مقام معظم رهبری: با متخلف برخورد شود تا درس عبرتی برای دیگران شود

رهبر معظم انقلاب در اجتماع پرشور مردم کرمانشاه: سازو کار حضور مردم در عرصه اقتصاد شفاف باشد

 با متخلف برخورد شود، تا درس عبرتی برای دیگران شود
دانش روز – خسرو یعقوبی: رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز (چهارشنبه) در جمع پرشور هزاران نفر از مردم کرمانشاه در ورزشگاه آزادی این شهر، در سخنان مهمی به تبیین نقش، جایگاه و حضور و عزم مردم در نظام جمهوری اسلامی به‌عنوان معیار اصلی و تاثیرگذاری استفاده از ظرفیت و توانایی‌های برجسته مردم برای مقابله با چالش‌های سخت و نرم و حرکت شتابان در مسیر پیشرفت علمی، اقتصادی، صنعتی و کشاورزی پرداختند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گسترش و موفقیت تحولات و جنبش‌های گوناگون اجتماعی را، همواره وابسته به ارتباط و نزدیکی آن جنبش با مردم دانستند و افزودند: در تاریخ معاصر ایران، دو تجربه مشروطیت و ملی شدن صنعت نفت وجود دارد که نقش بی بدیل «مردم» عامل موثر در موفقیت ابتدایی این دو تجربه تاریخی بودند، اما چون این دو حرکت، از مردم فاصله گرفتند، نهایت و سرانجام آنها، استبداد رضاخانی و کودتای ۲۸ مرداد شد.
ایشان خاطرنشان کردند: هیچ حادثه‌ای در تاریخ ایران همانند انقلاب اسلامی وجود ندارد که «مردم» در پیروزی و ادامه آن نقش مستقیم و اساسی داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامی مهم‌ترین ویژگی انقلاب اسلامی را، تمام نشدن نقش مردم با پیروزی آن، ارزیابی کردند و افزودند: استمرار نقش و حضور مردم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، از حکمت، تدبیر و ژرف‌نگری امام بزرگوار (ره) بود که ملت ایران را به درستی شناخته و باور کرده بود و به توانایی‌ها و عزم راسخ ملت ایران، ایمان داشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با مروری گذرا به تدابیر امام خمینی(ره) در فاصله کوتاهی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از جمله رای‌گیری از مردم برای تعیین نوع نظام، برای تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی، تایید قانون اساسی و انتخاب اولین رییس‌جمهور تاکید کردند: در طول ۳۲ سال گذشته همواره و بدون وقفه همه مسوولان نظام اسلامی اعم از رهبری، خبرگان رهبری، رییس‌جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان شوراهای اسلامی با رای و نظر مردم برگزیده شده اند.
ایشان افزودند: در ۳۲ سال گذشته، سلائق و ذائقه‌های مختلف سیاسی نیز بر سر کار آمدند که حتی برخی از آنها با اصول نظام زاویه داشتند، اما ظرفیت عظیم مردمی نظام اسلامی، بدون ناشکیبایی، از همه این مسائل عبور کرد که اصلی ترین علت آن، همان حضور و ایمان مردم و پایبندی مردم به نظام اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به آرمان‌های بلند نظام جمهوری اسلامی و مخالفت آن با نظام استکبار و بی‌عدالتی بین‌المللی و چالش‌های دشمنان برای این نظام خاطرنشان کردند، اگر چنین نظامی بخواهد بماند و به مسیر حرکت خود ادامه دهد، نیازمند نیرو و ظرفیت عظیم مردمی است که با تدبیر امام خمینی(ره) از متن اسلام گرفته شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند بر اساس این تدبیر و به پشتوانه ایمان، عزم و حضور مردم، نظام جمهوری اسلامی ایران بر همه چالش‌های سخت و نرم فائق آمده است و به لطف خداوند، در آینده نیز بر هر چالشی پیروز خواهد شد.
