داغ ترین خبرهای قضایی سال 91 به روایت متن نیوز

مهرماه 91 با دستگیری سعید تاجیک، علی اکبر جوانفکر، فائزه هاشمی، قتل در خیابان شهید مدنی، دستگیری اخلالگران ارزی خبرسازترین ماه سال 91 بود.

سال 91 را می توان از دیدگاه رسانه ای سالی پر از اخبار قضایی نامید که در این میان مهرماه یکی از خبرسازترین ماههای سال گذشته بوده است.

* فروردین 91

بهار 91 و دفاع دادستانی تهران از کیفرخواست پرونده فساد بزرگ بانکی

هشتمین روز آغاز سال 91 رسیدگی به پرونده فساد بزرگ بانکی با ریاست قاضی ناصر سراج در دادگاه انقلاب آغاز شد. پرونده ای که دادستانی تهران باید به عنوان نماینده دادستان و مدعی العموم از کیفرخواستش دفاع می کرد و این مستلزم یک تحقیق و مطالعه بزرگ بود.

* اردیبهشت 91

پرونده ریزش ساختمان مسجد حضرت رقیه (س)

متن نیوز – خسرو یعقوبی : دومین ماه از سال 91 بود که گودبرداری غیراصولی در یکی از ساختمانهای تهران موجب ریزش مسجد حضرت رقیه (س) شده و 6 شهروند تهرانی جان خود را از دست دادند. البته پیمانکار ساختمان متواری بود ولی پرونده در دادستانی تهران تشکیل شد.

اعدام 9 قاچاقچی بزرگ در تهران

قاچاق یک محموله 500 کیلوگرمی شیشه در کانتینرهای بازرگانی در گمرک کشف شد و به واسطه آن رضا گلشنی، ابوالفضل نوروزی، مجید حیدرخانی، مجید دوستی، مجید ماندهی، علی علایی و بابک پرآورزر به اعدام محکوم شدند. همچنین در پرونده دیگری از دو برادر به اتهام ساخت 212 کیلو و 610 گرم مواد روانگردان شیشه تحت تعقیب قرار گرفتند که در تحقیقات بعدی از محل زندگی آنان 212 کیلو و 610 گرم دیگر مواد روانگردان شیشه کشف شد که شعبه دادگاه انقلاب اسلامی پس از رسیدگی، نامبردگان را به اعدام محکوم کرد.

اعدام عامل ترور شهید علی محمدی

دادگاه عامل ترور شهید علی محمدی اول شهریورماه سال 90 در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل، نماینده دادستان و اصحاب رسانه‌های جمعی به صورت علنی برگزار شد و نهایتا نامبرده به اتهام محاربه و افساد فی‌الارض از طریق ترور شهید علی‌محمدی به واسطه مستقر کردن موتوسیکلت و انفجار آن، همکاری با رژیم صهیونیستی و شبکه تروریستی موساد، تحصیل مال نامشروع به واسطه همکاری اطلاعاتی با رژیم صهیونیستی، تخریب اموال مسکونی ناشی از انفجار بمب و نگه‌داری مواد روان‌گردان به اعدام محکوم شد.

* خرداد ماه 91

اعدام 4 متجاوز به عنف در بزرگراه شهید محلاتی تهران

31 خردادماه بود که افکار عمومی منتظر اعدام متجاوزان به عنف بودند. ایمان امانی، فرشید علیاری، بهزاد تاجیک و محمد عیکاهی متجاوزانی بودند که سیاه ترین پرونده تجاوز را در سال 91 از آن خود کردند. تجاوز به دختر دانشجو، ربودن و تجاوز به زنی جوان و جعل عنوان مامور دولت و ورود به خانه های مردم و تعرض به زنان از مهمترین اتهامات این افراد بود که در خرداد ماه سال 91 به دار مکافات آویخته شدند.

* تیرماه 91

علی مطهری و اتهام به مشایی و احمدی نژاد

تیرماه سال 91 بود که علی مطهری نماینده منتقد دولت در مجلس در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس گفت: آقایان مشایی و احمدی نژاد که زیرکانه وضعیت پوشش اسلامی در جامعه را به اینجا رسانده اند و در واقع تحریک جنسی را آزاد فرموده اند و موجب پدید آمدن عقده های روانی در جوانان ما شده اند، پس به فکر بخش دوم کار خود یعنی ارضای جوانان از طریق کاباره ها و کلوپ های شبانه هم هستند. این اظهارات موجب شد تا این بار خود دادستانی وارد عمل شود و به عنوان مدعی العموم بر علیه مطهری اعلام جرم کند.

