نرخ بیکاری در ایران, کدام شهرها بیشترین بیکار را دارند؟

پس از انتشار آمار جنجال برانگیز عملکرد ۸ ساله دولت‌های نهم و دهم در حوزه اشتغالزایی و بیکاری، نرخ بیکاری ۳۹۷ شهر کشور اعلام شد که بر اساس آن، فاصله بیکاری در بین شهرهای کشور به ۴۸٫۸ درصد رسید. نرخ بیکاری و وضعیت ۳۹۷ شهرستان کشور که بر اساس آخرین سرشماری کشور در سال ۹۰ از سوی مرکز آمار ایران انجام شده است…
وعده‌های بی‌عمل مسئولان در رفع معضل بیکاری

نرخ بیکاری در ایران, کدام شهرها بیشترین بیکار را دارند؟

دنیای اقتصاد - نرخ بیکاری در ایران نرخ بیکاری شهرستان های ایران جدول نرخ بیکاری در استان‌ها میزان بیکاری در ایران اخبار اشتغال جزئیات نرخ بیکاری در شهر های کشور نرخ بیکاریدنیای اقتصاد – پس از انتشار آمار جنجال برانگیز عملکرد ۸ ساله دولت‌های نهم و دهم در حوزه اشتغالزایی و بیکاری، نرخ بیکاری ۳۹۷ شهر کشور اعلام شد که بر اساس آن، فاصله بیکاری در بین شهرهای کشور به ۴۸٫۸ درصد رسید. همچنین که بر اساس گزارش‌هایی که از دبیرخانه‌ها و اتحادیه‌های کارگری رسیده هم اکنون بیشترین آمار بیکاری بین اقشار تحصیلکرده و جوان کشور حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد است.

همچنین که به گفته کارشناسان این حوزه، افزایش نرخ بیکاری در کنار افزایش نرخ تورم موجب شده‌است فاصله ۶۰ درصدی میان توان مالی اقشار آسیب‌پذیر و بدون شغل با تورم موجود در کشور وجود داشته باشد. همچنین که کارشناسان بارها نسبت به افزایش آماربیکاری و در بسیاری از موارد چند شغله بودن افراد برای تامین یک زندگی حداقلی هشدار داده‌اند.

همچنین که گفته شده محروم بودن بیکاران از خدمات تامین اجتماعی مزیدی بر علت شده و مشکلات این بخش را دو چندان ساخته است. از سوی دیگر در حالی مرکز آمار ایران بالاترین نرخ بیکاری را در شهرهای جنوبی کشور اعلام کرده است که انتظار می‌رود به واسطه نفت‌خیز بودن این شهرها با ساخت پالایشگاه‌ها و… با تدبیر، برای جوانان این مناطق اشتغال پایدار ایجاد شود. همچنین مشاهده آمار بیکاری در شهرهایی مانند سیستان و بلوچستان حاکی از آن است که وعده مسئولان برای ساماندهی مناطق مرزی کشور و ایجاد اشتغال در این شهرها نیز بی نتیجه مانده است.

دنیای اقتصاد - نرخ بیکاری در ایران نرخ بیکاری شهرستان های ایران جدول نرخ بیکاری در استان‌ها میزان بیکاری در ایران اخبار اشتغال جزئیات نرخ بیکاری در شهر های کشور نرخ بیکاریبر اساس این گزارش ، نرخ بیکاری و وضعیت ۳۹۷ شهرستان کشور که بر اساس آخرین سرشماری کشور در سال ۹۰ از سوی مرکز آمار ایران انجام شده است، از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  ارائه شد.

بشاگرد؛ بیکارترین شهر کشور

بررسی آمارهای مربوط به ۳۹۷ شهرستان کشور نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در شهرستان بشاگرد به میزان ۵۳٫۲ درصد و بالاترین نرخ بیکاری کشور است. همچنین شهر جوانرود با ۴۶٫۹ درصد و سراوان در استان سیستان و بلوچستان با ۴۴٫۸ درصد به ترتیب دومین و سومین شهر با نرخ بیکاری بالا در کشور است.

۲۰ شهر اول بیکار

دنیای اقتصاد - نرخ بیکاری در ایران نرخ بیکاری شهرستان های ایران جدول نرخ بیکاری در استان‌ها میزان بیکاری در ایران اخبار اشتغال جزئیات نرخ بیکاری در شهر های کشور نرخ بیکاریمسجد سلیمان با ۴۳٫۴ درصد، ایرانشهر ۴۳٫۲، زابل ۴۳ درصد، سیب و سوران با ۳۸٫۸ درصد، باوی با ۳۷٫۷ درصد، هیرمند با ۳۷٫۳، دشت آزادگان ۳۶، زهک با ۳۵٫۹ درصد، شادگان با ۳۵٫۹ درصد، اندیمشک با ۳۴٫۲ و خرامه با ۳۱٫۸ درصد جزو ۲۰ شهر بیکار اول کشور محسوب می‌شوند. مریوان با ۳۰٫۶ درصد، سرپل ذهاب ۳۰٫۴، اندیکا ۳۰٫۳، پاوه ۳۰٫۲ درصد، خرمشهر با ۳۰٫۲ و سرباز با ۳۰ درصد در گروه ۲۰ شهر اول بیکار کشور قرار دارند.

۲۰ شهر دارای بهترین وضعیت بیکاری

دنیای اقتصاد - نرخ بیکاری در ایران نرخ بیکاری شهرستان های ایران جدول نرخ بیکاری در استان‌ها میزان بیکاری در ایران اخبار اشتغال جزئیات نرخ بیکاری در شهر های کشور نرخ بیکاریدر بین ۳۹۷ شهر کشور، نرخ بیکاری در ۲۰ شهر کشور کمترین میزان در بین تمام شهرهای کشور است. بر اساس آمار ارائه شده، نرخ بیکاری در مه ولات ۴٫۸ درصد، بستان آباد ۴٫۸، ایجرود، شبستر و خنداب ۴٫۷ درصد، بشرویه ۴٫۶ درصد و تیران و کرون نیز ۴٫۵ درصد است. همچنین نرخ بیکاری در شهر انار ۴٫۵ درصد، خداآفرین ۴٫۳ درصد، آران و بیدگل و ماهنشان ۴٫۲ درصد، طارم ۴، جوین و سربیشه ۳٫۹ درصد، کنگان ۳٫۸، بجستان ۳٫۶ درصد، خوشاب ۳، خور و بیابانک ۲٫۷ درصد، خلیل آباد ۲٫۵ درصد، سرایان ۲٫۲ و ابوموسی ۱٫۲ درصد است.

وضعیت بیکاری در مراکز استان‌ها

دنیای اقتصاد - نرخ بیکاری در ایران نرخ بیکاری شهرستان های ایران جدول نرخ بیکاری در استان‌ها میزان بیکاری در ایران اخبار اشتغال جزئیات نرخ بیکاری در شهر های کشور نرخ بیکاریدر میان شهرستان‌های کشور، نرخ بیکاری در برخی از مراکز استان‌ها نیز جالب توجه است. نرخ بیکاری در خرم آباد ۲۹ درصد، زاهدان ۲۵٫۵ درصد، رشت ۱۶٫۶، کرج ۱۷٫۱ درصد، شیراز ۱۷٫۹، بندرعباس ۱۵٫۵ شهرکرد ۱۵٫۴ درصد، اصفهان ۱۴، کرمان ۱۴٫۳، اراک ۱۵٫۴، تهران ۱۳٫۵ و زنجان نیز ۱۳٫۲ درصد است. بر پایه این گزارش، نرخ بیکاری در قزوین ۱۳٫۲ درصد، ساری ۱۲٫۸، مشهد ۱۰٫۸، کرمانشاه ۲۳٫۸ درصد و در شهر اردبیل نیز ۱۴٫۷ درصد اعلام شد.

فاصله نرخ بیکاری در شهرها ۴۸٫۸ درصد

به صورت کلی، برررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر فاصله نرخ بیکاری در بیکارترین شهر کشور بشاگرد به میزان ۵۳٫۲ درصد با ابوموسی با نرخ بیکاری ۱٫۲ درصد به میزان ۴۸٫۸ درصد است. فاصله حدود ۴۹ درصدی نرخ بیکاری در شهرهای کشور نشان دهنده توزیع نامتوازن فرصت‌ها در کشور از سویی و توسعه نیافتگی مناطقی از کشور به لحاظ بهره مندی از صنعت، کارخانجات و تولید است.

۲۵ شهر زیر ۵ درصد و ۲۸۱ شهر بالای ۱۰ درصد بیکاری

دنیای اقتصاد - نرخ بیکاری در ایران نرخ بیکاری شهرستان های ایران جدول نرخ بیکاری در استان‌ها میزان بیکاری در ایران اخبار اشتغال جزئیات نرخ بیکاری در شهر های کشور نرخ بیکاری۲۸۱ شهر از مجموع ۳۹۷ شهر کشور دارای نرخ بیکاری دو رقمی‌و بالای ۱۰ درصد است و تعداد شهرهای با نرخ بیکاری تک رقمی‌۱۱۶ شهر است. همچنین تعداد شهرهای دارای نرخ بیکاری زیر ۵ درصد که نشان دهنده وضعیت مناسب آن شهرها به لحاظ وجود فرصت‌های شغلی برای کارجویان است تنها ۲۵ شهر کشور اعلام شد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه