پیش بینی بازار مسکن تا پایان سال

عالم اقتصاد – پیش بینی بازار مسکن تا پایان سال – کارشناسان اقتصادی در پیش بینی بازار مسکن معتقدند در صورتی که توافق نهایی میان ایران و گروه ۱+۵ حاصل شود قدرت خرید مسکن مردم افزایش می یابد.

درحالی که طی یکسال گذشته قیمت مسکن روند کاهشی داشته است اما همچنان بازار مسکن در رکود به سر می برد و متقاضیان در بازار به دلیل کاهش قدرت خرید در سال های اخیر به دنبال اجاره مسکن هستند.

 

پیش بینی بازار مسکن تا پایان سال

این در شرایطی است که مسئولان وزارت راه و شهرسازی برای حل مشکل بازار مسکن وام ساخت و ساز مسکن را افزایش داده و به دنبال اجرایی کردن طرح مسکن اجتماعی و همچنین افزایش وام خرید مسکن هستند و معتقد هستند در صورتی که این اتفاق ها رخ دهد قدرت خرید مردم در بازار مسکن افزایش می یابد.

اما در حالی این روزها بازار مسکن در رکود به سر می برد که از صبح امروز دور نهایی مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ آغاز می شود و بسیاری از کارشناسان معتقد هستند این مذاکرات می تواند تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد کشور و در نهایت بر بازارهای مختلف همچون بازار مسکن داشته باشد.

بر همین اساس بررسی های مرکز آمار ایران نشان می دهد طی ماه های گذشته قیمت مسکن در تهران ۲ درصد کاهش یافته است و در همین دوره زمانی میزان اجاره بها ۹٫۸ درصد رشد داشته که برای اولین بار طی هشت سال گذشته این میزان رشد که کمتر از نرخ تورم بود، بی سابقه بوده است و کارشناسان معتقد هستند که بار روانی مذاکرات هسته ای می تواند از افزایش قیمت مسکن جلوگیری کند.

در همین رابطه کارشناسان اقتصادی معتقدند در صورتی که مذاکرات هسته ای به نتیجه برسد و رونق در بازار مسکن به دلیل افزایش قدرت خرید مردم ایجاد شود، شرایط عمومی این بازار هم بهبود پیدا می کند هرچند حتی در دوره رکود نیز بازار مسکن سود ده بوده است.

محمدمهدی مافی دبیر انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن استان تهران درباره‌ی روند بازار مسکن می گوید از ابتدای سال گذشته پیش‌بینی کردیم که روند رکودی بازار مسکن تا پایان سال پیش رود و این احتمال وجود دارد در ابتدای سال آینده شرایط بهبود یابد.

دبیر انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن استان تهران با بیان این‌که شرایط در حال حاضر دارای مزیت‌هایی در حوزه مسکن است، تاکید کرده است این شرایط به دلیل آنکه پایداری خاصی را به وجود آورده می‌تواند برای مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان مفید هم باشد. بدین ترتیب توان خریدار می‌تواند افزایش یابد، اما چالشی که به وجود می‌آید آن است که میزان تولید مسکن در کشور به طرز چشم‌گیری کاهش پیدا کرده و این میزان کاهش تولید در میان مدت باعث کاهش عرضه مسکن می‌شود.

وی با اشاره به این‌که این روند نهایتا می‌تواند منجر به افزایش قیمت و کاهش عرضه در دو سال آینده شود، می گوید دولت باید تمهیداتی برای جلوگیری از روند افزایش قیمت‌ها در نظر گیرد. باید با پایدار‌بودن قیمت مسکن بتوان تولید مسکن را به حد نیاز و مصرف برسانیم و با اعلامی که در بازنگری طرح جامع مسکن شده می‌توان این ارزیابی را یک فرصت و یک تهدید در نظر گرفت.وقتی نیاز به ساخت یک میلیون واحد مسکونی داریم، این مسئله یک فرصت محسوب می‌شود که برای کنشگران صنفی و اقتصادی مساله‌ای مثبت محسوب می‌شود.

دبیر انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن استان تهرانتاکید کرده است اما اگر به این موضوع در حوزه مسکن پاسخ داده نشود مقداری انباشت نیاز به وجود می‌آید.