عفو 130نفر از محکومین جرائم امنیتی

همچنین در همین ماه به مناسبت عید سعید فطر تعداد 130 نفر از محکومین جرائم امنیتی مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گرفتند. که بر اساس اعلام دادستان تهران تعداد 90 نفر از محکومانی که عفو مقام معظم رهبری شامل آنان شده در حال تحمل کیفر هستند که با عفو معظم له مابقی دوران حبس اکثر آنان مشمول رافت اسلامی شده و از زندان آزاد شدند.

* مهر ماه 91

بازداشت فائزه هاشمی بعد از گذشت چند ماه از تائید حکم

در آخرین ساعت‌های شامگاه ۲ مهر ماه سال 91 دادستانی تهران اعلام کرد فائزه هاشمی جهت اجرای حکم محکومیت خود بازداشت شد. البته چند ماهی از حکم 6 ماه زندان فائزه هاشمی که از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام بود گذشته بود

مهدی هاشمی پس از 24 ساعت از ورود به تهران بازداشت شد

هنوز یک روز از دستگیری فائزه هاشمی نگذشته بود که مهدی هاشمی هم وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شد. چند باری آمدنش تائید و تکذیب شد ولی تحت تدابیر شدید امنیتی وارد ایران شد. مهدی هاشمی همان ابتدا دستگیر نشد و بعد از مدت کمتر از 10 ساعت خود را به دادستانی تهران معرفی کرد و پس از تفهیم اتهام با صدور قرار بازداشت موقت روانه زندان شد.

سعید تاجیک بازداشت شد

۴ مهر ماه سعید تاجیک به اتهام توهین به فائزه هاشمی و حکم 8 ماه حبس و 50 ضربه شلاق جهت اجرای حکم بازداشت و به زندان معرفی شد.

علی اکبر جوانفکر دستگیر شد

بعد از دستگیری فائزه هاشمی و سعید تاجیک بلافاصله در 5 مهر ماه علی اکبر جوانفکر به اتهام نشر اکاذیب و مطالب موازین اسلامی در نشریه خاتون هم دستگیر شد.

دستگیری اخلالگران سکه و ارز

مهر ماه 91 آرام آرام به پرخبر ترین ماه سال تبدیل شد چرا که در همین ماه چالش بازار سکه و ارز رخ داد و اسامی مانند جمشید بسم الله مطرح شد. در 13 مهر ماه سال 91 دادستانی تهران اعلام کرد که چند متهم بازار سکه و ارز را دستگیر کرده و گردش مالی آنها نشان می دهد در مدت چند ماه هزار میلیارد تومان سود داشته اند. که تعداد آنها 16 نفر بود که بعد به 30 نفر افزایش یافت.

دستگیری عامل جنایت شهید مدنی تهران

24 مهرماه سال 91 هم خبر دستگیری عامل جنایت شهید مدنی تهران اعلام شد. فردی که با استفاده از چاقو 12 شهروند تهرانی را مورد ضرب و جرح قرار داد.

* آذرماه سال 91

پرونده مرگ ستار بهشتی

بعد از گذشت یک ماه از مهرماه داغ قضایی ماه آذر همراه با مرگ ستار بهشتی وبلاگ نویس ایرانی رسید. مرگی که دستگاه قضایی را وارد امتحانی سخت و دشوار کرد. اما در 2 آذرماه سال 91 دادستانی تهران اعلام کرد تحقیقات لازم در مورد این مرگ انجام شده و نشان می دهد این وبلاگ نویس به بازداشتگاهی در رباط کریم که برای پلیس فتا بوده است منتقل شده و بعد از نتایج پزشکی قانونی و زندان بانان افراد مضنون دستگیر شدند.

مهدی هاشمی آزاد شد

در همین ماه یعنی 26 آذرماه سال 91 مهدی هاشمی پس از تکمیل تحقیقات و با تودیع وثیقه مناسب از زندان اوین آزاد شد.

اعلام جرم دادستان تهران علیه رسایی

30 آذر در پی اظهارات حمید رسایی نماینده‌ مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص مهدی هاشمی‌، دادستانی تهران بیانیه‌ای صادر کرد.

