آخرین مواضع انتخاباتی اصلاح‌طلبان

در حاشیه مراسم تشییع پیکر معاون اول دولت اصلاحات عنوان شد

مراسم تشییع پیکر حسن حبیبی روز گذشته با حضور تعداد کثیری از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا در محل بنیاد ایران شناسی برگزار شد و همین اجتماع سیاسیون در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم بهانه‌ای بود تا آنها درباره این رویداد مهم اظهار نظر کنند. در این مراسم حضور چهره‌های اصلاح‌طلب پر‌رنگ‌تر از رقبایشان در جناح مقابل بود و به همین سبب آنها آخرین مواضع انتخاباتی شان را در لابه‌لای سخنانشان در حاشیه این مراسم بیان کردند.

دنیای اقتصاد – خسرو یعقوبی : از جمله این اظهار نظرها، سخنان محمد علی نجفی، عضو ارشد حزب کارگزاران بود که گفت: «اگر آیت الله هاشمی کاندیدا شود مسلما اصلاح‌طلبان از او حمایت می‌کنند.» عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات هم گفت که «سید محمد خاتمی کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست‌جمهوری را به طور قطع رد نکرده است و باید منتظر شرایط ماند.» اما شخص خاتمی در پاسخ به سوالی درباره اینکه «نامزد انتخابات خواهد شد یا خیر؟» تنها گفت: «بنده 30-40 سال پیش نامزد شده‌ام!» در عین حال علی اکبر ناطق نوری که در این مراسم حاضر بود در پاسخ به سوالاتی در خصوص حضورش در انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری گفت که احساس وظیفه نمی کنم که نامزد بشوم.
پاسخ خاتمی به احتمال کاندیداتوری


آنگونه که ایسنا از حواشی مراسم تشییع پیکر حسن حبیبی گزارش داده است، سید محمد خاتمی در پاسخ به اینکه «آیا شرایط سیاسی رو به بهبود خواهد بود یا نه؟» گفت: امروز که هوا خوب است. ريیس دولت اصلاحات در حاشیه مراسم تشییع پیکر مرحوم حسن حبیبی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا شما نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شوید یا خیر، گفت: بنده 30-40 سال پیش نامزد شده‌ام! خاتمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه‌های اصلاح‌طلبان برای انتخابات آینده چیست، گفت: اینجا محل عزا است. سیدمحمد خاتمی درباره ویژگی‌های شخصیتی مرحوم حسن حبیبی اظهار کرد: شاید مهم‌ترین نکته در مورد آقای حبیبی این است که ایشان از زاویه فرهنگ به دنیای سیاست نگاه می‌کرد. خاتمی با بیان اینکه «این نوع نگاه به سیاست، چیزی است که امروز ما در جامعه به آن نیاز داریم»، ابراز عقیده کرد: در جامعه‌ای که همه چیز سیاسی شده و سیاست نیز در خدمت قدرت است، حاصل جز خشونت نخواهد بود و البته در تمام دنیا اینگونه است. وی سپس چند لحظه‌ای با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت‌وگو کرد و پس از جدا شدن از وی درباره برخی خبرنگاران بازداشت شده در روزهای اخیر گفت: من با آقای حسینی – وزیر ارشاد – در این باره صحبت کردم و ایشان هم گفتند پیگیری می‌کنند.
موسوی لاری: خاتمی رد نکرد
عبدالواحد موسوی لاری، اما در حاشیه مراسم تشییع پیکر مرحوم حسن حبیبی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، اظهار کرد: آقای خاتمی کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست‌جمهوری را به طور قطع رد نکرده است و باید منتظر شرایط ماند. وزیر کشور دوران اصلاحات افزود: اصلاح‌طلبان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری حتما حضور می‌یابند و انتخابات را تحریم نمی‌کنند، اما در حال حاضر شخص مناسبی برای کاندیداتوری ندارند.
نجفی: هاشمی کاندیدا شود
همچنین محمدعلی نجفی در حاشیه این مراسم گفت: در صورت کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی، اصلاح‌طلبان از او حمایت می‌کنند. وی درباره حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات نیز تصریح کرد: هنوز بسیاری از مسائل و کم و کیف آنها مشخص نشده و تصمیم‌گیری نشده است. اینکه کاندیدایی که معرفی می‌شود، حداکثری وارد می‌شود یا به شکل دیگری، هنوز مشخص نشده است و همه بحث‌های مطرح شده تنها در حد گمانه‌زنی است.
این عضو حزب کارگزاران سازندگی درباره شرایط سیاسی کشور نیز ابراز عقیده کرد: در حال حاضر فضا را مناسب نمی‌دانم و معلوم نیست که شرایط برای حضور همه جریان‌های سیاسی فراهم شود یا نه. متاسفانه بر خلاف انتظار، در روزهای اخیر فضا بسته‌تر به نظر می‌رسد، مانند اقدامی که در مورد بازداشت خبرنگاران دیدیم. نجفی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد وضعیت جسمانی خود پس از مرخص شدن از بیمارستان گفت: الان بهترم و کاملا روغن‌ کاری شده‌ام!
عارف: به جمع‌بندی نرسیده‌ایم
محمدرضاعارف نیز در همین مراسم گفت: اصلاح‌طلبان براي حضور در انتخابات آينده هنوز به جمع‌بندي نرسيده‌اند. وي در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره کانديداتوري‌اش در انتخابات تصريح کرد: براي کانديداتوري در انتخابات رياست‌جمهوري درحال بررسي اوضاع هستم. عارف خاطرنشان کرد: نتيجه بررسي حضور در انتخابات هرچه زودتر مشخص خواهد شد؛ چرا که پنج‌ماه بيشتر به انتخابات رياست‌جمهوري باقي نمانده است.
ناطق‌نوری: کاندیدا نمی‌شوم
از سوی دیگر علی اکبر ناطق نوری که البته به طور سنتی در گروه اصلاح‌طلبان حضور ندارد، اما این روزها به این جناح سیاسی نزدیک شده است، درباره حضورش در انتخابات گفت که «احساس وظیفه نمی‌کند!» وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «آیا برای انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیدا می‌شوید یا نه؟» گفت: نه.وی تصریح کرد: یعنی احساس وظیفه نمی‌کنم.
نامزدهاي مورد حمايت علی یونسی
در عین حال وزير اطلاعات دولت اصلاحات نیز گفت که اگر سيد محمد خاتمي، علي‌اکبر ناطق نوري و حسن روحاني وارد عرصه انتخابات شوند، از آنها حمايت خواهم کرد. علي يونسي در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به اين سوال که در صورت حضور هاشمي رفسنجاني آيا از وي حمايت خواهيد کرد، گفت: مخلص آقاي هاشمي رفسنجاني هم هستيم.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *