مقام معظم رهبری: با متخلف برخورد شود تا درس عبرتی برای دیگران شود

رهبر معظم انقلاب در اجتماع پرشور مردم كرمانشاه: سازو كار حضور مردم در عرصه اقتصاد شفاف باشد

 با متخلف برخورد شود، تا درس عبرتي براي ديگران شود
دانش روز – خسرو یعقوبی: رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح دیروز (چهارشنبه) در جمع پرشور هزاران نفر از مردم كرمانشاه در ورزشگاه آزادي اين شهر، در سخنان مهمي به تبيين نقش، جايگاه و حضور و عزم مردم در نظام جمهوري اسلامي به‌عنوان معيار اصلي و تاثيرگذاري استفاده از ظرفيت و توانايي‌هاي برجسته مردم براي مقابله با چالش‌هاي سخت و نرم و حركت شتابان در مسير پيشرفت علمي، اقتصادي، صنعتي و كشاورزي پرداختند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي گسترش و موفقيت تحولات و جنبش‌هاي گوناگون اجتماعي را، همواره وابسته به ارتباط و نزديكي آن جنبش با مردم دانستند و افزودند: در تاريخ معاصر ايران، دو تجربه مشروطيت و ملي شدن صنعت نفت وجود دارد كه نقش بي بديل «مردم» عامل موثر در موفقيت ابتدايي اين دو تجربه تاريخي بودند، اما چون اين دو حركت، از مردم فاصله گرفتند، نهايت و سرانجام آنها، استبداد رضاخاني و كودتاي 28 مرداد شد.
ايشان خاطرنشان كردند: هيچ حادثه‌اي در تاريخ ايران همانند انقلاب اسلامي وجود ندارد كه «مردم» در پيروزي و ادامه آن نقش مستقيم و اساسي داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامي مهم‌ترين ويژگي انقلاب اسلامي را، تمام نشدن نقش مردم با پيروزي آن، ارزيابي كردند و افزودند: استمرار نقش و حضور مردم بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، از حكمت، تدبير و ژرف‌نگري امام بزرگوار (ره) بود كه ملت ايران را به درستي شناخته و باور كرده بود و به توانايي‌ها و عزم راسخ ملت ايران، ايمان داشت.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با مروري گذرا به تدابير امام خميني(ره) در فاصله كوتاهي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي از جمله راي‌گيري از مردم براي تعيين نوع نظام، براي تشكيل مجلس خبرگان قانون اساسي، تاييد قانون اساسي و انتخاب اولين رييس‌جمهور تاكيد كردند: در طول 32 سال گذشته همواره و بدون وقفه همه مسوولان نظام اسلامي اعم از رهبري، خبرگان رهبري، رييس‌جمهور، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و نمايندگان شوراهاي اسلامي با راي و نظر مردم برگزيده شده اند.
ايشان افزودند: در 32 سال گذشته، سلائق و ذائقه‌هاي مختلف سياسي نيز بر سر كار آمدند كه حتي برخي از آنها با اصول نظام زاويه داشتند، اما ظرفيت عظيم مردمي نظام اسلامي، بدون ناشكيبايي، از همه اين مسائل عبور كرد كه اصلي ترين علت آن، همان حضور و ايمان مردم و پايبندي مردم به نظام اسلامي است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به آرمان‌هاي بلند نظام جمهوري اسلامي و مخالفت آن با نظام استكبار و بي‌عدالتي بين‌المللي و چالش‌هاي دشمنان براي اين نظام خاطرنشان كردند، اگر چنين نظامي بخواهد بماند و به مسير حركت خود ادامه دهد، نيازمند نيرو و ظرفيت عظيم مردمي است كه با تدبير امام خميني(ره) از متن اسلام گرفته شد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تاكيد كردند بر اساس اين تدبير و به پشتوانه ايمان، عزم و حضور مردم، نظام جمهوري اسلامي ايران بر همه چالش‌هاي سخت و نرم فائق آمده است و به لطف خداوند، در آينده نيز بر هر چالشي پيروز خواهد شد.
