خرید‌وفروش ملک در سردترین ماه سال رکورد زد

رونق زمستانی معاملات مسکن

امسال خرید و فروش مسکن در تهران بعد از سکون تابستانی، در ابتدای نیمه‌دوم – فصل پاییز – ناگهان رونق گرفت و در حالی که همه ساله معاملات مسکن متناسب با سردشدن روزهای سال، از تحرک می‌افتد؛ اما در سال ۹۱ این سنت تکرار نشد؛ طوری که در دو ماه گذشته از زمستان جاری، حجم معاملات ماهانه مسکن در مقایسه با ماه‌های سه‌فصل اول سال، به‌صورت تصاعدی بیشتر شده است. تحلیلگران بازار مسکن درباره آنچه سردترین ماه سال را به پرفروش‌ترین ماه بازار مسکن تبدیل کرده، معتقدند: رفتار دور از انتظار خریداران در مقابل رشد‌ قیمت باعث این رونق شده است. رفتاری که این روزها تقریبا در هر بازاری که قیمت در آن ناگهان صعودی می‌‌شود، به‌راحتی قابل رویت است.در حال حاضر با افت پی‌درپی قیمت دلار و سکه در هفته‌های متوالی، خرید آپارتمان به اولویت اول تقاضای‌مصرفی و همچنین صاحبان سرمایه‌ تبدیل شده است.
رونق زمستانی نشانه چیست؟
شتاب فعلی در بازار معاملات مسکن نشانه پاسخ معکوس متقاضیان خرید به قیمت‌های متورم است. تجربه نشان داده هر زمان در یک بازار قیمت کالا افزایش پیدا می‌کند، خرید از آن بازار هم توسط متقاضیانی که تا پیش از افزایش قیمت، قصد خرید داشتند و هم توسط متقاضیانی که رشد قیمت آنها را بابت خریدن وسوسه کرده، ناگهان رونق می‌گیرد.
میانگین قیمت مسکن در تهران طی نیمه‌ اول امسال ۳۰درصد رشد کرد، آن زمان این نرخ رشد چندان در بازار صدا نکرد و جو روانی غالب در بازار مسکن انتظار ثبات‌نسبی قیمت را داشت. به همین خاطر خرید‌وفروش نیز رونق آنچنانی نداشت.
اما در پاییز با واردشدن یکی دو شوک نزولی به قیمت‌ ارز و طلا از یک‌سو و همزمان اوج‌گیری قیمت مسکن از سوی دیگر، توجه‌ها به سمت بازار ملک جلب شد.
اثر آنی نزول دلار
در حال حاضر با افت پی‌درپی قیمت دلار و سکه در هفته‌های متوالی – دفعات کاهش قیمت در این دو بازار در چند وقت اخیر از تعداد روزهای افزایش قیمت بیشتر شده است – خرید آپارتمان به اولویت اول تقاضای‌مصرفی و همچنین صاحبان سرمایه‌ تبدیل شده است.
در حال حاضر این کشش در بازار مسکن وجود دارد که اگر سازنده‌ها حاضر به پیش‌فروش واحدهای در حال ساخت باشند، همه معاملات در پیش‌خرید خلاصه شود و میزان خرید واحد آماده به کمترین حد کاهش پیدا کند.

هشدار به خریداران مسکن
رییس اتحادیه مشاوران‌املاک گفت: خریداران مسکن باید به محض توافق با فروشنده، توافق‌شان را رسمی کنند و با تنظیم مبایعه‌نامه و امضای دو طرف پای آن، مانع از دبه‌ فروشنده شوند.
خسروی همچنین تاکید کرد: بعد از تنظیم مبایعه‌نامه در بنگاه‌های املاک، انصراف یک‌طرفه از معامله هیچ‌گونه وجاهت قانونی ندارد و اصلا قابل رسیدگی هم نیست مگر اینکه دو طرف به برهم خوردن معامله رضایت دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.