مسکن ارزان می شود ؟ رونق معاملات مسکن در راه است؟

هنوز از یادها نرفته است که ناظران بازار مسکن، همزمانی بین «شروع تدریجی معاملات» و «آغاز ماه پیشواز در نقل‌وانتقالات ملکی» را نشانه‌ قوی از پایان حاشیه‌نشینی طرف‌های عرضه و تقاضا توصیف می‌کردند و معتقد بودند: دوره جدید رونق معاملات مسکن بعد از ایام انتخابات به شکلی متفاوت از دوره‌های قبلی رونق، بازار را فرا خواهد گرفت.

دوره جدید رونق معاملات مسکن در راه است

دنیای اقتصاد - مسکن ارزان می شود ؟ رونق معاملات مسکن در راه است؟ مسکن, بنگاه مسکن, مسکن مهر, مسکن ویژه, وام مسکن, تسهیلات مسکن, قیمت مسکن, پیش خرید مسکن, مالیات خرید و فروش مسکن, احتکار مسکن, کاهش قیمت مسکن, پیش فروش مسکن, ثبت نام مسکن ویژه, دور جدید ثبت نام مسکن ویژه تهران, ثبت نام مسکن ویژه تهران, مسکن ویژه تهران, تحلیل بازار مسکن در سال 92, تحلیل بازار مسکن در سال 91, تحلیل بازار مسکن سال 92, تحلیل بازار مسکن سال 91, تحلیل بازار مسکن در سال, تحلیل بازار مسکن سال, رشد قیمت مسکن, تحلیل بازار مسکناین در حالی بود که در فروردین و نیمه‌اول اردیبهشت‌ امسال هم خریدار و هم فروشنده ملک به دلیل تصور کاملا متضادی که درباره قیمت مسکن در تابستان ۹۲ داشتند، دست از معامله کشیدند و به حاشیه بازار برای رصد اوضاع نقل‌مکان کردند؛ طوری که رکود در معاملات برقرار بود .

بعد از پیروزی حسن روحانی در انتخابات اما برخی بر این باور هستند که وضعیت مسکن حداقل در کوتاه مدت و میان مدت در حالتی از رکود باقی خواهد ماند و تغییرات خاصی در این حوزه مشاهده نخواهد شد.

این در حالی است که برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که با توجه به عدم تغییرات اساسی در مؤلفه های مربوط به حوزه مسکن این حوزه همچنان بحرانی باقی خواهد ماند و برخی دیگر نیز تغییر و تحولات سیاسی در کشور را نوید آینده ای مثبت در بخش مسکن کشور می دانند.

رونق معاملات مسکن, مسکن ارزان می شود ؟

حال اما با بررسی بنگاه های معاملات ملکی می توان ایننکته را دریافت که نشانه‌هایی از کاهش قیمت و کوتاه آمدن فروشندگان از قیمت‌های پیشین خود را مشاهده می شود.کاهش قیمتی که می تواند امید برای خانهدار شدنرادوباره در مردم زنده کند.

حسام عقبایی عضو هیات مدیره و معاون بازرسی اتحادیه املاک در تحلیل وضعیت فعلی بازار مسکن می گوید: «افزایش قیمت ارز و دیگر کالاها در زمستان سال ۹۱ جو روانی خاصی به وجود آورده بود که بر قیمت مسکن هم تاثیر گذاشت. در سال ۹۲ و در آستانه تابستان هم انتظار می‌رفت که با افزایش قمیت‌های متداول هرساله روبه‌رو باشیم. به هر روی ما با کاهش قیمت مسکن در سال ۹۲ مواجه شدیم. نکته اینجاست که ما باید ثبات بازار مسکن را توام با کاهش قیمت کنیم و همچنین سیاست‌هایی برای تداوم کاهش قیمت مسکن تدوین کنیم.»

عقبایی دولت آینده را مسئول تدوین سیاست‌هایی دقیق‌تر در بازار مسکن می داند و می گوید: «نظارت و کنترل بر بازار مسکن، تولید مسکن و مدیریت سیاست‌گذاری‌های بانکی جزو مسائلی است که در نظر داشتن آنها موجب درمان اساسی بازار مسکن می‌شود. ما باید ضعف‌های حوزه مسکن در سال‌های گذشته را کالبد شکافی کنیم و توازن را در صنعت ساختمان حاکم کنیم.»

رکود یا رونق بازار مسکن وابسته نرخ ارز؟

معاون بازرسی اتحادیه املاک، تولید انبوه مسکن و قدرت گرفتن بخش خصوصی در بازار مسکن را امری بسیار مهم عنوان می کند. او اینطور توضیح می دهد: «دولت توام با کاهش قیمت‌ها باید سیاست‌هایی را مد نظر قرار دهد که بخش خصوصی بتواند با قدرت خود بازار مسکن را مدیریت کند. سیاست‌های بانکی پخته‌تر و دقیق‌تر می‌تواند به بخش خصوصی کمک کند و این بخش هم با تعادل در عرضه و تقاضا موجب آرام شدن بازار مسکن می‌شود.»

به این ترتیب ، به نظر می رسد با وجود این که اکنون ماه رمضان است وطبیعتادر این ماه بازار مسکن روزهای رکود خودرا طی می کند اما باز هم قیمت ها کاهش یافته که البته کاهش نیز دراین خصوص تاثیر گذار است.

در حال حاضر بسیاری از بنگاهداران املاک معتقدند که این روزها خریداران مسکن براین باورند که وزش هر بادی در بازارها می‌تواند جهت قیمت مسکن را تحت تاثیر خود قرار دهد .

با این تفاسیر نوسانات بازار ارز و سکه از یک سو و اقدامات رییس‌جمهور جدید برای سروسامان بخشیدن به وضعیت مسکن، ۲ مساله‌ای است که بیش از هر مساله دیگر بازار مسکن را این روزها تحت فرمان خود می‌چرخاند.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] هم تدریس می‌کند چشم‌انداز خوش‌بینانه‌ای درباره رونق معاملات مسکن ندارد، او عوامل زیادی را به رکود معاملات مسکن ربط […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.