رهبر انقلاب در ادامه سخنان خود، برخي چالش‌هايي را كه نظام اسلامي توانسته با اتكاء به مردم بر آنها فائق بيايد، بيان كردند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به جنگ تحميلي 8 ساله به‌عنوان يكي از چالش‌هاي بزرگ در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي افزودند: دفاع مقدس را مردم اداره كردند و نظام اسلامي به‌واسطه ايمان، عشق و صفاي مردم، در اين جنگ نابرابر پيروز شد. ايشان تاكيد كردند: جا دارد كه آن حوادث ممتاز و زيباي دوران دفاع مقدس براي نسل جوان بازخواني شود.رهبر انقلاب اسلامي، فشارها و تحريم‌هاي اقتصادي را كه از ابتداي پيروزي انقلاب از جانب دشمنان اعمال شد، يكي ديگر از چالش‌هاي پيش روي نظام اسلامي خواندند و افزودند: تحريم و فشار اقتصادي براي ملت ايران، مساله جديدي نيست زيرا نظام اسلامي با صبر و بصيرت مردم به‌ويژه جوانان توانسته است از همه اين محدوديت‌ها به‌عنوان يك فرصت استفاده كند و در ميدان‌هاي نوآوري و ابتكار به پيشرفت‌هاي بزرگي دست پيدا كند.حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به فتنه 18 تير سال 78 و فتنه سال 88 در تهران به‌عنوان يكي از چالش‌هاي پيچيده پيش روي نظام، خاطر نشان كردند: حضور مردم، اين دو فتنه را نيز به شكست كشاند به‌گونه‌اي كه پنج روز بعد از فتنه 18 تير، حركت عظيم 23 تير در سراسر كشور به‌وقوع پيوست و در فتنه 88، دو روز بعد از حوادث عاشورا، حركت عظيم و كم نظير مردم در 9 دي روي داد.
ايشان مساله هسته‌اي را يكي ديگر از چالش‌هاي پيش روي نظام برشمردند كه مسوولان توانستند با اتكا به پشتيباني و اقتدار مردمي، در مقابل تهديدهاي دشمنان ايستادگي كنند.
رهبر انقلاب اسلامي، پيشرفت‌هاي علمي و فناوري كشور را يكي از عرصه‌هاي بسيار مهم نقش‌آفريني مردم به‌ويژه جوانان دانستند و افزودند: امروز در سراسر كشور به‌خصوص در مراكز علمي و حساس، جوانان ايراني، كارهاي بزرگي را از لحاظ علم و فناوري انجام مي‌دهند كه زمينه ساز اعتماد به نفس ملت ايران و همچنين رونق اقتصادي كشور است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در جمع بندي اين بخش از سخنان خود به دو نكته مهم اشاره كردند: 1ـ سياست‌گذاران غربي واقعيت نظام اسلامي ايران را كه همان نقش، حضور و بافت مردمي است، متوجه شوند. 2ـ مسوولان از ظرفيت‌هاي بزرگ و ابتكارات و حضور مردمي در همه عرصه ها‌استفاده كنند.ايشان خطاب به سياست‌گذاران استكبار خاطرنشان كردند: ايران را با برخي كشورهاي ديگر اشتباه نگيريد، زيرا در ايران اسلامي اراده و عزم مردم نقش اصلي را دارد و مردم در انقلاب، صاحب سهم هستند.
رهبر انقلاب اسلامي تاكيد كردند: بر همين اساس دنيا بداند، اگر مسوولي هم در كشور بخواهد، كج روي كند و حركت ديگري در قبال انقلاب اسلامي به راه بياندازد، مردم او را حذف خواهند كرد.حضرت آيت‌الله خامنه‌اي حضور گرم و پُرشور امروز مردم كرمانشاه را نمونه‌اي از پشتيباني مردمي نظام اسلامي برشمردند و ضمن تشكر از اين حضور پُرشكوه خاطرنشان كردند: من راضي به رنج و زحمت مردم در چنين استقبال هايي نيستم.ايشان همچنين خطاب به مسوولان تاكيد كردند: نظام اسلامي در هر عرصه‌اي كه مسوولان با شناخت توانايي‌هاي مردم از آن بهره گرفته‌اند، موفق و پيروز بوده است، اما در هر عرصه‌اي كه مسوولان نتوانسته‌اند زمينه حضور مردم را فراهم كنند، ناكامي‌هايي بروز كرده است.حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: مهم آن است كه مسوولان بتوانند در عرصه‌هاي مختلف با مهارت، دقت و ابتكار، مدل و فرمول حضور مردم را پيدا كنند.ايشان با اشاره به نامگذاري دهه آينده به‌عنوان دهه پيشرفت و عدالت و تعيين سياست‌هاي كلان نظام در چارچوب سند چشم‌انداز 20 ساله، سياست‌هاي اصل 44 و سياست‌هاي برنامه پنج ساله كه با واقع نگري انجام شده است، خاطرنشان كردند: اگر زمينه حضور مردم براي تحقق اين هدف‌ها تامين شود، اين هدف‌ها زودتر از زمان تعيين شده به نتيجه خواهند شد.
رهبر انقلاب اسلامي، ترسيم مدل‌هاي قابل فهم براي حضور مردم در عرصه‌هاي مختلف به‌ويژه عرصه اقتصادي و توليد را از وظايف مسوولان برشمردند و تاكيد كردند: قواي مجريه، قضائيه و مقننه بايد زمينه حضور مردم را فراهم و از نيرو و نشاط مردم به‌ويژه جوانان استفاده كنند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اين نكته را هم به مسوولان گوشزد كردند كه هرگونه سازو كار براي حضور مردم در عرصه‌هاي اقتصادي و توليدي بايد شفاف باشد.ايشان، مسوولان را به قدرشناسي مردم و نيت خدمتگزاري خالصانه توصيه كردند و در خصوص توقعات مردم از مسوولان افزودند: تعامل و همكاري و وحدت مسوولان به‌ويژه در رده‌هاي بالا، تمركز بر اولويت‌هاي كشور و پرهيز از مسائل فرعي و حاشيه‌اي، كار و تلاش بي وقفه، صداقت، عمل به وعده‌ها، دوري از مناقشات، امانت و پاكدستي، برخورد با متخلف خائن، حل مساله اشتغال، تقويت توليد، كشاورزي و صنعت از مطالبات اصلي مردم هستند.رهبر انقلاب اسلامي تاكيد كردند: اگر در جايي مسوولان نتوانند كاري را انجام دهند و صادقانه به مردم بگويند، مردم حرفي ندارند، اما مشكل و ناراحتي مردم در مواقعي است كه در برخورد با متخلف و پيگيري عدالت كوتاهي مي‌شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تاكيد بر اهميت مبارزه قاطعانه و مدبرانه با فساد مالي و اداري خاطرنشان كردند: خوشبختانه در قضيه فساد بانكي اخير، مسوولان سه قوه با يكديگر همكاري خوبي دارند و اين قضيه بايد تا رسيدن به نتيجه ادامه يابد و متخلف، هر كه باشد با آن برخورد شود تا درس عبرتي براي ديگران شود.
رهبر انقلاب اسلامي، پيشگيري را اولويت اصلي مبارزه با فساد خواندند و خاطرنشان كردند: اگر به هر دليلي، فساد به‌دليل كوتاهي در پيشگيري محقق شد، در اين شرايط، پيگيري مقابله با فساد، نبايد مورد غفلت قرار گيرد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رعايت فرهنگ اسلامي و حفظ ارزش‌هاي انقلاب را از جمله توقعات مهم عموم مردم برشمردند و تاكيد كردند: بسياري از مردم توقع دارند كه ظواهر اسلامي و فرهنگ اسلامي در جامعه رعايت شود و مسوولان بايد اين موضوع را مورد توجه جدي قرار دهند.
رهبر انقلاب اسلامي در ادامه با اشاره به انتخابات مجلس شوراي اسلامي كه در اسفند ماه برگزار خواهد شد، انتخابات را مظهر حضور مردم و دميده شدن روح تازه در كالبد كشور دانستند و افزودند: انتخابات در همه دوره ها براي مردم، كشور و نظام يك دستاورد بزرگ بوده است و به همين دليل دشمن همواره تلاش كرده است كه يا انتخابات برگزار نشود و يا انتخابات كمرنگ باشد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تاكيد بر جايگاه رفيع مجلس شوراي اسلامي به‌عنوان محور اصلي تصميم‌گيري‌هاي كشور، خاطرنشان كردند: در انتخابات دو موضوع مهم بايد مورد توجه قرار گيرد: 1- حضور وسيع و گسترده مردم 2- قانونگرايي و احترام به راي مردم.
رهبر انقلاب اسلامي با يادآوري قضاياي فتنه سال 88 افزودند: گناه اصلي آتش افروزان فتنه 88، تمكين نكردن به قانون و راي مردم بود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تاكيد كردند، اگر بعد از انتخابات هم، اعتراضي وجود داشته باشد، مسير قانوني آن مشخص است.
ايشان انتخاب نماينده را هم موضوعي مهم خواندند و افزودند: بايد نماينده‌اي انتخاب شود كه دلسوز، مومن، علاقه‌مند و غيرمرتبط به كانون‌هاي ثروت و قدرت باشد و بر اساس وجدان، دين و وظايف انقلابي عمل كند.
رهبر انقلاب اسلامي همچنين به تحولات اخير منطقه و جنبش «وال استريت» در آمريكا اشاره كردند و افزودند: نمود اصلي حركت‌هاي اخير در مصر، تونس، ليبي، بحرين، يمن و ديگر مناطق، شكست سياست‌هاي آمريكا در منطقه است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تاكيد كردند: البته آمريكايي‌ها تلاش زيادي دارند تا بر تحولات منطقه مسلط شوند. اما ملت‌ها، بيدار شده‌اند و سياست‌هاي استكبار به نتيجه نخواهد رسيد.