کیفرخواست 4 زورگیر تهرانی صادر شد

همچنین در همان روز 30 آذرماه پرونده 4 زورگیر تهرانی که فیلم آنها در سایتها منتشر شده بود کیفرخواستشان صادر شد و به دادگاه به اتهام محاربه ارسال شد.

* دی ماه 91

اعدام، حبس و تبعید مجازات مقرر دادگاه برای زورگیران تهرانی

13 دی ماه شعبه پانزده دادگاه انقلاب اسلامی تهران حکم مربوط به چهار متهم زورگیری در تهران را صادر کرد. به موجب حکم صادره دو نفر از متهمان به اعدام محکوم شدند و دو نفر دیگر از متهمین علاوه بر محکومیت به ده سال حبس، هرکدام به پنج سال تبعید و 74 ضربه شلاق محکوم شدند. دادگاه هم‌چنین هر چهار متهم را به رد اموال مسروقه به شکات محکوم کرد.

کیفرخواست مهدی هاشمی صادر شد

20 دی دادستان تهران اعلام کرد کیفرخواست پرونده اتهامی مهدی هاشمی صادر شده و این پرونده به دادگاه ارسال خواهد شد که این کیفرخواست مشتمل بر 125 صفحه با 12 عنوان اتهامی است.

کیفرخواست عامل جنایت در خیابان شهید مدنی صادر شد

همچنین در همین روز کیفرخواست پرونده عامل حمله به شهروندان تهرانی در خیابان شهید مدنی نیزبه اتهام محاربه به دادگاه ارسال شد.

* بهمن ماه 91

سعید مرتضوی بازداشت و تحقیقات از فاضل لاریجانی در حال انجام است

بهمن ماه سال 91 هم با سخنرانی محمود احمدی نژاد در دفاع از وزیر کارش برای جلوگیری از استیضاح در تاریخ ماندگار شد. شیخ الاسلام وزیرکار دولت دهم به دلیل انتصاب غیرقانونی سعید مرتضوی قاضی متهم در پرونده کهریزک استیضاح می شد و رئیس جمهور در دفاعیه خود فیلم جلسه فاضل لاریجانی با سعید مرتضوی را منتشرکرد. اما یک روز بعد یعنی در روز 17 بهمن پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران اعلام کرد سعید مرتضوی بازداشت شد و دادستانی تحقیقات از فاضل لاریجانی هم آغاز کرده است.

بازداشت دو دختر میر حسین موسوی

اما در 23 بهمن خبری در برخی از رسانه‌ها درباره بازداشت دختران میرحسین موسوی منتشر شد که پس از انتشار این خبر پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران اعلام کرد که طبق اظهارات یک مقام قضایی بازداشت دو دختر میرحسین موسوی صحت نداشته است و آنها برای برخی توضیحات دعوت شده اند و بعد هم به خانه بازگشتند.

* اسفند ماه 91

تمام خبرهای داغ دادستانی در نیم ساعت

هر چند دادستانی تهران در سال 91 بازی سکوت را با رسانه ها در پی گرفت ولی روزهای پایانی سال در یک مراسم تودیع و معارفه در محاصره خبرنگاران قرار گرفته تا آخرین وضعیت برخی پرونده های مهم را بازگو کند.

  • دستگیری و صدور قرار بازداشت برای 18 متهم پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای
  • برای 60 اخلالگر ارزی کیفرخواست صادر شده است و 20 نفر دیگر از این اخلالگران نیز منتظر صدور کیفرخواست هستند
  • تأسیس دادسرای نفتی و دادسرای پولی-بانکی در سال آینده
  • 200 نفر در پرونده فساد بزرگ تحت تعقیب هستند و تاکنون 48 نفر در این پرونده محاکمه شده‌اند
  • صدور کیفرخواست برای 46 متهم پرونده بانک صادرات مرتبط یا پرونده فساد 3 هزار میلیارد تومانی
  • از همه متهمان پرونده فاضل لاریجانی که 5 نفر بودند تحقیقات شد به جز 2 نفر یکی از آنها در شهرستان بود که آدرس این فرد به دست آمده و بازپرس پرونده مقدمات تحقیق از این فرد را نیز آغاز کرده است.
  • تمام خبرنگاران آزاد شدند و رسیدگی به پرونده آنها ادامه دارد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *