سنجش دسترسی ایرانیها به اینترنت/ فرمول “کاربر اینترنت” شدن در ایران

سرپرست مرکزمدیریت توسعه ملی اینترنت از ایجاد سامانه هوشمند مدیریت ضریب نفوذ اینترنت خبر داد و گفت: براساس فرمول طراحی شده برای این سامانه، افرادی که طی یک سال گذشته از طرق مختلف حتی یک بار به اینترنت متصل شده باشند کاربر اینترنت محسوب می شوند.
به گزارش دانش روز به نقل از مهر، با توجه به نفوذ روزافزون اینترنت در زندگی مردم، محاسبه تعداد کاربران اینترنت می‌تواند با ارائه‌ تصویری مناسب از میزان و حوزه‌های نفوذ اینترنت در کشور، بستر مناسبی برای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در این حوزه ایجاد کند.

امروزه ضریب نفوذ اینترنت به عنوان یکی از شاخصهای اصلی توسعه یافتگی کشورها محسوب می‌شود و این ضریب نشان دهنده میزان دسترسی کاربران یک کشور به اینترنت است اما در چند سال اخیر ارقام متفاوتی از وضعیت ضریب نفوذ اینترنت در کشور اعلام شده که با توجه به تحلیل‌های کارشناسی صورت گرفته و اعلام نظر کارشناسان متخصص این آمار صحیح و واقعی نیست زیرا در تعیین این ضریب از منابع علمی و معتبر استفاده نشده است.
 
راه اندازی پرتال ملی سنجش ضریب نفوذ اینترنت
 
محمدرضا توکلی سرپرست مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت در گفتگو با خبرنگار مهر از راه اندازی پرتال ملی سنجش ضریب نفوذ اینترنت در کشور خبر داده که می تواند آمار صحیح و واقعی از وضعیت اینترنت کشور به صورت به روز و یکپارچه ارائه دهد.
 
وی با بیان اینکه شاخص ضریب نفوذ فناوری اطلاعات یکی از اساسی ترین شاخص ها در محافل دانشگاهی به حساب می آید و همواره یکی از شاخص های پیشرفت ارتباطی محسوب می شود ادامه داد: یکی از مواردی که می توان براساس آن کشورها را با یکدیگر مقایسه کرد آمار ضریب نفوذ اینترنت است که در کشور ما یکی از مشکلاتی است که از سوی رسانه های داخلی و مراجع بین الملل مورد انتقاد قرار می گیرد. به نحوی که در برخی موارد حتی اعداد غیرکارشناسی و یکسان اعلام می شود.
 
تعریف کاربر اینترنت براساس استانداردهای کل دنیا
 
توکلی با بیان اینکه براساس تعاریفی مطابق با استانداردهای کل دنیا و با همکاری دانشگاه صنعتی شریف موفق به انتخاب یک فرمول نهایی برای شاخص ضریب نفوذ اینترنت در کشور شده ایم افزود: این فرمول براساس پارامترهای بومی و شبکه طراحی شده و به تایید خبرگان دانشجویی کشور هم رسیده است.
 
وی با اشاره به راه اندازی سامانه ملی هوشمند ضریب نفوذ کاربران اینترنت براساس این فرمول نهایی شده است تصریح کرد: تمامی استانهای کشور باید اطلاعات استانهای مربوط به خود را براساس نوع دسترسی ها، تعداد کاربران و مشترکین و جمعیت استان به این سامانه وارد کنند تا کاربران بتوانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.
 
سرپرست مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت با بیان اینکه پرتال ملی ضریب نفوذ اینترنت آماده بهره برداری است و از طریق سایت  www.IRIU.ir خدمات خود را ارائه می دهد به مهر گفت: ضریب نفوذ اینترنت کشور براساس تمامی اتصالات اینترنتی از جمله وایمکس، GPRS موبایل، دایل آپ، ADSL و فیبر محاسبه شده و ضریب نفوذ اینترنت در استانها به تفکیک تعداد کاربران، تعداد مشترکان، وضعیت هر استان و براساس میزان دسترسی بالاتراز ۹۰ درصد، از ۶۰ تا ۹۰ درصد، از ۳۰ تا ۶۰ درصد و از ۱۰ تا ۳۰ درصد و کمتر از ۱۰ درصد سنجیده می شود. همچنین در این سامانه ضریب نفوذ اینترنت در چند سال اخیر و در پنج استان اول کشور مشخص شده است.
 
سنجش دسترسی ایرانیها به اینترنت/ فرمول "کاربر اینترنت" شدن در ایران  - دانش روز - خسرو یعقوبی
 
امضای تفاهمنامه با استانداری ها برای اعلام تعداد کاربران اینترنت
 
توکلی با تاکید براینکه هنوز اطلاعات کاملی از وضعیت کاربران اینترنت کل کشور در دست نیست خاطرنشان کرد: سامانه “مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور” در حال تکمیل و بروزرسانی اطلاعات است که در این زمینه تاکنون اطلاعات استانهای خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی تکمیل شده است.
 
وی اضافه کرد: در این راستا تفاهمنامه ای از سوی سازمان فناوری اطلاعات با ادارات کل فناوری اطلاعات استانداری های کشور به تفکیک هر استان منعقد شده تا هر چه سریعتر استانها اطلاعات خود را برروی این پرتال تکمیل کنند.
 
هر فردی که یکبار ازاینترنت استفاده کرده باشد کاربر اینترنت است
 
سرپرست مرکز متما با بیان اینکه کاربر اینترنت در ایران با توجه به تعاریف اتحادیه جهانی مخابرات – ITU – و مراجع بین الملل تعریف شده است به مهر گفت:براساس این فرمول کاربر اینترنت در ایران به فردی اطلاق می شود که از طرق مختلف اتصال طی یک سال حتی یکبار به اینترنت متصل شده باشد.
 
وی با بیان اینکه سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور برای ۶ ماهه دوم امسال قابل استناد است خاطرنشان کرد که این سامانه با توان فنی مهندسی داخلی و با فکر ایرانی به بهره برداری رسیده است و تنها نمونه مشابهی از آن در کشور کره جنوبی دیده می شود.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه