بازار پارچه‌فروشان باز نشد

گروه بازرگانی – در پی توافق صورت گرفته بنکداران پارچه‌ در شب عید فطر با مجلس، صبح دیروز نشستی در مسجد ملک بازار با حضور فعالان این صنف، دبیرکل جامعه‌ انجمن‌های اسلامی بازار و اصناف کشور، هیات‌مدیره اتحادیه بنکداران پارچه تهران و معتمدان بازار برگزار و از پارچه‌فروشان خواسته شد تا مغازه‌های خود را باز کنند اما آنها باز هم کرکره‌ها را پایین نگه داشتند.

دبیرکل جامعه‌ انجمن‌های اسلامی بازار و اصناف کشور می‌گوید: صنف پارچه‌فروشان بیشتر به دلیل نحوه‌ مصاحبه‌ها ناراحت بودند؛ چرا که در مصاحبه‌های مختلف به آنها توهین شده است. ما هم خواستیم که در مصاحبه‌ها رعایت موازین اخلاقی شود؛ چراکه بی‌توجهی برخی مسوولان باعث ناراحتی صنف پارچه‌فروشان شده است؛ این صنف استخوان‌دار هستند و نباید با این سبک با آنها صحبت شود. احمد کریمی‌اصفهانی در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: در جلسه‌ای که در مجلس داشتیم، اشکالات را مطرح کردیم و پس از هفت ساعت جلسه تا حدودی مشکلات حل‌‌و‌فصل شد که بخش اعظم آن مربوط به این بود که پارچه‌فروشان تقریبا نمی‌دانند دولت از آنها چه می‌خواهد. وی افزود: یکی از مشکلات این است که وزارت اقتصاد به وظیفه‌ خود عمل نکرده؛ چرا که باید مالیات‌دهندگان را توجیه می‌کرد. اکثر پارچه‌فروشان می‌گویند که مالیات بر ارزش افزوده چند‌بار پرداخت می‌شود، در صورتی که قانون می‌گوید این مالیات باید یک بار و از مصرف‌کننده اخذ شود. کریمی با بیان اینکه قرار شد وزارت دارایی ابزار کافی چون نرم‌افزار و … در اختیار پارچه‌فروشان قرار دهد، اظهار کرد: وزارت اقتصاد خیلی زودتر از اینها باید برای توجیه افراد اقدام می‌کرد. از سوی دیگر مشکل عمده‌فروشی و طاقه‌فروشی مطرح بود، مبنی بر اینکه پروانه‌ کسب طاقه‌فروشان نیز عمده‌فروشی بود که این موضوع حل شد. از سوی دیگر رییس اتحادیه بنکداران پارچه از مطالبات پارچه‌فروشان که به بهانه عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مغازه‌های خود را باز نمی‌کنند، اظهار بی‌اطلاعی کرد. محمدصادق مشایخ در گفت‌وگو با «فارس»، در پاسخ به این سوال که چرا به رغم تفاهم صورت گرفته با مجلس برای بازگشایی بازار پارچه، این اتفاق نیفتاده است، گفت: ما از هفت صبح روز شنبه تفاهمنامه با مجلس را به فعالان بازار اطلاع‌رسانی کردیم و حتی دبیرکل جامعه انجمن اسلامی بازار و از معتمدین نیز با فعالان بازار صحبت کرد، ولی هنوز بازار تعطیل است. وی در واکنش به این سوال که مطالبه پارچه‌فروشان چیست؟ گفت: دیگر نمی‌دانم. رییس اتحادیه بنکداران پارچه پیش از این اعلام کرده بود: بر اساس تفاهم صورت گرفته با نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی از روز شنبه مفاد تفاهمنامه به فعالان بازار اطلاع‌رسانی شده و بازار به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
براساس این تفاهمنامه قرار شد تا فهرست طاقه‌فروشان به سازمان امور مالیاتی اعلام شده و مالیات این گروه از اول فروردین ماه سال ۹۰ اجرا و اظهارنامه‌ها تا ۳۰ مهرماه سال ۹۰ به سازمان امور مالیاتی تحویل داده شود.

منبع : دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.