۲ تبعه آمریکایی از ایران رفتند

 

 

پس از ۸ روز تایید و تکذیب، «شین بائر» و «جاش فتال» با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند
۲ تبعه آمریکایی از ایران رفتند
دنیای اقتصاد- یک روز پس از مصاحبه محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور با شبکه ای. بی.سی آمریکا و تاکید دوباره او بر آزادی قریب‌الوقوع جاش فتال و شین بائر، این دو تبعه آمریکا دیروز بعد از ظهر با سپردن وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شدند و بلافاصله از طریق فرودگاه مهرآباد ایران را به مقصد احتمالی عمان ترک کردند.

 

دیروز شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران با تبدیل قرار بازداشت موقت دو تبعه آمریکایی موافقت کرد تا زمینه آزادی آنها فراهم شود.
آنگونه که قوه قضائیه اعلام کرده است، در پی درخواست وکیل مدافع دو تبعه آمریکایی از شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تهران مبنی بر تبدیل قرار وثیقه آنان که پیش از این از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران هر یک به تحمل ۸ سال حبس غیرقطعی محکوم شده بودند، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر در مقام رسیدگی به تجدیدنظر خواهی با این درخواست موافقت کرد و با تبدیل قرار بازداشت موقت به قرار وثیقه و صدور قرار قبولی وثیقه به میزان پنج میلیارد ریال (معادل ۵۰۰ میلیون تومان) برای هر یک از متهمان، نامبردگان را تا صدور رای قطعی آزاد کرد.
پس از موافقت شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران بود که لیویا لوآگوستی، سفیر سوییس و مسوول دفتر حفاظت از منافع آمریکا در تهران، مقابل بازداشتگاه اوین حضور یافت تا دو تبعه آمریکایی زندانی در اوین را پس از آزادی تحویل بگیرد.
به گزارش ایرنا، سفیرعمان در ایران و همچنین مسعود شفیعی وکیل دو تبعه آمریکایی نیز دیروز مقابل زندان اوین حضور یافتند. به گزارش ایرنا، دو تبعه آمریکایی پس از آزادی، تحویل هیات سفارت عمان شدند و بلافاصله از طریق فرودگاه مهرآباد تهران، ایران را به مقصد احتمالی عمان ترک کردند تا از آنجا راهی کشورشان شوند.
تامین وثیقه توسط دولت عمان
وکیل‌مدافع دو تبعه آمریکایی اعلام کرد دولت عمان وثیقه صادره از سوی دادگاه را تامین کرده است.شفیعی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار کرد: صبح چهارشنبه در شعبه‌ ۳۶ دادگاه تجدید نظر مستقر در دادگاه انقلاب حضور یافته و موافقت شعبه مذکور مبنی بر تبدیل قرار بازداشت را به وثیقه اخذ کردم. آنگونه که ایرنا گزارش داده است، خانم آگوستی، سفیر سوییس در هنگام حضور در برابر زندان اوین، از انجام هرگونه مصاحبه با خبرنگاران داخلی و خارجی حاضر در محل خودداری کرده و در جمله کوتاهی به خبرنگار ایرنا گفته است که برای کمک به دو تبعه آمریکایی در مقابل زندان اوین حضور یافته است.
آزادی پس از ۸ روز شایعه
سه شنبه هفته گذشته ان.بی.سی نیوز به نقل از احمدی‌نژاد گزارش داده بود که دو آمریکایی که به اتهام جاسوسی در ایران در حبس به سر می‌برند، در هفته جاری آزاد خواهند شد.
به گزارش ایسنا به نقل از شبکه‌ سی.بی.اس نیوز، محمود احمدی‌نژاد، ‌رییس‌جمهور ایران در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «ان.بی.سی. نیوز» گفته بود که دو تبعه آمریکایی در هفته جاری آزاد خواهند شد. روز چهارشنبه هفته گذشته، اما قوه قضائیه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: فقط اطلاعاتی که از سوی قوه قضائیه در این زمینه منتشر می‌شود، اعتبار دارد. با این حال، خبرگزاری فارس روز جمعه گذشته متن مصاحبه‌ای را از روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست منتشر کرد که در آن محمود احمدی‌نژاد گفته بود: «برای آزادی دو آمریکایی در روزهای آینده تلاش می‌کنم.» آسوشیتد پرس نیز در همان روز گزارش داده بود که مقام‌های عراقی و عمانی سرگرم گفت‌وگو و رایزنی با مقامات ایران هستند تا مقدمات آزادی دو شهروند آمریکایی فراهم شود.عمان همچنین از هفته گذشته هواپیمایی اختصاصی را برای انتقال «شین بائر» و «جاش فتال» دو آمریکایی زندانی به ایران اعزام کرده بود. کاری که پیش‌تر برای آزادی «سارا شورد» نیز انجام داده بود.
تاکید دوباره احمدی‌نژاد بر آزادی ۲آمریکایی
احمدی نژاد، اما یک روز پیش از آزادی جاش فتال و شین بائر، در نیویورک و در مصاحبه با شبکه آمریکایی ای.بی.سی در پاسخ به سوالی درباره آزادی این دو تبعه آمریکایی که به طور غیرقانونی وارد مرزهای ایران شده بودند، گفته بود: این دو نفر در روزهای آینده پس از اتمام روند قضایی آزاد خواهند شد و جمهوری اسلامی ایران این افراد را که به طور غیرقانونی وارد مرزهای قانونی ایران شده بودند در یک اقدام و تصمیم انسانی آزاد می‌کند و این در حالی است که تعداد زیادی از انسان‌ها در آمریکا و اروپا بدون محاکمه و تحت شرایط سخت و دشوار در زندان هستند و کسی برای آنها دلسوزی نمی‌کند؛ حتی تعدادی از ایرانیان هم در زندان‌های آمریکا در حبس بوده و از حقوق کافی برخوردار نیستند.
شین بائر و جاش فتال به همراه سارا شورد در مردادماه سال ۱۳۸۸ به دلیل ورود غیرقانونی به خاک ایران از مرزهای شمال غربی کشور بازداشت شدند و به اتهام جاسوسی محاکمه شده و به ۸ سال حبس محکوم شدند.سارا شورد دیگر آمریکایی، اما شهریورماه سال گذشته با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.