همچنین حسام عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران درخصوص بازار مسکن می گوید بخشی از کاهش سرانه مسکن به خاطر رشد جمعیت است چرا که تناسبی میان رشد جمعیت و تقاضا برقرار نشده است.

حسام عقبانی گفته است انباشت تقاضا، کاهش عرضه، کاهش قدرت خرید مردم و افزایش غیرطبیعی قیمت مسکن در سال‌های گذشته نیز از دیگر عوامل موثر بر کاهش سرانه مسکن به‌شمار می‌رود.

وی با اشاره به افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن در طول سال‌های ۹۱ تا ۹۲، تاکید کرده است افزایش ۶ تا ۹هزاردرصدی قیمت مسکن منجر به کاهش شدید قدرت خرید بخشی از جامعه شد تا اینکه این افراد به اجاره‌نشینی پناه ببرند. این موضوع سبب افزایش اختلاف طبقاتی در جامعه خواهد شد، بدیهی است که یکسری از افراد در جامعه باید مستاجر باشند ولی نباید این توقع را داشته باشیم که تغییر و تحولی در وضعیت اجاره‌نشینان و مستاجران رخ ندهد.

به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران مسکن جایی است که انسان در آن احساس آرامش داشته باشد و اگر افزایش قیمت اجاره‌بها متناسب با درآمدها باشد قاعدتا این احساس هم می‌تواند در واحدهای استیجاری و در میان این گروه ایجاد شود. عدم تناسب میان اجاره‌بها و درآمدها نه تنها آسیب‌های اجتماعی را افزایش خواهد داد که امنیت خانوار را هم به خطر می‌اندازد.

همچنین گفته های وزیر راه و شهرسازی هم نشان می دهد در کوتاه مدت تحولی جدی در بازار مسکن رخ نمی دهد. عباس آخوندی در این مورد گفته است در حال حاضر از یک‌سو معاملات حوزه خرید و فروش آپارتمان با رکود مواجه است و از سوی دیگر عملیات تکمیل ساختمان‌های مسکن‌مهر و تحویل آنها به بازار مصرف و همچنین ساخت‌وسازهای بخش خصوصی در درون شهرها نیز جاری است و ادامه دارد. بنابراین روند عرضه مسکن متوقف نشده است و نشانه‌ای از افزایش قیمت مسکن در مسیر آتی بازار دیده نمی‌شود و قابل انتظار هم نیست.

بر همین اساس با توجه به اظهارات کارشناسان و مسئولان حوزه مسکن خریداران مسکن می توانند در آرامش بیشتری در این بازار به انتظار دوره کاهش بیشتر قیمت ها باشند.

2 پاسخ
  1. مهرشاد
    مهرشاد گفته:

    کى مىخاد قىمتارو پاىىن بىاره, خودرو که تو دست خودتونه ۳ برابر شده, قىمت خدمات شهردارى ۱۰۰درصد تو سال ۹۴ افزاىش پىدا کرد, کنتور اب تو سال ۱۳۹۳ اواخر بهمن ۲ برابر شد مىلگرد ۶۰۰ تومنى ۲۰۰۰ شده دستمزدها حداقل ۲ برابر شده ,نظام مهندسى سالى۴۰ درصد افزاىش مىده بىمه و…. کى بلده واسه من بىاد زمىن دارم مىخام بسازمش بسازه با قىمت پاىىن تحوىل بده ىه خونه داشته باشم ,,,اىن حرفا همش احمقانست من الان دنبال اىن موضوعم مىبىنم حرفاى الکى نزنىد با جنبه روانى نمىشه بازار رو تو مدت طولانى کنترل کرد, گرونى اولش از اداره جات شروع مىشه, سال بعد که مالىاتم مىخان بگىرن به غىر از تامىن اجتماىى و اىن همه پول مفت دىگه, پس خواهشن شما ىا تو اىن مملکت زندگى نمىکنىد ىا الکى مسول شدىد ىا لىاقت ندارىد با حرف ارزون نمىشه ,گرون نشه ارزونى طلبتون, چجورس با اىن همه هزىنه ماست ۲۰۰۰ تومنى شده۷۰۰۰ تومن حرفاى مفت مىزنىد شما ها جز ىه عده مفت خور بىلىاقت بى سواد بىشتر نىستىد که اىن مملکت رو به تباهى مىبرىد و حتى به حرف رهبرى و راهنماىى هاشم دقت نمىکنىد خدا لعنتتون کنه

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.