ايشان به مسووليت مهم مردم ايران در قبال تحولات منطقه اشاره كردند و افزودند: ملت ايران بعنوان الگوي حركت‌هاي اخير منطقه تاثير زيادي در جهت گيري اين حركت ها دارد و پيشرفت، امنيت، مشاركت عمومي، اعتماد به نفس ملي و وحدت ملي ايران، قطعا تاثير مثبت و پيشبرنده خواهد داشت.رهبر انقلاب اسلامي همچنين با اشاره به جنبش «وال استريت» در آمريكا، آنرا مساله مهمي خواندند و افزودند: اگر چه مقامات آمريكايي در ابتدا تلاش كردند تا اين حركت اعتراضي را كوچك نشان دهند، اما اكنون مجبور به اعتراف شده‌اند.حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به سكوت چند هفته‌اي رسانه‌ها و مقامات آمريكايي در قبال جنبش اعتراضي «وال استريت» خاطرنشان كردند: مدعيان آزادي بيان بعد از آنكه مجبور به اعتراف به اين حركت اعتراضي شدند، با آن به شدت برخورد كردند و چهره واقعي آزادي بيان، حمايت از حقوق بشر و حمايت از آزادي اجتماعات در نظام سرمايه داري و ليبرال دموكراسي را نشان دادند.ايشان با اشاره به دست نوشته‌هاي چندين هزار معترض در آمريكا كه خود را نود و نه درصد و اكثريت ملت آمريكا معرفي مي‌كنند، افزودند : مردم آمريكا در واقع به حاكميت اقليت يك درصدي بر اكثريت نود و نه درصدي معترض هستند كه ماليات و پول مردم آمريكا را هزينه به راه انداختن جنگ در افغانستان و عراق و حمايت از رژيم صهيونيستي مي‌كنند.رهبر انقلاب اسلامي تاكيد كردند: ممكن است حكومت آمريكا با شدت عمل، اين جنبش اعتراضي را سركوب كند، اما نمي‌تواند ريشه‌هاي آن را از بين ببرد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطر نشان كردند: ريشه‌هاي اين حركت در آينده آن چنان گسترش خواهد يافت كه نظام سرمايه داري آمريكا و غرب را زمين خواهد زد.
ايشان شدت عمل در برخورد با معترضان در انگليس را نيز نمونه ديگري از عملكرد مدعيان حمايت از حقوق بشر و آزادي بيان دانستند.
رهبر انقلاب اسلامي با تاكيد بر اينكه واقعيت‌هاي امروز نظام سرمايه داري، درس عبرت براي كساني است كه خواستار عمل به روش‌هاي نظام سرمايه داري غرب هستند، افزودند: نظام سرمايه داري در بن بست كامل قرار گرفته و بحران غرب به‌طور كامل شروع شده است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطر نشان كردند: جهان در يك مقطع حساس و تاريخي قرار گرفته است كه ملت ايران و همچنين ملت‌هاي مسلمان مي‌توانند نقش آفريني كنند و نظام اسلامي ايران مي‌تواند الگو بودن خود را اثبات كند.
ايشان در بخش ديگري از سخنان خود، استان كرمانشاه را از لحاظ جايگاه انساني، طبيعي و جغرافيايي يكي از استان‌هاي ممتاز كشور برشمردند و با اشاره به ويژگي‌هاي جوانمردي، سلحشوري، وفاداري و صفات نيك پهلواني مردم كرمانشاه، افزودند: زندگي همراه با همدلي و مداراي اقوام، مذاهب و گويش‌هاي مختلف در استان كرمانشاه يكي از ويژگي‌هاي برجسته مردم اين استان است.
رهبر انقلاب با اشاره به نقش ممتاز و ايستادگي مردم كرمانشاه در دوران دفاع مقدس و همچنين وجود شخصيت‌هاي ارزشمند ديني، علمي، ادبي و هنري و ورزشي در استان كرمانشاه، نقش زنان اين استان را نيز برجسته خواندند و تاكيد كردند: در هيچ استان و شهري در ايران به غير از يك نمونه، تعداد زنان شهيده و جانبازان زن به تعداد استان كرمانشاه نيست.حضرت آيت‌الله خامنه‌اي شرايط طبيعي، آب‌هاي فراوان سطحي، زمين‌هاي مستعد كشاورزي، قابليت‌هاي گردشگري و نزديكي با مراكز مهم اقتصادي كشور را از ديگر ويژگي‌هاي استان كرمانشاه برشمردند و خاطرنشان كردند: با وجود همه اين امتيازات و ويژگي‌ها، مشكلات متعددي در استان كرمانشاه وجود دارد كه در رأس همه آنها موضوع اشتغال است.ايشان تاكيد كردند: مسوولان بايد همه همت و تلاش خود را براي برطرف كردن مشكلات استان كرمانشاه به‌كار گيرند.
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي حجت‌الاسلام و المسلمين علما نماينده ولي فقيه و امام جمعه كرمانشاه به حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خير مقدم گفت.

 

منبع: دنیای اقتصاد :DEN- 273341

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *