نرخ‌های ۱۵ درصد نقدینگی را جمع نمی‌کند

گروه بازار پول-گزارش از نشست شورای پول و اعتبار حاکی از این است که رییس کل بانک مرکزی در این نشست خواستار تغییر نرخ سود اوراق مشارکت با هدف جمع‌آوری نقدینگی از سطح بازار شده است، زیرا به اعتقاد او با نرخ سود ۱۵ درصد نقدینگی جمع‌آوری نمی‌شود.

رییس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این سوال که آیا در خصوص نوسان نرخ ارز در شورای پول و اعتبار صحبت به میان آمد یا خیر، گفت: بحث اختلاس آن قدر مفصل بود که دیگر درباره نرخ ارز صحبت نشد. گرچه نهاوندیان از بحث نشدن نوسان نرخ ارز به دلیل کمبود وقت سخن گفت، اما متن منتشر شده از سخنان رییس کل بانک مرکزی نشان می‌دهد او در لابلای سخنان خود به این موضوع اشاره کرده است.محمود بهمنی که پیش از این از ارائه مجدد پیشنهاد افزایش نرخ سود سپرده متناسب با میانگین تورم سال قبل و شش ماه سال جاری خبر داده بود در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار با یک گام عقب نشینی بحث تغییر نرخ سود اوراق مشارکت را مطرح کرد.رییس کل بانک مرکزی در جلسه عصر سه‌شنبه شورای پول و اعتبار گفت باید نرخ سود اوراق مشارکت به درستی تعیین شود و ما باید به نحوی عمل کنیم که نقدینگی از جامعه جمع شود.بهمنی ادامه داد: ما نمی‌توانیم نرخ سود اوراق مشارکت را در اعداد ۱۴ و ۱۵ درصد تنظیم کنیم، بنابراین اگر برای این موضوع فکری نشود فرصتی فراهم می‌شود که نقدینگی یک روز از بازار ارز، یک روز از بازار سکه و یک روز نیز از بازارهای دیگری سردرآورد.بهمنی افزود: به کمک سیستم بانکی نرخ سود اوراق مشارکت به درستی تعیین شود.تاکید رییس کل بانک مرکزی در شرایطی بیان شده است که عملکرد فروش اوراق مشارکت به درستی تعیین شود. در شش ماه گذشته حکایت از نبود استقبال مردمی دارد.نخستین مورد مربوط به یک پروژه تولیدی در تبریز بوده و یک مورد نیز از سوی وزارت نیرو منتشر شده است. برابر گزارش‌های رسیده هر دو مورد به دلیل جذاب نبودن نرخ سود با استقبال همراه نشده است. بر همین اساس بهمنی در جلسه روز سه‌شنبه تاکید کرده برای جمع‌آوری نقدینگی نرخ سود اوراق مشارکت باید متناسب با نرخ تورم تغییر کند. بر اساس بسته پولی سال ۹۰ نرخ سود اوراق مشارکت حداکثر یک درصد بیش از نرخ‌های سود سپرده‌ها مدت دار متناظر خواهد بود. بانک مرکزی معتقد است برای کنترل بازار و برقراری تعادل نرخ سود باید در محدوده ۱۵ درصد تعیین شود. بر این اساس نرخ سود اوراق مشارکت با توجه به دروه‌های زمانی که دارد باید به محدوده ۲۰ درصد برسد.
پیشنهاد بهمنی برای پیشگیری از اختلاس
در کنار بحث‌های مربوط به متغیرهای پولی رییس کل بانک مرکزی به اظهار نظر در خصوص تخلف سه هزار میلیارد تومانی پرداخت و برای جلوگیری از این اتفاقات چند پیشنهاد ارائه کرد.
جزئیات نشست شورا
تفکیک رییس هیات مدیره از مدیر عامل، تعیین تکلیف منابع بانک آریا، تشکیل کمیته انتظامی و تقویت کنترل داخلی بانک‌ها از جمله تصمیم‌های اتخاذ شده در شورای پول و اعتبار بود.رییس کل بانک مرکزی در خصوص جزئیات مصوبات شورا گفت: در این جلسه به صورت مفصل آسیب شناسی بانک آریا انجام شد و اساسنامه این بانک که قبلا به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده بود، کن لم یکن اعلام شد. به گفته بهمنی در خصوص منابع آن با نظارت قوه قضائیه و مسوولان ذیربط اتخاذ تصمیم خواهد شد.رییس شورای پول واعتبار با اطمینان به اینکه نظارت‌ها هوشمند خواهند شد، اضافه کرد: در همین راستا شناسایی ریسک و تقویت بازرسی و کنترل‌های داخلی بانک‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. دکتر بهمنی با درخواست از مردم جهت اطلاع دادن موارد تخلف بانکی به بازرسان داخلی بانک‌ها افزود: مردم هرگاه تخلفی را مشاهده کردند، می‌توانند بلافاصله به بازرسان داخلی بانک‌ها و همزمان به اداره نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی اطلاع دهند تا با متخلفان به شدت برخورد شود.
عضو ناظرشورای پول و اعتبار نیز در تشریح برخی مصوبات شورا گفت: ۱۳ مورد تخلف بانک صادرات و نیز تخلفات مشابه در بانک ملی و سامان محرز شد.‌هادی قوامی در گفت‌وگو با «فارس»، در مورد نشست شورا افزود: جلسه شورای پول و اعتبار با حضور آقای اژه‌ای دادستان کل کشور برگزار شد که علاوه بر ۱۳مورد تخلف بانک صادرات تخلفات مشابهی نیز در بانک ملی و بانک سامان به چشم می‌خورد که عمده تخلفات به این برمی‌گردد که خریدار و فروشنده خطوط اعتباری‌ یا LCهای داخلی یکی بوده است.عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: یکی دیگر از تخلفات بانک‌ها این بود که بیش از سرمایه خود تعهد ایجاد کرده بودند و بخشی از ال‌سی‌های داخلی گشایش یافته به طور غیرقانونی به عنوان سرمایه بانک آریا استفاده شده بود که این امر تخلف است و موارد این‌گونه در شورای پول و اعتبار مطرح شده است.وی در پاسخ به این پرسش که آیا طرح تحول بانکی باعث جلوگیری از تخلف‌های مشابه می‌شود، گفت: به هر حال اجرای این طرح‌ها در کاهش تخلف بی‌تاثیر نیست.

سخنان رییس کل بانک مرکزی در شورا
خالی کردن سنگر وظیفه سرباز نیست، من به استعفا قائل نیستم.با نرخ سود اوراق مشارکت نمی توان نقدینگی را کنترل کرد.اگر برای نرخ سود فکری نشود نقدینگی یک روز از بازار ارز به بازار سکه می‌رود و یک روز نیز از بازارهای دیگری سردر می‌آورد.مجوز بانک آریا باطل و در خصوص منابع با نظارت قوه قضائیه و مسوولان ذی‌ربط اتخاذ تصمیم خواهد شد.تاکنون رییس هیات مدیره و مدیرعامل شخص واحدی بود که با تصمیم شورای پول و اعتبار تفکیک این دو مقام صورت گرفت.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه