سهمیه بنزین آبان در کارت‌های سوخت شارژ می‌شود

سهمیه بنزین نیمه یارانه ای خودروهای شخصی در آبان ماه امسال تثبیت شده است و سهمیه۶۰ لیتری خودروها تا ساعت ۲۴ امشب (شنبه ۳۰ مهر) به کارت های هوشمند سوخت واریز خواهد شد. 
دانش روز – خسرو یعقوبی: برای دهمین ماه متوالی سهمیه و قیمت بنزین خودروهای شخصی ثابت مانده است و پیش بینی می شود این سهمیه تا ساعت ۲۴ امشب شنبه ۳۰ مهر ماه در کارتهای هوشمند سوخت خودروها واریز شود.

بر این اساس آبان ماه سالجاری بنزین سهمیه ای خودروهای شخصی ۶۰ لیتر و با نرخ نیمه یارانه ای ۴۰۰ تومان تعیین شده است.
 
همچنین در دومین ماه فصل پاییز، برای موتورسیکلتها ۲۵ لیتر سهمیه بنزین نیمه یارانه ای و برای خودروهای شخصی ۵۰۰ لیتر سهمیه بنزین آزاد (۷۰۰ تومانی) پیش بینی شده است.
 
در همین حال سهمیه بنزین آزاد خودروهای شخصی در صورت اتمام سهمیه بنزین نیمه یارانه ای ۴۰۰ تومانی خودروها از طریق کارت هوشمند سوخت خودرو قابل برداشت است ضمن آنکه برای آبان ماه سالجاری هم هیچگونه محدودیت زمانی برای استفاده از سهمیه بنزین ۱۰۰ تومانی ذخیره شده در کارتها تعیین نشده است.
 
در حال حاضر بنزین ۱۰۰ تومانی ذخیره سازی شده در کارتهای هوشمند سوخت خودروهای شخصی به حدود ۲۰۰ میلیون لیتر کاهش یافته و از این رو شمارش معکوس برای به پایان رسیدن ذخیره بنزین ۱۰۰ تومانی کارتها و عرضه بنزین ۲ نرخی آغاز شده است.
 
آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نشان می دهد که در شرایط فعلی به طور متوسط کمتر از ۲ میلیون لیتر بنزین با نرخ ۱۰۰ تومانی در سطح جایگاههای سوخت به خودروها عرضه می شود و بیش از ۹۰ درصد بنزین کشور با نرخ نیمه یارانه ای و آزاد ۴۰۰ و ۷۰۰ تومان به فروش می رسد.
 
از ابتدای سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه ۶۰ میلیون لیتر بنزین در سطح کشور مصرف شده است که استفاده از این فرآورده استراتژیک نفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با حدود ۵ درصد کاشه مواجه شده است.
 
پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، بنزین معمولی یارانه ای ۴۰۰ تومان، بنزین معمولی آزاد ۷۰۰ تومان، بنزین سوپر نیمه یارانه ای ۵۰۰ تومان و بنزین سوپر آزاد ۸۰۰ تومان در سطح جایگاههای کشور عرضه شده است.
 
ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور هم با انتشار گزارشی، اعلام کرد: سایر وسایل نقلیه عمومی نیز سهمیه‌ای مشابه سهمیه بنزین مهر ماه دریافت خواهند کرد و بنابراین هیچگونه تغییر در میزان قیمت و سهمیه سوخت در آبان ماه وجود نخواهد داشت.
 
با توجه به اجرای اختصاص سهمیه بنزین منطقه ای خودروهای عمومی و تاکسی، مهر ماه سالجاری هم سهمیه بنزین نیمه یارانه ای تاکسی‌های استانهای خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان و شهر تهران حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است.
 
در این مدت سهمیه بنزین تمامی تاکسی های برون شهری کشور هم حدود ۲۰ درصد نسبت به تیر ماه افزایش یافته است ضمن آنکه دولت با افزایش این سهمیه ها در مجموع ۴۰۰ هزار لیتر سهمیه بیشتر بنزین در اختیار ناوگان حمل و نقل عمومی قرار می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.