رهبر انقلاب در ادامه سخنان خود، برخی چالش‌هایی را که نظام اسلامی توانسته با اتکاء به مردم بر آنها فائق بیاید، بیان کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به جنگ تحمیلی ۸ ساله به‌عنوان یکی از چالش‌های بزرگ در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی افزودند: دفاع مقدس را مردم اداره کردند و نظام اسلامی به‌واسطه ایمان، عشق و صفای مردم، در این جنگ نابرابر پیروز شد. ایشان تاکید کردند: جا دارد که آن حوادث ممتاز و زیبای دوران دفاع مقدس برای نسل جوان بازخوانی شود.رهبر انقلاب اسلامی، فشارها و تحریم‌های اقتصادی را که از ابتدای پیروزی انقلاب از جانب دشمنان اعمال شد، یکی دیگر از چالش‌های پیش روی نظام اسلامی خواندند و افزودند: تحریم و فشار اقتصادی برای ملت ایران، مساله جدیدی نیست زیرا نظام اسلامی با صبر و بصیرت مردم به‌ویژه جوانان توانسته است از همه این محدودیت‌ها به‌عنوان یک فرصت استفاده کند و در میدان‌های نوآوری و ابتکار به پیشرفت‌های بزرگی دست پیدا کند.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به فتنه ۱۸ تیر سال ۷۸ و فتنه سال ۸۸ در تهران به‌عنوان یکی از چالش‌های پیچیده پیش روی نظام، خاطر نشان کردند: حضور مردم، این دو فتنه را نیز به شکست کشاند به‌گونه‌ای که پنج روز بعد از فتنه ۱۸ تیر، حرکت عظیم ۲۳ تیر در سراسر کشور به‌وقوع پیوست و در فتنه ۸۸، دو روز بعد از حوادث عاشورا، حرکت عظیم و کم نظیر مردم در ۹ دی روی داد.
ایشان مساله هسته‌ای را یکی دیگر از چالش‌های پیش روی نظام برشمردند که مسوولان توانستند با اتکا به پشتیبانی و اقتدار مردمی، در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کنند.
رهبر انقلاب اسلامی، پیشرفت‌های علمی و فناوری کشور را یکی از عرصه‌های بسیار مهم نقش‌آفرینی مردم به‌ویژه جوانان دانستند و افزودند: امروز در سراسر کشور به‌خصوص در مراکز علمی و حساس، جوانان ایرانی، کارهای بزرگی را از لحاظ علم و فناوری انجام می‌دهند که زمینه ساز اعتماد به نفس ملت ایران و همچنین رونق اقتصادی کشور است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع بندی این بخش از سخنان خود به دو نکته مهم اشاره کردند: ۱ـ سیاست‌گذاران غربی واقعیت نظام اسلامی ایران را که همان نقش، حضور و بافت مردمی است، متوجه شوند. ۲ـ مسوولان از ظرفیت‌های بزرگ و ابتکارات و حضور مردمی در همه عرصه ها‌استفاده کنند.ایشان خطاب به سیاست‌گذاران استکبار خاطرنشان کردند: ایران را با برخی کشورهای دیگر اشتباه نگیرید، زیرا در ایران اسلامی اراده و عزم مردم نقش اصلی را دارد و مردم در انقلاب، صاحب سهم هستند.
رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: بر همین اساس دنیا بداند، اگر مسوولی هم در کشور بخواهد، کج روی کند و حرکت دیگری در قبال انقلاب اسلامی به راه بیاندازد، مردم او را حذف خواهند کرد.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور گرم و پُرشور امروز مردم کرمانشاه را نمونه‌ای از پشتیبانی مردمی نظام اسلامی برشمردند و ضمن تشکر از این حضور پُرشکوه خاطرنشان کردند: من راضی به رنج و زحمت مردم در چنین استقبال هایی نیستم.ایشان همچنین خطاب به مسوولان تاکید کردند: نظام اسلامی در هر عرصه‌ای که مسوولان با شناخت توانایی‌های مردم از آن بهره گرفته‌اند، موفق و پیروز بوده است، اما در هر عرصه‌ای که مسوولان نتوانسته‌اند زمینه حضور مردم را فراهم کنند، ناکامی‌هایی بروز کرده است.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مهم آن است که مسوولان بتوانند در عرصه‌های مختلف با مهارت، دقت و ابتکار، مدل و فرمول حضور مردم را پیدا کنند.ایشان با اشاره به نامگذاری دهه آینده به‌عنوان دهه پیشرفت و عدالت و تعیین سیاست‌های کلان نظام در چارچوب سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، سیاست‌های اصل ۴۴ و سیاست‌های برنامه پنج ساله که با واقع نگری انجام شده است، خاطرنشان کردند: اگر زمینه حضور مردم برای تحقق این هدف‌ها تامین شود، این هدف‌ها زودتر از زمان تعیین شده به نتیجه خواهند شد.
رهبر انقلاب اسلامی، ترسیم مدل‌های قابل فهم برای حضور مردم در عرصه‌های مختلف به‌ویژه عرصه اقتصادی و تولید را از وظایف مسوولان برشمردند و تاکید کردند: قوای مجریه، قضائیه و مقننه باید زمینه حضور مردم را فراهم و از نیرو و نشاط مردم به‌ویژه جوانان استفاده کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این نکته را هم به مسوولان گوشزد کردند که هرگونه سازو کار برای حضور مردم در عرصه‌های اقتصادی و تولیدی باید شفاف باشد.ایشان، مسوولان را به قدرشناسی مردم و نیت خدمتگزاری خالصانه توصیه کردند و در خصوص توقعات مردم از مسوولان افزودند: تعامل و همکاری و وحدت مسوولان به‌ویژه در رده‌های بالا، تمرکز بر اولویت‌های کشور و پرهیز از مسائل فرعی و حاشیه‌ای، کار و تلاش بی وقفه، صداقت، عمل به وعده‌ها، دوری از مناقشات، امانت و پاکدستی، برخورد با متخلف خائن، حل مساله اشتغال، تقویت تولید، کشاورزی و صنعت از مطالبات اصلی مردم هستند.رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: اگر در جایی مسوولان نتوانند کاری را انجام دهند و صادقانه به مردم بگویند، مردم حرفی ندارند، اما مشکل و ناراحتی مردم در مواقعی است که در برخورد با متخلف و پیگیری عدالت کوتاهی می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اهمیت مبارزه قاطعانه و مدبرانه با فساد مالی و اداری خاطرنشان کردند: خوشبختانه در قضیه فساد بانکی اخیر، مسوولان سه قوه با یکدیگر همکاری خوبی دارند و این قضیه باید تا رسیدن به نتیجه ادامه یابد و متخلف، هر که باشد با آن برخورد شود تا درس عبرتی برای دیگران شود.
رهبر انقلاب اسلامی، پیشگیری را اولویت اصلی مبارزه با فساد خواندند و خاطرنشان کردند: اگر به هر دلیلی، فساد به‌دلیل کوتاهی در پیشگیری محقق شد، در این شرایط، پیگیری مقابله با فساد، نباید مورد غفلت قرار گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رعایت فرهنگ اسلامی و حفظ ارزش‌های انقلاب را از جمله توقعات مهم عموم مردم برشمردند و تاکید کردند: بسیاری از مردم توقع دارند که ظواهر اسلامی و فرهنگ اسلامی در جامعه رعایت شود و مسوولان باید این موضوع را مورد توجه جدی قرار دهند.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی که در اسفند ماه برگزار خواهد شد، انتخابات را مظهر حضور مردم و دمیده شدن روح تازه در کالبد کشور دانستند و افزودند: انتخابات در همه دوره ها برای مردم، کشور و نظام یک دستاورد بزرگ بوده است و به همین دلیل دشمن همواره تلاش کرده است که یا انتخابات برگزار نشود و یا انتخابات کمرنگ باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر جایگاه رفیع مجلس شورای اسلامی به‌عنوان محور اصلی تصمیم‌گیری‌های کشور، خاطرنشان کردند: در انتخابات دو موضوع مهم باید مورد توجه قرار گیرد: ۱- حضور وسیع و گسترده مردم ۲- قانونگرایی و احترام به رای مردم.
رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری قضایای فتنه سال ۸۸ افزودند: گناه اصلی آتش افروزان فتنه ۸۸، تمکین نکردن به قانون و رای مردم بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند، اگر بعد از انتخابات هم، اعتراضی وجود داشته باشد، مسیر قانونی آن مشخص است.
ایشان انتخاب نماینده را هم موضوعی مهم خواندند و افزودند: باید نماینده‌ای انتخاب شود که دلسوز، مومن، علاقه‌مند و غیرمرتبط به کانون‌های ثروت و قدرت باشد و بر اساس وجدان، دین و وظایف انقلابی عمل کند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین به تحولات اخیر منطقه و جنبش «وال استریت» در آمریکا اشاره کردند و افزودند: نمود اصلی حرکت‌های اخیر در مصر، تونس، لیبی، بحرین، یمن و دیگر مناطق، شکست سیاست‌های آمریکا در منطقه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: البته آمریکایی‌ها تلاش زیادی دارند تا بر تحولات منطقه مسلط شوند. اما ملت‌ها، بیدار شده‌اند و سیاست‌های استکبار به نتیجه نخواهد رسید.
ایشان به مسوولیت مهم مردم ایران در قبال تحولات منطقه اشاره کردند و افزودند: ملت ایران بعنوان الگوی حرکت‌های اخیر منطقه تاثیر زیادی در جهت گیری این حرکت ها دارد و پیشرفت، امنیت، مشارکت عمومی، اعتماد به نفس ملی و وحدت ملی ایران، قطعا تاثیر مثبت و پیشبرنده خواهد داشت.رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به جنبش «وال استریت» در آمریکا، آنرا مساله مهمی خواندند و افزودند: اگر چه مقامات آمریکایی در ابتدا تلاش کردند تا این حرکت اعتراضی را کوچک نشان دهند، اما اکنون مجبور به اعتراف شده‌اند.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سکوت چند هفته‌ای رسانه‌ها و مقامات آمریکایی در قبال جنبش اعتراضی «وال استریت» خاطرنشان کردند: مدعیان آزادی بیان بعد از آنکه مجبور به اعتراف به این حرکت اعتراضی شدند، با آن به شدت برخورد کردند و چهره واقعی آزادی بیان، حمایت از حقوق بشر و حمایت از آزادی اجتماعات در نظام سرمایه داری و لیبرال دموکراسی را نشان دادند.ایشان با اشاره به دست نوشته‌های چندین هزار معترض در آمریکا که خود را نود و نه درصد و اکثریت ملت آمریکا معرفی می‌کنند، افزودند : مردم آمریکا در واقع به حاکمیت اقلیت یک درصدی بر اکثریت نود و نه درصدی معترض هستند که مالیات و پول مردم آمریکا را هزینه به راه انداختن جنگ در افغانستان و عراق و حمایت از رژیم صهیونیستی می‌کنند.رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: ممکن است حکومت آمریکا با شدت عمل، این جنبش اعتراضی را سرکوب کند، اما نمی‌تواند ریشه‌های آن را از بین ببرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطر نشان کردند: ریشه‌های این حرکت در آینده آن چنان گسترش خواهد یافت که نظام سرمایه داری آمریکا و غرب را زمین خواهد زد.
ایشان شدت عمل در برخورد با معترضان در انگلیس را نیز نمونه دیگری از عملکرد مدعیان حمایت از حقوق بشر و آزادی بیان دانستند.
رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه واقعیت‌های امروز نظام سرمایه داری، درس عبرت برای کسانی است که خواستار عمل به روش‌های نظام سرمایه داری غرب هستند، افزودند: نظام سرمایه داری در بن بست کامل قرار گرفته و بحران غرب به‌طور کامل شروع شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطر نشان کردند: جهان در یک مقطع حساس و تاریخی قرار گرفته است که ملت ایران و همچنین ملت‌های مسلمان می‌توانند نقش آفرینی کنند و نظام اسلامی ایران می‌تواند الگو بودن خود را اثبات کند.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، استان کرمانشاه را از لحاظ جایگاه انسانی، طبیعی و جغرافیایی یکی از استان‌های ممتاز کشور برشمردند و با اشاره به ویژگی‌های جوانمردی، سلحشوری، وفاداری و صفات نیک پهلوانی مردم کرمانشاه، افزودند: زندگی همراه با همدلی و مدارای اقوام، مذاهب و گویش‌های مختلف در استان کرمانشاه یکی از ویژگی‌های برجسته مردم این استان است.
رهبر انقلاب با اشاره به نقش ممتاز و ایستادگی مردم کرمانشاه در دوران دفاع مقدس و همچنین وجود شخصیت‌های ارزشمند دینی، علمی، ادبی و هنری و ورزشی در استان کرمانشاه، نقش زنان این استان را نیز برجسته خواندند و تاکید کردند: در هیچ استان و شهری در ایران به غیر از یک نمونه، تعداد زنان شهیده و جانبازان زن به تعداد استان کرمانشاه نیست.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شرایط طبیعی، آب‌های فراوان سطحی، زمین‌های مستعد کشاورزی، قابلیت‌های گردشگری و نزدیکی با مراکز مهم اقتصادی کشور را از دیگر ویژگی‌های استان کرمانشاه برشمردند و خاطرنشان کردند: با وجود همه این امتیازات و ویژگی‌ها، مشکلات متعددی در استان کرمانشاه وجود دارد که در رأس همه آنها موضوع اشتغال است.ایشان تاکید کردند: مسوولان باید همه همت و تلاش خود را برای برطرف کردن مشکلات استان کرمانشاه به‌کار گیرند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی حجت‌الاسلام و المسلمین علما نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمانشاه به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خیر مقدم گفت.

 

منبع: دنیای اقتصاد :DEN- 273341

 

 

 

 

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه