رشد ۲۲ درصدی تعداد خانه‌های خالی در تهران

در ادبیات اقتصادمسکن، رشد حجم بازار خانه‌های خالی به «احتکار مسکن» تعبیر می‌شود.
در این میان، آنچه به گسترش این پدیده دامن زده، ریسک صفردرصدی احتکار ملک برای مالکان است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد: در حال حاضر سودی که از فروش یک واحدمسکونی بعد از چند سال خالی‌‌‌بودن آن، نصیب مالکش می‌شود حتی جبران مبالغی که طی سال‌های خالی‌بودن آن ملک می‌توانست از محل اجاره حاصل شود را می‌کند.
در این شرایط مالکان محتکر به جای وارد کردن آپارتمان‌ها به بازار اجاره، آنها را کلیدنخورده، برای چندسال نگهداری می‌کنند تا مبادا از قیمت فروش واحدها تحت‌تاثیر استفاده مصرف‌کننده، کاسته شود.
کارشناسان مسکن در این باره معتقدند: تجربه کشورهایی که زمانی با چالش خانه‌خالی روبه‌رو بوده‌اند، باید در ایران پیاده شود و از مالکان خانه‌های خالی به صورت تصاعد سالانه، مالیات گرفته شود.
علی نیکزاد وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به اینکه در برخی کشورها، نرخ مالیات خانه‌های خالی به قدری بازدارنده است که بعد از سه‌سال پرداخت آن، مالک معادل ارزش ملک را به دولت مالیات داده است، تاکید کرد: دولت از ماه‌ها پیش مذاکراتی را با کمیسیون‌های تخصصی مجلس برای تصویب مقابله مالیاتی با خانه‌های خالی، آغاز کرده است.
نیکزاد با بیان اینکه در قانون ساماندهی مسکن، به دولت اجازه دریافت مالیات از املاک بدون استفاده داده شده است، افزود: امیدواریم مجلس در این مسیر، هرچه سریع‌تر پیشنهاد دولت را بپذیرد.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد» رشد ۲۲ درصدی تعداد خانه‌های خالی در تهران طی ۶ ماه آن هم در سال جاری -که علی‌القاعده با توجه به افزایش قیمت، میل به فروش در این دوره باید بیشتر از سال‌های قبل باشد- هم به معنی جلوگیری از فروش است و هم به معنی فروش‌نرفتن آپارتمان‌ها.
گروهی از مالکان و سازنده‌های واحدهای مسکونی، به طور قطع با نفروختن عمدی، دنبال سودبردن از رشد قیمت‌ هستند. اما گروهی دیگر دنبال فروش هستند، ولی قیمت‌بالا و قدرت خرید کم، مانع فروش می‌شود.
در حال حاضر با آنچه وزیر راه‌وشهرسازی درباره تعداد خانه‌های خالی اعلام کرده، دلایل شکل‌گیری شرایط نامناسب در بازار مسکن، روشن شده است.
«دنیای‌اقتصاد» دو هفته پیش از کمبود مصنوعی فایل‌فروش در بنگاه‌های املاک شهر تهران و انصراف فروشنده‌ها از فروش خبر داده بود. حالا مشخص شده موجودی بازار عرضه بیشتر از آنکه به سمت فروش هدایت شود، به سمت احتکار می‌رود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.