پیش بینی بازار نفت و میعانات گازی و پترو شیمی

قیمت نفت و پیش بینی قیمت نفت همواره یکی از تأثیر گذارترین شاخص ها در اقتصاد ایران بوده است. بدلیل وابستگی مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران تأثیر گذاری قیمت نفت بر اقتصاد ایران احتمالاً ادامه دار خواهد بود مگر اینکه بیماری وابستگی اقتصاد به یک شاخص منحصر بفرد از جمله قیمت نفت از اقتصاد ایران خداحافظی کند.

Oil Price Forecast پیش بینی قیمت نفت

Oil Price Forecast پیش بینی قیمت نفت

بازارهای مختلف از جمله مسکن، بورس و خودرو احتمالاً وابستگی غیر مستقیم شدیدی به بازار نفت دارند، مخصوصاً در زمینه تأمین مالی

بنابراین تا زمانی که قیمت نفت بالا باشد این بازارها رونق خواهند داشت اما اگر قیمت نفت پایین باشد این بازارها که بسیاری از صنایع را بعنوان صنایع وابسته به خود یدک می کشند تأمین مالی نخواهند شد و به معنی دیگر راکد خواهند بود و در نتیجه صنایع وابسته به آن ها نیز راکد باقی خواهد ماند.

حال آنکه بسیاری از صنایع زیر مجموعه بازار نفت هستند از جمله میعانات گازی و یا محصولات پتروشیمی که بالا رفتن قیمت نفت میتواند ارزش محصولات این شرکت ها را به مقدار زیادی افزایش دهد و تأثیر گذاری سیاسی اقتصادی کشور براساس این افزایش قیمت بیشتر و بیشتر خواهد شد.

حال در صورتی که بتوان پیش بینی قیمت نفت را به درستی انجام داد، نه تنها در بازار ایران بلکه شاخص های بسیاری از اقتصاد های جهان را میتوان پیش بینی کرد، البته ممکن است این رویه در سال های آینده کمی تغییر کند اما وابستگی به نفت در حال حاضر وجود دارد و یکی از تأثیر گذارترین و مهمترین عوامل در پیش بینی های مالی و اقتصادی بسیاری از کشورها است.

بروز رسانی ۱۹ خرداد ۹۶ (پیش بینی بازار نفت و میعانات گازی و پترو شیمی)

قیمت جهانی نفت کاهش یافت/ ۲۵ سوپر تانکر نفتکش بدون مشتری هستند

قیمت جهانی نفت در بازار معاملات آتی روز جمعه به روند نزولی خود ادامه داد و هر بشکه نفت برنت به ۴۷.۷۵ دلار رسید.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، قیمت جهانی نفت در بازار معاملات آتی روز جمعه به دلیل شواهد موجود از اشباع بازار،عرضه نفت علیرغم تلاش های اوپک برای بازگرداندن توازن در بازار، به شیب نزولی خود ادامه داد.

براین اساس، قیمت نفت دریای برنت با ۱۱ سنت کاهش به ۴۷ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه رسید؛  از بیست و پنجم ماه گذشته میلادی یعنی همزمان با نشست اوپک و توافق تمدید کاهش تولید برای ۹ ماه دیگر، بهای برنت تا کنون ۱۲ درصد سقوط کرده است.

امروز همچنین قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با ۱۰ سنت کاهش در برابر ۴۵ دلار و ۵۴ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.

البته سازمان اطلاعات انرژی آمریکا در تازه ترین گزارش خود، میزان ذخایر نفت خام تجاری آمریکا را ۵۱۳.۲ میلیون بشکه اعلام کرد که این روند افزایشی موجب تعجب بسیاری از تحلیل گران اقتصادی شد.

بر همین اساس، بازارهای آسیایی به دلیل افزایش ذخایر نفت بر روی شناورها توسط تجار که شاخص اصلی در نشان دادن اشباع بازار است، با مازاد عرضه روبرو شده است.

بر پایه این گزارش، آمار ردیابی نفت کش ها در توماسون رویترز نشان می دهد که حداقل ۲۵ سوپرتانکر نفت کش در حال حاضر در تنگه مالاکا و سنگاپور بدون مشتری شناور هستند.

این در حالی است که با توجه به رشد تقاضا در آسیا برای نفت این میزان از نفت ذخیره شده، نمی تواند به کاهش ذخایر نفت شناور کمک کند.

ضمن اینکه، میدان نفتی «شرارا» لیبی هم با ظرفیت تولید روزانه ۲۷۰ هزار بشکه در روز بازگشایی شده و تا سه روز آینده به تولید عادی خود بر می گردد که این رقم هم به عرضه جهانی نفت افزوده می شود.

قیمت نفت به ۴۰ دلار سقوط میکند؟

این روزها بزرگ‌ترین‌ دغدغه بازار نفت احتمال تمدید یا عدم تمدید توافق بزرگان نفتی برای کاهش تولید است. کارشناسان بر این باورند که درصورت عدم تمدید توافق اوپک، با توجه به رشد تولید نفت شیل آمریکا و عدم کاهش حجم ذخایر نفتی در نیمه اول سال، مجددا مازاد عرضه در بازار نفت سر به فلک خواهد گذاشت و قیمت‌ها به حدود ۴۰ یا حتی۳۰ دلار در هر بشکه سقوط خواهد کرد. حال گمانه‌هایی پیش آمده که نگرانی‌ها را تشدید کرده و موجب افت قیمت نفت در هفته جاری شده است. گفته می‌شود، روسیه به‌عنوان تهدیدی بر سر راه تمدید توافق مطرح است…/ روزنامه دنیای اقتصاد

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

خبرنامه
avatar
wpDiscuz