تحقق آینده نگری استیو جابز

 آنچه را که اکنون در حال وقوع است مدت‌ها قبل استیو جابز پیش بینی کرده بود.
 تحقق آینده نگری استیو جابز
بررسی‌ها نشان می‌دهد که تا پایان سال جاری فروش دستگاه‌های موبایل، تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها، از فروش رایانه‌های شخصی بیشتر شود چشم اندازی که استیو جابز از سال‌ها قبل وقوع آن را پیش بینی کرده بود.

به گزارش دانش روز به نقل از خبرگزاری مهر، پیش بینی‌های بانک سرمایه گذاری آمریکایی «مری لینچ» نشان می‌دهد که تا پایان سال ۲۰۱۱ برای اولین بار فروش تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها از فروش رایانه‌های شخصی بیشتر خواهد شد.

آنچه را که اکنون در حال وقوع است مدت‌ها قبل استیو جابز پیش بینی کرده بود. امروز پدر «آی‌فن» و «آی‌پد» درگذشته است اما فروش تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها آماده است تا از فروش رایانه‌های شخصی بیشتر شود.

هفته نامه انگلیسی «اکونومیست» در مقاله‌ای با اعلام اینکه این عبور تاریخی به معنی یک چرخش فناورانه و اجتماعی است، نوشته است: اکنون زمانی فرا رسیده است که گجت‌های دیجیتالی موبایل از رایانه‌های شخصی پیشی گیرند.

باوجود این، اکونومیست خاطر نشان کرده است که رایانه‌های شخصی درحال انقراض نیستند. به طوریکه امسال در سراسر دنیا ۳۵۰ میلیون از این دستگاه‌ها به فروش رفته است.

باوجود این، اگر در ۳۰ سال اخیر رایانه‌های شخصی در اشکال مختلف مهم‌ترین (و در یک دوره طولانی تن‌ها) ابزار ارتباطات دیجیتالی بودند، آینده نشان می‌دهد که خویشاوندان الکترونیکی کوچک‌تر و قابل حمل‌تر این دستگاه پدیدار خواهند شد.

این دستگاه‌ها راحت‌تر در دست جای می‌گیرند و به خاطر بی‌سیم بودن راحت‌تر حمل می‌شوند.

رایانه شخصی، همانطور که از نامش پیداست یک دستگاه «شخصی» بود، اما با یک تلفن همراه هوشمند و یا یک تبلت که به جای اینکه بر روی میز گذاشته شوند به راحتی در دست و یا در جیب نگه داشته می‌شوند یک رابطه تقریباً صمیمی را داریم و خواهیم داشت.

به اعتقاد اکونومیست، این ویژگی همراه بودن توانسته است تحولی در روش تعامل ما با این دستگاه‌ها ایجاد کند، تا جاییکه با گذشت زمان ما خواهیم توانست همانند یک گفتگوی رو در رو با انسان‌ها، از طریق این دستگاه‌ها با خود آن‌ها گفتگو کنیم و بیش از همیشه به آن‌ها وابسته خواهیم شد، همانطور که در گذشته به رادیو، تلویزیون و رایانه‌های شخصی وابسته بودیم.

در سال ۱۹۹۳ در دنیا تنها ۱۰۰ میلیون رایانه شخصی وجود داشت؛ این رقم در سال ۲۰۰۸ به یک میلیارد رسید؛ اما پیش بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۰ میلیارد دستگاه موبایل (تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها) در سراسر دنیا وجود داشته باشند.

این هفته نامه انگلیسی در پایان گزارش خود نتیجه می‌گیرد که پیشی گرفتن تلفنهای همراه هوشمند و تبلت‌ها از رایانه بازتاب یک تغییر بزرگ دیگر در دنیای فناوری دیجیتال است. درحقیقت، در طول سالیان متمادی بیشترین توسعه رایانه‌های شخصی مرهون نیروهای مسلح و شرکتهای بزرگ فناوری بود.

این دو حوزه، اختراعات و کشفیات انجام شده در این عرصه را انجام می‌دادند، از آن‌ها استفاده می‌کردند و تنها پس از دستکاری و تغییر، آن‌ها را برای استفاده عمومی عرضه می‌کردند.

این درحالی است که انتظار می‌رود در ۱۰ سال آینده زمین کشت کشفیات و اختراعات بزرگ در عرصه فناوری دیجیتال، خود بازار مصرف همگانی باشد و تنها زمانی که این اختراعات از سوی عموم مردم با استقبال مواجه شدند می‌توانند به فضاهای پیچیده‌تری چون نیروهای مسلح و شرکت‌های بزرگ راه یابند.

به زبانی ساده، نگاه آینده نگرانه استیو جابز که بسیار جلوتر از زمان خود بود امروز در حال تبدیل شدن به واقعیت است. افسوس که دیگر نیست تا آن را هدایت کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *