آمادگی ایران برای گفت‌وگو با آمریکا

عکس: President.ir
هیچ‌گونه دلیلی برای تنش وجود ندارد و در شرایط عادلانه و احترام‌آمیز آماده تعامل و گفت‌وگو هستیم

 

محمود احمدی نژاد رییس جمهور در نخستین روز سفر به نیویورک که برای شرکت در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل انجام شده است، به طور جداگانه با روسای جمهور کومور، لبنان، بولیوی و نخست‌وزیر سنت وینسنت و گرنادینس دیدار و گفت‌وگو کرد. وی همچنین در جمع فعالان و رهبران گروه‌های ضد جنگ درآمریکا سخنرانی کرد و با نماینده شبکه ای.بی.سی آمریکا به گفت‌وگو نشست. در همین مصاحبه بود که احمدی‌نژاد آمادگی دولت خود را برای تعامل با آمریکا البته در شرایطی «عادلانه و احترام‌آمیز» اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با شبکه ای.بی.سی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و آمریکا گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر پایه رابطه دوستانه و برادرانه با سایر کشورها استوار است و ما همیشه از برقراری رابطه بین ملت‌ها استقبال کرده‌ایم و البته باید توجه داشت که دولت آمریکا رابطه خود را به طور یکجانبه با ایران قطع کرد؛ ما معتقدیم هیچ‌گونه دلیلی برای تنش وجود ندارد و در شرایط عادلانه و احترام‌آمیز آماده تعامل و گفت‌وگو هستیم.
وی افزود: متاسفانه دولت آمریکا همواره به طور یکطرفه علیه ملت ایران اقدام می‌کند در صورتی که دلیلی برای این اقدام وجود ندارد و خودشان هم از اینگونه اقدامات تاکنون هیچ بهره‌ای نبرده‌اند.
آمریکا در امور دیگران دخالت نکند
رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه اگر آمریکا و متحدینش در امور داخلی کشورها دخالت نکنند، مسائل و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به شکل بهتری حل و فصل خواهد شد، گفت: مشکل امروز جهان اخلاق و روحیه استکباری برخی از سردمداران و سیاست‌گذاران آمریکا است که خودشان را مالک دنیا می‌دانند و از این‌رو در امور داخلی سایر کشورها دخالت می‌کنند.
وی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی جمهوری اسلامی ایران از تحولات منطقه‌ای گفت: ایران آزادی، عدالت و حق انتخاب آزاد را متعلق به همه ملت‌ها و یک حق انسانی می‌داند و معتقد است دولت‌ها و ملت‌ها باید در کنار هم با تفاهم و حسن نیت مسائل و مشکلات خود را بدون دخالت دیگران برطرف کنند.
وی اظهار کرد: تمام دیکتاتورهای دنیا مورد حمایت دولت آمریکا و بعضی از دولت‌های اروپایی قرار دارند و اساسا دیکتاتوری و نظام سلطه مجموعه‌ای متصل به هم و علیه حقوق ملت‌هاست که باید تغییر پیدا کند.
احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی ایران از وضعیت سوریه گفت: دیدگاه ایران در خصوص همه ملت‌ها یکسان است و عدالت و انتخاب آزاد را حق همه ملت‌ها می‌داند. ملت‌ها و دولت‌ها باید با همکاری یکدیگر اصلاحات مورد نیاز را در کشورهای خود انجام دهند، اما نباید دیگران در این امور دخالتی داشته باشند.
وی رفتار دولت آمریکا در یمن و بحرین را با رفتاری که دولتمردان این کشور در قبال سوریه از خود نشان می‌دهند کاملا متفاوت و متناقض دانست و با اشاره به فرستادن اسلحه به سوریه و تهدید کردن بر ضد منافع این کشور گفت: متاسفانه بعضی کشورها و گروه‌های نزدیک به دولت آمریکا، به سوریه اسلحه می‌فرستند و بی‌تردید این روند نه تنها کمکی به حل و فصل شرایط نخواهد کرد، بلکه اوضاع را در این کشور پیچیده‌تر می‌کند.
تلاش برای نزدیک کردن نگاه معترضین و دولت سوریه
احمدی‌نژاد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند دیدگاه‌های برخی معترضین و دولت سوریه را به هم نزدیک کند تا مسائل با گفت‌وگو و تفاهم برطرف شده و اصلاحات مورد تفاهم طرفین ایجاد شود، گفت: ما تلاش می‌کنیم همه با هم رابطه دوستانه داشته باشند و حقوق اساسی انسان‌ها رعایت شود و از طرف مقابل هم با هر نوع دخالت خارجی نیروهای ناتو و برخی به اصطلاح قدرت‌طلبان در امور کشورها نیز مخالف هستیم.
رییس‌جمهور تصریح کرد: اگر دولت آمریکا و متحدین آن تصور می‌کنند با ایجاد تنش و درگیری در منطقه، آینده به نفع آنها خواهد بود، سخت در اشتباه هستند، چرا که تحولاتی که در منطقه شروع شده به طور حتم سلطه آمریکا را نمی‌پسندد و بهتر است دولت آمریکا در امور کشورها دخالت نکرده و در کنار ملت‌ها قرار بگیرد و کمک کند تا مسائل با تفاهم و دوستی بین ملت‌ها برطرف شود.
دلیلی برای ساخت بمب اتم نداریم
رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درخصوص ادعاهای مطرح شده درباره تلاش ایران برای ساخت بمب اتم گفت: این‌گونه موارد ادعای برخی سیاستمداران آمریکایی و اروپایی است، ایران دلیلی برای حرکت در مسیر ساخت بمب اتم ندارد و اصولا ما با سلاح هسته‌ای مخالفیم و آن را اقدامی عاقلانه نمی‌دانیم و معتقدیم امروزه بمب اتم هیچ‌گونه کارآیی ندارد.
وی افزود: اگر مشکلی بین ایران و آمریکا وجود دارد به‌خاطر سیاست‌های زورگویانه برخی سردمداران آمریکایی است و بدون شک ادامه این روند مشکلی را حل نخواهد کرد. ملت ایران خواهان صلح، امنیت و رفاه برای همه ملت‌هاست و با مردم آمریکا مشکلی ندارد، اما براساس منطق و عدالت با سیاست‌های سلطه‌طلبانه و زورگویانه دولت آمریکا مخالف است.
پاسخ کوبنده به هر تهدیدی
وی درباره اظهارات تهدید آمیز وزیر دفاع آمریکا علیه ایران نیز تصریح کرد: آمریکا ده‌ها سال است که علیه ملت ایران فعالیت می‌کند و هرچه در توان داشته علیه کشور ما به کار گرفته است. تصور تهدید ملت ایران تصور کاملاً اشتباهی است، چرا که پاسخ ملت ایران به هر تهدیدی بسیار قاطع و کوبنده خواهد بود.

موافقت با تشکیل دولت فلسطینی
رییس‌جمهور در بخشی از مصاحبه با شبکه ای.بی.سی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره تشکیل دولت مستقل فلسطینی اظهار کرد: ایران تشکیل دولت فلسطین را به عنوان گام اول برای آزادی کامل سرزمین‌های فلسطینی به رسمیت می‌شناسد. فلسطین قبل از اینکه سازمان ملل تشکیل شود وجود داشت، اما دیگران حق ملت فلسطین را ضایع کردند و متاسفانه در این راستا ساز و کارهای بین‌المللی هم در جهت تضییع حق ملت فلسطین به کار گرفته شد. احمدی‌نژاد در پاسخ به این ادعا مبنی بر اینکه پیش‌شرط تشکیل دولت فلسطین به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی از سوی این دولت است، تصریح کرد: چرا باید چنین شرطی گذاشته شود که یک ملت برای استقلال و عزت خود باید یک رژیم جعلی را به رسمیت بشناسد؟ این عادلانه نیست؛ اگر دولت آمریکا در ادعای خود مبنی بر به رسمیت شناختن حق ملت فلسطین صداقت دارد باید اجازه دهد دولت فلسطین بدون هیچ‌گونه پیش‌شرطی تشکیل شود و البته دولت فلسطین پس از آن اجازه دارد در خصوص موضوعات مختلف تصمیم‌گیری کند؛ بی‌تردید قرار گذاشتن پیش‌شرط‌های ظالمانه مشکلی را حل نخواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.